Środa 17 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Wyraz solidarności z gośćmi ze wschodu

Data publikacji: 2022-08-03 09:55
Ostatnia aktualizacja: 2022-08-04 10:57
Wyraz solidarności z gośćmi ze wschodu
 

Uniwersytet Szczeciński prezentuje publikację „Językowe SOS. Rozmówki ukraińsko-polsko-angielsko-niemieckie”. Została opracowana przez zespół autorów pod merytoryczną opieką prof. Ewy Kołodziejek, znanej także z łamów „Kuriera Szczecińskiego”. Opracowanie stanowi kolejną inicjatywę związaną z pomocą obywatelom Ukrainy realizowaną przez Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego.

– Jest wyrazem solidarności wspólnoty akademickiej Uniwersytetu Szczecińskiego z Ukrainkami i Ukraińcami, którzy w wyniku agresji Rosji na Ukrainę musieli opuścić swoje domy i swój kraj – mówi rzeczniczka prasowa US Agnieszka Lizak. – Zgodnie z zamierzeniem autorów „Językowe SOS. Rozmówki ukraińsko-polsko-angielsko-niemieckie” mają stanowić językowy niezbędnik zawierający podstawowe słownictwo potrzebne w codziennych sytuacjach życiowych np. u lekarza, w aptece, w sklepie, w restauracji, na poczcie, w urzędzie, w środkach lokomocji, w mieście. Pomogą znaleźć odpowiednie słowa, by się przywitać, pożegnać, przedstawić, podziękować, przeprosić czy określić czas. Pozwolą nawiązać kontakt przy poszukiwaniu pracy albo gdy zdarzy się jakiś wypadek. Sytuacja, w jakiej znaleźli się nasi ukraińscy goście, jest zmienna, dlatego ukraińsko-polski słowniczek wzbogaciliśmy o słownictwo angielskie i niemieckie, niezbędne w Europie.

Rozmówki stanowią słowniczek minimum, który w przyszłości może być rozbudowywany.

Publikację można pobrać z zakładki „US dla Ukrainy” znajdującej się na stronie internetowej uczelni.

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

A jakie...?
2022-08-15 10:29:45
Wyrazy "Solidarnosci" i Wdziecznosci... wykazuja i przekazuja obecnie dla Nas Polakow... Goscie ze Wschodu ??
Głakanie
2022-08-08 09:22:01
"nowych braci". Cdn..... do zwycięstwa USA nad Rosją przy pomocy Ukraińców i Polaków, do ostatniego żywego Ukraińca - "sługa" jako " scyzorykiem .." nie zginie.
Od 5 -ciu miesiecy..
2022-08-04 10:47:26
Jako Polska i Polacy Pomagamy Ukrainie... a Co i w czym Pomogla przez ten okres 5-ciu miesiecy Ukraina i Ukraincy... Polsce !/? Czy to ma byc tylko 1-no stronna sprawa z Milionowymi Kosztami zlotych... ?/!!
Czy profesora
2022-08-03 14:11:13
Kołodziejek włączyła do słowniczka zasady ideologi gender tak by nie dochodziło do lingwistycznego prześladowania LGBTQP?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA