niedziela, 22 września 2019.
Strona główna > Nauka > Rewolucja na Uniwersytecie Szczecińskim?

Rewolucja na Uniwersytecie Szczecińskim?

Rewolucja na Uniwersytecie Szczecińskim?
Data publikacji: 2019-01-06 11:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:48
Wywietleń: 1890 369670

Zupełnie nowa struktura organizacyjna, w której nauką zajmują się instytuty a dydaktyką - wydziały. Taka koncepcja zmian jest rozważana przez władze Uniwersytetu Szczecińskiego.

Impulsem do próby ustanowienia nowej struktury jest reforma szkolnictwa wyższego, która weszła w życie w tym roku akademickim. Pojawiły się głosy, że Konstytucja dla Nauki może doprowadzić do marginalizacji uczelni regionalnych, takich jak Uniwersytet Szczeciński. Dlatego, zdaniem części środowiska akademickiego, największa uczelnia w regionie musi wymyślić się na nowo.

W przygotowanym przez Radę Konsultacyjną (której członkami są m.in. prof. Iga Rudawska i prof. Andrzej Skrendo) i współpracujących z nią pracowników US projekcie zmian przeczytamy: "Celem formalnym jest utrzymanie rzeczywistego statusu  „uniwersytetu” z punktu widzenia wymagań stawianych przez przepis art. 16 ust. 3 ustawy,  czyli uzyskanie w procesie ewaluacji, który będzie przeprowadzony w 2021 roku, kategorii  minimum B+ przez co najmniej sześć dyscyplin naukowych z co najmniej trzech dziedzin nauki. Zdaniem autorów „Założeń...” osiągnięcie tego celu wymaga dość zasadniczych  zmian w sposobie organizacji prowadzenia działalności naukowej na Uczelni oraz nadzoru nad osiąganiem właściwego poziomu tej działalności".

Krytycy dotychczasowej struktury uniwersytetu argumentują, że daje ona możliwość dziekanom zamieniania ich wydziałów w udzielne księstwa. W nowym porządku miałoby się to zmienić.

Proponowane zmiany obejmują także m.in. nowy tryb wyboru rektora. Osoby mogące kandydować na stanowisko rektora wybierano by w głosowaniu powszechnym (albo alternatywnie w ramach kolegium elektorskiego) w drodze „prawyborów” polegających na możliwości zgłoszenia przez każdego uprawnionego do głosowania kandydatury jednej osoby, spełniającej wymagania stawiane ustawą i statutem. Osoba uzyskująca największą ilość głosów uzyskiwałaby prawo kandydowania w wyborach. Kandydować mogłaby osoba z tytułem profesora lub doktora habilitowanego. Co ważne - nie musiałby być to pracownik US.

Spotkanie informacyjne na temat ewentualnych zmian rozpocznie się 10 stycznia  o godz. 14.00 w auli Wydziału Humanistycznego przy ul. Krakowskiej 71-79. ©℗

(as)

Fot. Sylwia Dudek

Komentarze

o
Zamiast konstytucji naukowej najpierw powinna być lustracja, aby wyrzucić wszystkich agentów i pokomuszą progeniturę. A potem można coś tam działać. Profesory z Białorusi...
2019-01-08 07:31:28
Quistorp
Dopóki w rozecie nad wejściem głównym do Budynku Rektoratu Uniwersytetu będzie brak symbolu nauki (np.Arystotelesa, Hypati Aleksandryjskiej, skazanej na , przez fanatycznych, zazdrosnych biskupów Aleksandryjskich!, E.Lubinusa, Marii Skłodowskiej- Curie itp., a ostatnim była głowa Władimira Ilicza , kiedy w tym budynku mieściła się siedziba WUML -u, tj. Wieczorowy Uniwersytet Marksizmu Leninizmu), dopóty będą nadal mnożyły się takie pomysły na "urzędowe restrukturyzacje". Tymi metodami wychowały się profesory , które zajadały się kanapkami w ławach sejmowych ! Takimi gardził prof. Groszkowski, ten od badań konstrukcji wraków V1/ V2 w czasie II wojny Światowej. Dopóki nie będzie na uniwersytecie wykładów z łaciny, i greki , dopóty będą reformatorzy reformatorów. Jaka ewaluacja. Porównywanie osiągów do zamierzonych celów? Czym to mierzyć? Wg wzorów, tabel, by panie (panowie) urzędasy od nauki dłubiąc w nosie naigrywali się z tej lektury, wypocin tego co utytułowane miernoty napłodziły? A czym mierzyliby takich jak matematyka Stefana Banacha, hodowcy kryształów Czochralskiego, Aleksandra Brücknera i wielu wielu innych? Czeka nas powtórka z czasów nauczania w szkołach , po zajęciu terenów , przez tych co nieśli na sztandarach hasła o postępowej światowej nauce. "Łolaboga"! "Boża, Boża daj piroh, budzie paspiahowym"
2019-01-06 16:45:14
Lolo
Sahajdak powinien startować na rektora uniwersytetu.
2019-01-06 16:23:32
znudzony
Od tasowania kart asów nie przybywa - szczególnie w sytuacji, gdy są to karty do Czarnego Piotrusia.
2019-01-06 12:27:38

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie