Wtorek 22 czerwca 2021r. 
REKLAMA

Wydobyć z niepamięci. IPN uruchomił Bazę Ofiar Zbrodni Wołyńskiej

Data publikacji: 2020-07-14 21:41
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-15 08:10
Wydobyć z niepamięci. IPN uruchomił Bazę Ofiar Zbrodni Wołyńskiej
 

Instytut Pamięci Narodowej uruchomił Bazę Ofiar Zbrodni Wołyńskiej. Jest dostępna on - line na portalu zbrodniawolynska.pl. Krewni ofiar mogą ją uzupełniać.

Główny cel projektu: upamiętnienie ofiar zbrodni ludobójstwa ze szczególnym okrucieństwem na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1945, ustalenie ich personaliów oraz liczby.

Mapa zbrodni

Integralną częścią projektu jest interaktywna mapa zbrodni, na której oznaczono miejsca śmierci powiązane z danymi ofiar i faktami opisanymi w bazie.

Projekt ma charakter długofalowy. Prace nad bazą rozpoczęto na początku 2019 roku. W pierwszym etapie IPN udostępnia informacje dotyczące województwa wołyńskiego. W kolejnych etapach, bazując na kwerendach archiwalnych, relacjach świadków i publikacjach naukowych, będzie je sukcesywnie uzupełniać i dodawać informacje odnoszące się do pozostałych województw II RP.

W bazie jest 17 tysięcy nazwisk

Zakończenie projektu przewidywane jest na lipiec 2023 roku, co zbiegnie się obchodami 80. rocznicy ludobójstwa. Jak informuje Instytut: "Nie ograniczamy się jedynie do ofiar wśród ludności narodowości polskiej gdyż ofiarami ukraińskich nacjonalistycznych ugrupowań OUN/UPA w ramach „oczyszczania Ukrainy z obcego elementu” byli też obywatele II Rzeczypospolitej narodowości żydowskiej, czeskiej, węgierskiej, niemieckiej, rosyjskiej oraz sami Ukraińcy, nierzadko sprzeciwiający się ludobójczej ideologii".

Według najnowszych badań historyków z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło ok. 100 tysięcy Polaków. W bazie jest na razie 17 tysięcy nazwisk. Dlatego tak istotna jest pomoc krewnych ofiar. Korzystający z bazy mają możliwość zgłaszania uzupełnień do opisów oraz dodawania nowych za pomocą specjalnie przygotowanego formularza kontaktowego.

(as)

Na zdjęciu: Znicze przy pomniku poświęconym ludobójstwu na Kresach Południowo-Wschodnich na szczecińskim Cmentarzu Centralnym.

Fot. Grzegorz Siwa

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wawrzek
2020-07-15 00:44:33
Zbrodnia była popełniona na okupowanych terenach Rzeczypospolitej i POLSKIE SĄDY DAWNO POWINNY WSZCZĄĆ PROCESY PRZECIWKO LUDOBÓJCOM.
tyle
2020-07-14 21:53:38
marnacja publicznych pieniędzy

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ