poniedziałek, 23 września 2019.
Strona główna > Nauka > Wojskowe szkolenie teoretyczne zakończone. 40 certyfikatów dla żaków

Wojskowe szkolenie teoretyczne zakończone. 40 certyfikatów dla żaków

Wojskowe szkolenie teoretyczne zakończone. 40 certyfikatów dla żaków
Data publikacji: 2019-05-17 22:04
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:49
Wywietleń: 751 391655

- Im więcej młodych ludzi będzie znało podstawy wojskowego rzemiosła, tym większa szansa, że w razie konieczności będziemy skutecznie obronieni, choć wierzę, że takiej potrzeby nie będzie – mówił prof. Tadeusz Bohdal, rektor Politechniki Koszalińskiej. W piątek (17 maja) 40 studentów uczelni zakończyło szkolenie teoretyczne w ramach Legii Akademickiej (LA).

Na dobrowolne szkolenie wojskowe zgłosiły się 52 osoby, wśród nich kobiety. Nie wszyscy uzyskali zaliczenie z podstaw obronności, logistyki w wojsku, organizacji zaopatrzenia, budowy broni, ekwipunku żołnierza czy międzynarodowego prawa wojennego. Podczas szkoleń studenci wzięli też udział w zajęciach dotyczących ceremoniału i tradycji wojskowych, które zostały przeprowadzone w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie. Szkolenie teoretyczne było finansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Latem większość studentów w wytypowanych jednostkach wojskowych weźmie udział w części praktycznej szkolenia. Zaplanowano dwie 21-dniowe tury. Najpierw kurs na szeregowca, który 20 lipca 2019 r. zakończy się przysięgą wojskową, a następnie kurs na stopień kaprala rezerwy w połowie sierpnia.

Warto dodać, że rektor na spotkaniu ze studentami wspominał własną służbę w Wyższej Oficerskiej Szkole Samochodowej w Pile, a potem szkolenie praktyczne w jednostce wojskowej w Świdwinie.

Studenci myślą o karierze wojskowej, co ma im zapewnić szkolenia w LA.

Mój dziadek służył w armii, ojciec także, a ja po zakończeniu kursu podoficerskiego też chciałbym zostać żołnierzem – powiedział Paweł Horeglad, student III roku Turystyki i Rekreacji politechniki. ©℗

(m)

Na zdjęciu: Student Bartosz Pieczka odbiera z rąk rektora prof. Tadeusza Bohdala certyfikat ukończenia szkolenia teoretycznego. Czy zwiąże przyszłość z armią? - To pokaże czas – odpowiedział żak I roku informatyki na studiach magisterskich. 

Fot. Adam PACZKOWSKI/PK

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie