Piątek, 19 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Uniwersytet Szczeciński rozpoczął nowy rok akademicki [GALERIA]

Data publikacji: 30 września 2022 r. 12:52
Ostatnia aktualizacja: 30 września 2022 r. 14:52
Uniwersytet Szczeciński rozpoczął nowy rok akademicki
Inaugurację US zorganizowano na Wydziale Humanistycznym przy ul. Krakowskiej.  Fot. Dariusz GORAJSKI  

Uniwersytet Szczeciński, największa uczelnia na Pomorzu Zachodnim, zainaugurował nowy rok akademicki. Jego władze są zadowolone z tego, jak US wypadł w generalnej ocenie wszystkich polskich uniwersytetów - jednocześnie z niepokojem przyglądają się zawirowaniom ekonomicznym, które mogą się odbić na funkcjonowaniu szkół wyższych.

- Ten rok akademicki będzie wyjątkowy. Ogromny wpływ na niego będzie miała zakończona właśnie ewaluacja dyscyplin naukowych oraz sytuacja gospodarcza - mówił podczas inauguracji rektor US prof. Waldemar Tarczyński. - W tym roku o indeks ubiegało się 8 700 kandydatów. O 300 więcej niż w ubiegłym roku. W tym 992 obcokrajowców. Na pierwszy rok studiów stacjonarnych zrekrutowaliśmy 4500 studentów. 

Rektor pochwalił się także 500 doktorami. Są ważni, podkreślał, bo generalnie US jest uniwersytetem młodym. I to obecni doktorzy będą budować przyszłość uczelni. Prof. Tarczyński zapewnił, że US chce odpowiadać na potrzeby otoczenia społecznego i gospodarczego. 

- W roku 2022 / 2023 Uniwersytet Szczeciński to będzie uniwersytet aktywny i innowacyjny, uniwersytet bez barier, uniwersytet wspierający otoczenie, uniwersytet bez granic, uniwersytet czystej energii, uniwersytet dla środowiska, uniwersytet otwarty - wyliczał rektor. 

Prof. Tarczyński ocenił, ze w tej chwili zarządzanie uczelnią nie jest łatwe - ze względu na gospodarkę, niż demograficzny, pandemię. 

List od ministra nauki i edukacji Przemysława Czarnka przeczytał wicewojewoda Tomasz Wójcik. Padły ważne z punktu widzenia nauczycieli akademickich deklaracje. W październiku o 150 milionów złotych ma się zwiększyć subwencja na ich wynagrodzenia. W tym i w następnym roku kalendarzowym resort nauki chce przeznaczyć półtora miliarda złotych dla wszystkich pracowników szkół wyższych.

-  Pracujemy intensywnie nad redukcją kosztów utrzymania uczelni, zwłaszcza jeśli chodzi o cenę energii elektrycznej, której wzrost jest spowodowany wojną w Ukrainie i związanym z nią światowym kryzysem energetycznym. Sprawa ta jawi się jako priorytetowa - czytał wicewojewoda. 

Głos zabrał także konsul honorowy Ukrainy w Szczecinie Henryk Kołodziej. Podziękował Uniwersytetowi Szczecińskiemu za to, że przyjął w swoje mury wiele Ukrainek i Ukraińców.

- To oni kiedyś wezmą na swoje barki zniszczony i zrujnowany kraj - zauważył. - Naród bez czołówki intelektualnej nie będzie istniał.

Podczas tegorocznej rekrutacji na US największym powodzeniem wśród maturzystów cieszyły się: filologia angielska, filologia norweska, Global Communication, psychologia, prawo oraz komunikacja i psychologia w biznesie.©℗

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA