Czy w Szczecinie powstaną nowe zawody zaproponowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej? Mimo, że są szkoły, w których można byłoby utworzyć technika w zawodach: jeździec lub technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, to zdaniem ich dyrektorów ważne jest zapotrzebowanie rynku pracy.
Gimnastyka ujeżdżalni
- Siedziba naszej szkoły to dawne koszary niemieckie, w których było jeździectwo - mówi dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Szczecinie Bogusław Nowak. - Wciąż mamy też dawne stajnie i choć dziś pełnią one role magazynów, to nawet zachowały się w nich żłoby.
Jak podaje MEN, w Polsce w ciągu najbliższych kilkunastu lat rozwój jeździectwa i hodowli spowoduje wzrost zapotrzebowania na wykwalifikowaną kadrę. Dyrektor Nowak przyznaje, że utworzenie technikum w zawodzie jeździec byłoby raczej trudne, głównie ze względu na wymaganą do tego bazę. Bardziej zainteresował go natomiast drugi proponowany zawód: technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. Agrotronika obejmuje obsługę pojazdów, maszyn i urządzeń stosowanych w rolnictwie oraz eksploatację systemów mechatronicznych w rolnictwie.
- Nasza szkoła skupia się na specjalnościach związanych kształtowaniem środowiska, ochroną środowiska, energetyką ze źródeł odnawialnych, agroturystyką więc agrotronika to jest coś co mogłoby się wpisywać w zakres tego kształcenia, jeśli byliby kandydaci - dodaje dyrektor Nowak.
Brak chętnych
Do Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Szczecina nie zgłosiły się jeszcze szkoły, które mogłyby utworzyć takie zawody.
- Dotychczas rynek pracy naszego regionu nie wykazywał potrzeb, by szczecińskie szkoły zawodowe kształciły młodych ludzi na przykład w zawodzie technika mechanizacji rolnictwa i agrotroniki czy też jeźdźca - poinformowała nas Marta Kufel z Biura prasowego UM. - Jeżeli jednak pojawią się takie oczekiwania i zapotrzebowanie na tego typu kształcenie, wówczas propozycja uruchomienia ww. zawodów zostanie wnikliwie rozpatrzona.
Proponowany przez MEN, jako trzeci zawód kierowca mechanik może powstać w Zespole Szkół Samochodowych. Natomiast zawód jeździec być może mógłby być utworzony w Centrum Edukacji Ogrodniczej, które od tego roku szkolnego uruchomiło cieszący się zainteresowaniem zawód technik weterynarii. Szczecińskie placówki rozważają wprowadzenie zawodów, w których chcieliby się kształcić młodzi ludzie. Tu jednak liczy się zapotrzebowanie konkretnymi specjalnościami na rynku pracy.
Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej kształci w kierunkach technicznych: mechanik, mechatronik, technik budownictwa okrętowego, technik informatyk. Być może tu mógłby powstać zawód też technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki.
- Zgłaszają się do nas pracodawcy, którzy zabiegają o kształcenie w konkretnych zawodach. To jednak nie zawsze idzie w parze z zainteresowaniem kandydatów - podkreśla Elżbieta Moskal, dyrektor ZCEMiP. - Mimo, że pracodawcy zabiegają o takich fachowców jak elektromechanik, monter mechatronik, ślusarz, operator obrabiarek skrawających, w ubiegłym roku nie uruchomiliśmy żadnej z tych czterech klas w szkołach zasadniczych. Kształcimy, także na zapotrzebowanie pracodawców z Klastra ITP w zawodzie technik informatyk, również w formie kursów zawodowych. Pracodawcy często wymagają od pracowników pewnych kwalifikacji. Jednak młodzi ludzie sami decydują się na wybór nauki zawodu i nie zawsze biorą pod uwagę rynek pracy.©℗
Elżbieta KUBERA
Fot. D.GORAJSKI (arch.)