Część uczelni rozpoczęła już rekrutację na studia. Z powodu pandemii więcej elementów naboru zostało przeniesionych do sieci. Nie zmienia się to, że na młodych ludzi, którzy chcą studiować w Szczecinie, czeka wiele propozycji.
Najlepsza uczelnia w naszym mieście według rankingu „Perspektyw” to Pomorski Uniwersytet Medyczny. Może pochwalić się dwoma najbardziej obleganymi kierunkami studiów w regionie. W ubiegłym roku o jedno miejsce na kierunku lekarskim walczyło prawie dwunastu kandydatów a o jedno miejsce na lekarsko-dentystycznym – jedenastu. Są też inne opcje, na przykład farmacja czy kosmetologia.
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny jest według „Perspektyw” najbardziej innowacyjną uczelnią techniczną w skali kraju. Uruchomił już rejestrację kandydatów. Oferuje 42 kierunki. Wśród nich są m.in.: architektura, automatyka i robotyka, biotechnologia, budowa jachtów, budownictwo, budownictwo – inżynier europejski, chemical engineering, chłodnictwo i klimatyzacja, ekonomia, elektrotechnika, energetyka, informatyka, inżynieria chemiczna i procesowa, inżynieria materiałowa, inżynieria pojazdów bojowych i specjalnych czy inżynieria produkcji w przemyśle 4.0.
Możliwość rejestracji online jest także na Akademii Morskiej. Na chętnych czeka 12 stacjonarnych kierunków pierwszego stopnia. M.in.: geodezja i kartografia, mechanika i budowa maszyn, logistyka, informatyka i mechatronika. Do tego żegluga śródlądowa, która została opracowana w ubiegłym roku, ale ma być otwarta teraz.
Przyszłych grafików, malarzy, wokalistów czy specjalistów od wzornictwa zaprasza Akademia Sztuki. Elektroniczna rejestracja rozpocznie się 1 czerwca.
Pierwszy nabór na Uniwersytecie Szczecińskim startuje 1 lipca. Będzie jedna nowość na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia – to kierunek „Social sciences. Socjotechnika i oddziaływanie społeczne”.
Na formułę tegorocznego naboru wpływa pandemia koronawirusa. AM uprościła procedury związane z aplikowaniem na studia, udostępniła także bezpieczną skrzynkę, w której kandydaci mogą bezkontaktowo pozostawić dokumenty rekrutacyjne. ZUT ogłosił, że egzaminy wstępne i rozmowy kwalifikacyjne zostaną przeprowadzone w formie online. Kandydaci na studia, którzy zgłoszą brak możliwości technicznych do przystąpienia do egzaminu w formie zdalnej, będą mogli podejść do niego w tym samym czasie w formie tradycyjnej, przy zachowaniu środków ostrożności. ©℗
(as)
Na zdjęciu: ZUT już prowadzi nabór.
Fot. Marek Klasa