czwartek, 13 sierpnia 2020.
Strona główna > Nauka > Wydobyć z niepamięci. IPN uruchomił Bazę Ofiar Zbrodni Wołyńskiej

Wydobyć z niepamięci. IPN uruchomił Bazę Ofiar Zbrodni Wołyńskiej

Wydobyć z niepamięci. IPN uruchomił Bazę Ofiar Zbrodni Wołyńskiej
Data publikacji: 2020-07-14 21:41
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-15 08:10
Wywietleń: 392 464642

Instytut Pamięci Narodowej uruchomił Bazę Ofiar Zbrodni Wołyńskiej. Jest dostępna on - line na portalu zbrodniawolynska.pl. Krewni ofiar mogą ją uzupełniać.

Główny cel projektu: upamiętnienie ofiar zbrodni ludobójstwa ze szczególnym okrucieństwem na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1945, ustalenie ich personaliów oraz liczby.

Mapa zbrodni

Integralną częścią projektu jest interaktywna mapa zbrodni, na której oznaczono miejsca śmierci powiązane z danymi ofiar i faktami opisanymi w bazie.

Projekt ma charakter długofalowy. Prace nad bazą rozpoczęto na początku 2019 roku. W pierwszym etapie IPN udostępnia informacje dotyczące województwa wołyńskiego. W kolejnych etapach, bazując na kwerendach archiwalnych, relacjach świadków i publikacjach naukowych, będzie je sukcesywnie uzupełniać i dodawać informacje odnoszące się do pozostałych województw II RP.

W bazie jest 17 tysięcy nazwisk

Zakończenie projektu przewidywane jest na lipiec 2023 roku, co zbiegnie się obchodami 80. rocznicy ludobójstwa. Jak informuje Instytut: "Nie ograniczamy się jedynie do ofiar wśród ludności narodowości polskiej gdyż ofiarami ukraińskich nacjonalistycznych ugrupowań OUN/UPA w ramach „oczyszczania Ukrainy z obcego elementu” byli też obywatele II Rzeczypospolitej narodowości żydowskiej, czeskiej, węgierskiej, niemieckiej, rosyjskiej oraz sami Ukraińcy, nierzadko sprzeciwiający się ludobójczej ideologii".

Według najnowszych badań historyków z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło ok. 100 tysięcy Polaków. W bazie jest na razie 17 tysięcy nazwisk. Dlatego tak istotna jest pomoc krewnych ofiar. Korzystający z bazy mają możliwość zgłaszania uzupełnień do opisów oraz dodawania nowych za pomocą specjalnie przygotowanego formularza kontaktowego.

(as)

Na zdjęciu: Znicze przy pomniku poświęconym ludobójstwu na Kresach Południowo-Wschodnich na szczecińskim Cmentarzu Centralnym.

Fot. Grzegorz Siwa

Komentarze

Wawrzek
Zbrodnia była popełniona na okupowanych terenach Rzeczypospolitej i POLSKIE SĄDY DAWNO POWINNY WSZCZĄĆ PROCESY PRZECIWKO LUDOBÓJCOM.
2020-07-15 00:44:33
tyle
marnacja publicznych pieniędzy
2020-07-14 21:53:38

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi, gdy będzie taka możliwość?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie