piątek, 29 maja 2020.
Strona główna > Nauka > Uniwersytet Szczeciński się zmienia

Uniwersytet Szczeciński się zmienia

Uniwersytet Szczeciński się zmienia
Data publikacji: 2019-01-19 08:22
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:48
Wywietleń: 2195 372173

Senat Uniwersytetu Szczecińskiego zgodził się na głęboką strukturalną zmianę uczelni, jaką zaproponowała Rada Konsultacyjna powołana przez rektora. Impulsem do zmian jest reforma szkolnictwa wyższego wdrożona przez ministra Jarosława Gowina.

Krytycy dotychczasowej struktury uniwersytetu argumentują, że daje ona możliwość dziekanom zamieniania ich wydziałów w udzielne księstwa. Stąd propozycja, aby w nowym modelu nauką zajęły się instytuty, na których czele staliby dyrektorzy, „menedżerowie nauki”, dydaktyką zaś zajęłyby się wydziały. Ma to usprawnić funkcjonowanie US i sprawić, że podczas oceny, która zostanie przeprowadzona w 2021 roku, co najmniej sześć dyscyplin naukowych z co najmniej trzech dziedzin nauki uzyska kategorię B+.

Rektor ma być wybierany przez kolegium elektorów. Co ważne – kandydatów na rektora przedstawi rada uczelni. Zaproponowano także prawybory. Cała społeczność akademicka miałaby wypowiedzieć się co do tego, czy ktoś mógłby kandydować na rektora.

Co teraz? 28 lutego nastąpi wybór rady uczelni, 31 marca ma zostać przyjęta koncepcja regulaminu organizacyjnego, 31 maja senat US ma przyjąć nowy status. Nowe regulacje ustrojowe mają wejść w życie od przyszłego roku akademickiego.

(as)

Fot. Sylwia Dudek

Komentarze

Quistorp
(te propozycje reformy) Ma to usprawnić funkcjonowanie US i sprawić, że podczas oceny, która zostanie przeprowadzona w 2021 roku, co najmniej sześć dyscyplin naukowych z co najmniej trzech dziedzin nauki uzyska kategorię B+.. ???? A oceną zajmie się ..... komisja wyznaczona , przez ...... geniuszy wyznaczonych przez W. Sz. Pana Ministra, lub jego zaufanych, kolegów, których kwalifikacje mierzono ????. Kim? Czym? Kiedy? Kopernik by się uśmiał do łez, i zapłakał ze smutku..
2019-01-19 11:47:06
Marek
A gdzie w tej reformie jest troska o zatrzymanie odpływu studentów, nowoczesne, rynkowe kierunki studiów?
2019-01-19 11:23:23

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie