Do przekształcania nieużytków, zdewastowanych trawników oraz innych ubogich przyrodniczo miejsc w tereny przyjazne owadom - zwłaszcza pszczołom - zachęca także Enea Operator. Dlatego wspiera dzieciaki w zakładaniu kwietnych łąk. Jak ostatnio, w dwóch szczecińskich przedszkolach.
"Jeśli zginie ostatnia pszczoła, ludzkości na kuli ziemskiej pozostaną tylko cztery lata życia" - tę katastroficzną wizję Alberta Einsteina potwierdzają badania współczesnych naukowców. Alarmujących, że bez tych owadów - pożytecznych zapylaczy - wyginie większość roślin, przestaną istnieć uprawne pola i sady. Dlatego organizacje zajmujące się ochroną środowiska naturalnego i ekologią podejmują działania dla wsparcia pszczół: zakładają łąki kwietne, budują "hotele", a przede wszystkim zachęcają do ograniczenia ingerencji w naturę, czyli np. do zaprzestania stosowania szkodliwej chemii w intensyfikacji upraw, zwalczaniu chwastów i szkodników.
Na kwietne łąki postawiła również Enea, realizując projekt pn. „Wspomóż naturę, zasiej łąkę!" Do udziału w którym zaprosiła również szczecińskie przedszkolaki z placówek na Pomorzanach: "Pędzelka" - PP nr 53 przy ul. Dunikowskiego, a także "Pod Topolą" - PP nr 52 przy ul. Milczańskiej.
- Dbanie o środowisko to nasza wspólna sprawa. Do udziału w akcji „Wspomóż naturę zasiej łąkę!” zapraszamy każdego, kto czuje tę odpowiedzialność razem z nami. W Światowy Dzień Pszczół, do akcji wysiewu łąk kwietnych zachęciliśmy przedszkolaki. Chcemy, żeby dzieci zrozumiały, jak ważne są nawet najmniejsze działania wspierające naturalne środowisko. Pomagając pszczołom i dbając o ekosystem tak naprawdę pomagamy również sobie. Poprzez działania proekologicznie energia wraca do nas z natury - przekonuje Monika Błaszyk, rzecznik prasowa Oddziału Dystrybucji Szczecin Enea Operator.
Dzieci wysiały łąki kwietne na terenie swych placówek. Z nasion podarowanych im przez Eneę. To dobry początek na długiej drodze ku wsparciu pszczół i natury.
- Trzeba tworzyć zrównoważone ekosystemy, przyjazne dla wszystkich stworzeń, a zwłaszcza dla tych najmniejszych, od których w dużej mierze zależy gospodarka żywnościowa. Musimy to sobie uświadomić i działać w tym kierunku na przykład poprzez sadzenie drzew i krzewów miododajnych, by zwiększyć pożytek pszczół. Warto wysiewać kwiaty na nieużytkach rolnych, trawnikach, balkonach. Trzeba jednak robić to w sposób przemyślany, by pszczoły mogły korzystać z kwiecia w różnych terminach: od wiosny do jesieni - mówi Henryk Tucholski, wieloletni pszczelarz i pracownik Enei Operator.
Ważne, żeby na rzecz pszczół działać na co dzień, a nie tylko od święta. ©℗
(an)