Jak bronić się przed internetowymi oszustwami? Jak zidentyfikować swojego rozmówcę w sieci? Czy sztuczna inteligencja to przyjaciel, czy nowe zagrożenie w Internecie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można uzyskać podczas spotkania „Cyberbezpieczeństwo w praktyce” organizowanego dla młodzieży przez Fundację Szczecin_Lab w szczecińskim Technoparku Pomerania.W wydarzeniu można uczestniczyć zdalnie.
Aż o 34 proc. wzrosła w 2022 roku liczba cyberprzestępstw w Polce – wynika z raportu CERT Polska. Według ekspertów w ubiegłym roku odnotowano w Polsce 35 tysięcy tego rodzaju zdarzeń, aż o 10 tysięcy więcej niż w roku 2021. Najczęstszymi incydentami były oszustwa komputerowe, a zwłaszcza phishing, czyli rodzaj cyberataku, podczas którego cyberprzestępca próbuje wyłudzić od ofiary poufne informacje. Na drugim miejscu pod względem liczby zgłoszeń znalazły się ataki z wykorzystaniem szkodliwego oprogramowania. Nie brakowało również włamań do systemów informatycznych czy poczty elektronicznej.
O fundamentach bezpieczeństwa w sieci porozmawia z młodzieżą Anna Sikorska - kierownik produktu w Pionie Usług Bezpieczeństwa i Zaufania firmy Asseco Data Systems, specjalizująca się w szyfrowaniu, DLP oraz PKI, bezpieczeństwie danych i cyfrowych certyfikatach zapewniających bezpieczeństwo w sieci. Podczas spotkania „Cyberbezpieczeństwo w praktyce” powie m.in. o tym, jak bronić się przed phishingiem i scamami, jak zabezpieczyć swoje zakupy w sieci oraz jak rozsądnie korzystać z chatu GPT.
Wydarzenie odbędzie się 22 maja br. w godz. 10.00-12.00 w Technoparku Pomerania. Miejsca stacjonarne nie są już dostępne, ale prelekcji można posłuchać na żywo online za pośrednictwem Facebook’a – link do streamingu: https://fb.me/e/ZsFMRSra
Organizatorem spotkania „Cyberbezpieczeństwo w praktyce” jest Fundacja Szczecin_Lab zajmująca się wspieraniem rozwoju nowoczesnych technologii oraz organizowaniem szkoleń, warsztatów i praktyk z zakresu IT. (K)