Wtorek 25 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Wyłowią sieci widma [GALERIA]

Data publikacji: 2017-04-12 10:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:43
Wyłowią sieci widma
 

W lipcu i sierpniu w Bałtyku będą poszukiwane, a następnie wyławiane tzw. sieci widma, czyli zgubione przez rybaków narzędzia połowowe. Za rok akcje zostaną powtórzone. To wspólne przedsięwzięcie ekologów, naukowców i rybaków. Projekt MARELITT tworzą przedstawiciele Polski, Niemiec, Szwecji i Estonii. 

– Jest to kontynuacja badań pilotażowych, prowadzonych w 2011 roku – poinformował we wtorek (11 kwietnia) prof. Andrzej Bąk, prorektor ds. morskich Akademii Morskiej w Szczecinie, kierujący projektem ze strony uczelni. – Wtedy oszacowano, że ponad 800 ton sieci leży w Bałtyku. Sieć widmo cały czas łowi, jej zdolność połowowa wynosi od 6 do 20 procent. 

Do zaczepionych o wraki, kotwice czy głazy sieci wpadają ryby, ssaki morskie i ptactwo. Giną. Pogarsza się stan ekosystemu. Sieci stają się też źródłem mikrocząsteczek plastiku, szkodliwych dla gatunków morskich. Zgubione narzędzia połowowe mogą ponadto uszkadzać silniki statków. Bywają przeszkodą dla nurków i pływaków. 

– W 2011 roku wyłowiliśmy ok. 20 ton sieci – dodał prorektor. – To kropla w morzu. Dlatego mamy kontynuację.

W poszukiwaniach sieci widm uczestniczy „Nawigator XXI”, szkolno-badawczy statek AM. 

– Wyposażony jest w echosondę wielowiązkową, która pomaga zweryfikować miejsca zaczepów sieci – tłumaczył prof. Bąk. – W następnym etapie do akcji wkracza podwodny robot z kamerami. Jeżeli sieci są, do wody wchodzą nurkowie i je wyciągają.

Szczecińska uczelnia była w pilotażowym projekcie z 2011 roku partnerem organizacji ekologicznej WWF Polska, która w 2015 r., we współpracy z rybakami (100 kutrów), wyciągnęła 268 ton sieci zgubionych w polskiej strefie Bałtyku. Nowy projekt – MARELITT – jest już międzynarodowy. 

– Akcje będziemy prowadzić latem, a za rok powtórzymy i porównamy rezultaty – powiedziała Marta Kalinowska WWF Polska. – Przewidujemy również współpracę z polskimi rybakami.

Projekt jest współfinansowany przez INTERREG Baltic Sea Region Programme 2014-2020 – Program Regionu Morza Bałtyckiego. Spotkanie partnerów, mające na celu zaplanowanie wspólnych działań i podzielenie się wiedzą, zorganizowano w szczecińskiej AM.

(ek)

Fot. Robert STACHNIK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Quistorp
2017-04-16 16:57:32
Czy to zaplanowana troska o ekologie , czy pretekst , do dokonania poszukiwań legendarnych bogactw ofiar największej katastrofy morskiej świata. Większej od "Titanika" ok. 1000 osób ofiar w ludziach Zatopienie , przez radziecka łódź podwodną. największego statku pasażerskiego "Gustloff'a" ok 6.ooo osób ofiar. Każda z tych ofiar do ewakuacji z Koenigsbergu/ Królewca/ Kaliningradu/ miała przy sobie tylko to co najcenniejsze i najmniejsze.
hm
2017-04-12 11:49:32
Co to za zbieranina ludzi na zdjęciach?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA