Przedstawiciele Uniwersytetu Szczecińskiego – Instytutu Biologii i Drawieńskiego Parku Narodowym z siedzibą w Drawnie podpisali porozumienie. Porozumienie formalizuje wieloletnią współpracę i otwiera nowe pola rozwoju obu stron.
Drawieński Park Narodowy został utworzony w 1990 roku. Jego powierzchnia wynosi 11 531,95 ha, z czego 1391,62 ha podlega ścisłej ochronie. Swoim kształtem przypomina literę V, gdyż obejmuje doliny dwóch rzek: Drawy i jej dopływu – Płocicznej. Głównym celem ochrony jest zachowanie ekosystemów wodno-leśnych wraz z licznymi gatunkami grzybów, roślin i zwierząt.
– Współpraca naszych naukowców oraz studentów trwa od wielu lat, a dzisiejsze wydarzenie jest jej formalizacją, z której bardzo się cieszę. Nasza uczelnia, a szczególnie Instytut Biologii kształci studentów tak, aby mogli z powodzeniem badać takie szczególne miejsca jak Drawieński Park Narodowy, a nawet podjąć w nich pracę. Z pewnością podpisana dziś umowa umożliwi młodym osobom zdobywanie cennego doświadczenia poprzez praktyki i staże. To, co szczególnie ważne, to możliwość empirycznego poznania i zrozumienia jak funkcjonuje takie unikatowe pod względem przyrodniczym miejsce – powiedział rektor US. prof. Waldemar Tarczyński.
Porozumienie zostało zawarte w celu określenia zasad współpracy w dziedzinach edukacji, realizacji zadań ochronnych oraz wykonywania działań związanych z funkcjonowaniem Drawieńskiego Parku Narodowego. Dzięki współpracy przeprowadzane będą dalsze badania naukowe i monitoring przyrodniczy, a także aktualizowana będzie wiedza studentów oraz kadry naukowej uczelni o walorach przyrodniczych Drawieńskiego Parku Narodowego i ochronie jego zasobów.
– To porozumienie jest dla nas ważne z tego względu, że chcemy współpracować ze środowiskiem naukowym i jeszcze bardziej się na nie otwierać. Nasza współpraca trwa niemalże od początku powstania Parku i Uniwersytetu Szczecińskiego i do tej pory była realizowana w zakresie min. wód płynących czy ichtiologii, ale jesteśmy otwarci na nowe działania i badania naukowe na naszym terenie. Umożliwiamy korzystanie z naszej bazy noclegowej, a jednocześnie liczymy na pomoc ze strony studentów i naukowców uniwersytetu w działaniach na rzecz ochrony środowiska. Muszę przyznać, że do tej pory ta współpraca przebiegała wzorcowo – stwierdził dr inż. Paweł Bilski, dyrektor Drawieńskiego Parku Narodowego.
Ze strony Drawieńskiego Parku Narodowego współpraca obejmuje: organizację praktyk studenckich, szkoleń, wolontariatu, opiekę merytoryczną nad studentami w trakcie ich pobytu na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego, umożliwienie studentom i kadrze naukowej Uniwersytetu Szczecińskiego uczestnictwa w realizacji działań ochronnych na terenie Parku, takich jak konferencje, warsztaty czy sympozja.
– Ta umowa podpisana dzisiaj między Uniwersytetem Szczecińskim a Drawieńskim Parkiem Narodowym, daje nam bardzo duże możliwości współpracy, ale także ogólnie pracy poprzez poznawanie terenu, który już znamy, ale chcemy jeszcze lepiej poznawać. Dla nas jest to bogate pole, nie tylko ze względu naukowego, ale też czysto pragmatycznego, który ma przełożenie później na formułowanie różnych wniosków naukowych, tworzenie dokumentów prawnych odnośnie jakości środowiska wód. Nasza praca będzie miała przełożenie na działania Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska – powiedział prof. Robert Czerniawski, dyrektor Instytutu Biologii US.
Ze strony Uniwersytetu Szczecińskiego współpraca obejmuje: współudział w realizowanych działaniach ochronnych oraz edukacyjnych, pomoc merytoryczną i współudział przy realizacji zadań monitoringowych i badań naukowych, umożliwienie pracownikom Drawieńskiego Parku Narodowego udziału w konferencjach, warsztatach, sympozjach organizowanych przez Uniwersytet.
– Drawieński Park Narodowy jest to miejsce, w którym nasi studenci uczestniczą w licznych badaniach terenowych. Na przykład badaliśmy wraz ze studentami wpływ budowania sekwencji bystrze-ploso na organizmy rzeczne, jak również jakie organizmy zasiedlają specyficzne, bardzo ważne dla rzeki rośliny, jakimi są bosięczniki. Niektórzy studenci, którzy zaczynali swoje badania w Parku Narodowym, dzisiaj już finiszują u nas swoje doktoraty. Wiedza zdobyta dzięki podręcznikom jest bezcenna, jednak to praktyka jest tym, co czyni nas dobrymi obserwatorami przyrody – stwierdził dr Tomasz Krepski, adiunkt w Instytucie Biologii.
(as)