Uniwersytet Szczeciński, największa uczelnia na Pomorzu Zachodnim, rozpoczął nowy rok akademicki. Rok przełomowy. Szkoły wyższe po pandemicznej przerwie wracają do stacjonarnych zajęć, zostaną także wnikliwie ocenione przez resort nauki.
- Rozpoczynający się nowy rok akademicki jest wyjątkowy z dwóch względów. Ogromny wpływ na jego przebieg będą miały trwająca pandemia oraz ewaluacja dyscyplin naukowych, która zadecyduje o naszej wspólnej przyszłości. Mam nadzieję, że potwierdzimy posiadane już uprawnienia i uzyskamy lepszą pozycję, kluczową z perspektywy dostępnych źródeł finansowania naszej działalności - mówił podczas uroczystej inauguracji rektor US, prof. Waldemar Tarczyński. - Podczas rekrutacji o indeks na studia stacjonarne ubiegało się 8 tys 400 kandydatów. W tym 700 obcokrajowców - i to jest liczba, która się bardzo zwiększyła w stosunku do poprzedniego roku. W skali uczelni oznacza to ok. 2 kandydatów na jedno miejsce. Największym zainteresowaniem cieszyły się psychologia i filologia angielska, gdzie było po 5 kandydatów na jedno miejsce, oraz filologia norweska, global communication i prawo, gdzie było po dwóch kandydatów na jedno miejsce. Na pierwszy rok studiów stacjonarnych przyjęliśmy ponad 5 tysięcy kandydatów. Kształcimy ponad 12 tysięcy studentów.
Rektor zapowiedział, że uczelnia będzie tworzyła nowe kierunki i specjalności dostosowane do potrzeb rynku pracy. Przestrzegł także społeczność akademicką przed zamykaniem się we własnym kręgu - Uniwersytet Szczeciński ma bowiem służyć swoim potencjałom mieszkańcom i dbać o to, aby absolwenci pozostawali w Szczecinie oraz w regionie. Uczelnia będzie zatem pogłębiała współpracę ze szkołami średnimi oraz z przedsiębiorcami. Rektor podkreślał, że US jest uniwersytetem bez barier - dostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zdaniem rektora w tym zakresie US przoduje wśród uczelni w regionie. Na US otwarto m.in. sekcję poświęconą potrzebom osób niewidomych.
- Nasz uniwersytet jest i będzie uniwersytetem bez granic - dodawał prof. Tarczyński. - Podejmujemy inicjatywy międzynarodowe. To istotny element strategii rozwoju Uniwersytetu Szczecińskiego. Aktywnie uczestniczymy w programach wymiany międzynarodowej. Mamy podpisanych 409 umów z 290 uczelniami partnerskimi z 26 krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz 118 umów z 26 uczelniami z 15 krajów spoza UE.
W piątek nowy rok akademicki inauguruje Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, w sobotę - Akademia Morska. Pomorski Uniwersytet Medyczny startuje w poniedziałek. ©℗
Alan Sasinowski