poniedziałek, 23 września 2019.
Strona główna > Nauka > Wyłowią sieci widma

Wyłowią sieci widma [GALERIA]

Wyłowią sieci widma
Data publikacji: 2017-04-12 10:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:43
Wywietleń: 846 237382

W lipcu i sierpniu w Bałtyku będą poszukiwane, a następnie wyławiane tzw. sieci widma, czyli zgubione przez rybaków narzędzia połowowe. Za rok akcje zostaną powtórzone. To wspólne przedsięwzięcie ekologów, naukowców i rybaków. Projekt MARELITT tworzą przedstawiciele Polski, Niemiec, Szwecji i Estonii. 

– Jest to kontynuacja badań pilotażowych, prowadzonych w 2011 roku – poinformował we wtorek (11 kwietnia) prof. Andrzej Bąk, prorektor ds. morskich Akademii Morskiej w Szczecinie, kierujący projektem ze strony uczelni. – Wtedy oszacowano, że ponad 800 ton sieci leży w Bałtyku. Sieć widmo cały czas łowi, jej zdolność połowowa wynosi od 6 do 20 procent. 

Do zaczepionych o wraki, kotwice czy głazy sieci wpadają ryby, ssaki morskie i ptactwo. Giną. Pogarsza się stan ekosystemu. Sieci stają się też źródłem mikrocząsteczek plastiku, szkodliwych dla gatunków morskich. Zgubione narzędzia połowowe mogą ponadto uszkadzać silniki statków. Bywają przeszkodą dla nurków i pływaków. 

– W 2011 roku wyłowiliśmy ok. 20 ton sieci – dodał prorektor. – To kropla w morzu. Dlatego mamy kontynuację.

W poszukiwaniach sieci widm uczestniczy „Nawigator XXI”, szkolno-badawczy statek AM. 

– Wyposażony jest w echosondę wielowiązkową, która pomaga zweryfikować miejsca zaczepów sieci – tłumaczył prof. Bąk. – W następnym etapie do akcji wkracza podwodny robot z kamerami. Jeżeli sieci są, do wody wchodzą nurkowie i je wyciągają.

Szczecińska uczelnia była w pilotażowym projekcie z 2011 roku partnerem organizacji ekologicznej WWF Polska, która w 2015 r., we współpracy z rybakami (100 kutrów), wyciągnęła 268 ton sieci zgubionych w polskiej strefie Bałtyku. Nowy projekt – MARELITT – jest już międzynarodowy. 

– Akcje będziemy prowadzić latem, a za rok powtórzymy i porównamy rezultaty – powiedziała Marta Kalinowska WWF Polska. – Przewidujemy również współpracę z polskimi rybakami.

Projekt jest współfinansowany przez INTERREG Baltic Sea Region Programme 2014-2020 – Program Regionu Morza Bałtyckiego. Spotkanie partnerów, mające na celu zaplanowanie wspólnych działań i podzielenie się wiedzą, zorganizowano w szczecińskiej AM.

(ek)

Fot. Robert STACHNIK

Wyłowią sieci widma Wyłowią sieci widma Wyłowią sieci widma Wyłowią sieci widma Wyłowią sieci widma Wyłowią sieci widma Wyłowią sieci widma Wyłowią sieci widma

Komentarze

Quistorp
Czy to zaplanowana troska o ekologie , czy pretekst , do dokonania poszukiwań legendarnych bogactw ofiar największej katastrofy morskiej świata. Większej od "Titanika" ok. 1000 osób ofiar w ludziach Zatopienie , przez radziecka łódź podwodną. największego statku pasażerskiego "Gustloff'a" ok 6.ooo osób ofiar. Każda z tych ofiar do ewakuacji z Koenigsbergu/ Królewca/ Kaliningradu/ miała przy sobie tylko to co najcenniejsze i najmniejsze.
2017-04-16 16:57:32
hm
Co to za zbieranina ludzi na zdjęciach?
2017-04-12 11:49:32

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie