piątek, 19 października 2018.
Strona główna > Nauka > Uniwersytet Szczeciński będzie pomagał Ukraińcom w integracji

Uniwersytet Szczeciński będzie pomagał Ukraińcom w integracji

Uniwersytet Szczeciński będzie pomagał Ukraińcom w integracji
Data publikacji: 2018-04-12 07:36
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-24 12:35
Wywietleń: 2355 322400

Bezpłatny trzymiesięczny kurs językowy połączony z przedmiotami dającymi praktyczną wiedzę - to propozycja Uniwersytetu Szczecińskiego dla obywateli Ukrainy mieszkających w naszym mieście. Ma im pomóc w lepszej integracji.

Henryk Kołodziej, konsul honorowy Ukrainy w Szczecinie, informuje, że na terenie naszego województwa jest ponad 50 tysięcy legalnie pracujących Ukraińców, w naszym mieście - ponad 20 tysięcy.

- Pomysł zorganizowania takiego kursu narodził się dość dawno - opowiada prof. Jacek Styszyński, prorektor ds. kształcenia na US. - Kursu nie tylko językowego, ale takiego, który pozwoli obywatelom Ukrainy szybko odnaleźć się w mieście, w naszym regionie, zaadaptować i zasymilować. Kurs jest w zasadzie bezpłatny. Pobieramy tylko sto złoty wpisowego. Nasza propozycja cieszy się dużym zainteresowaniem. Mamy 150 zgłoszeń, 25 osób dokonało już wpłaty.

Wypracowanie ostatecznej formuły zajęć poprzedziły konsultacje z przedstawicielami mniejszości ukraińskiej. Opowiadali, że interesują ich takie zagadnienia jak opieka zdrowotna, rozmowy kwalifikacyjne, pisanie CV - a także struktura szkolnictwa, ponieważ wielu obywateli Ukrainy przyjeżdża do nas z całymi rodzinami.

- Zdecydowaliśmy się na formułę kursu, bo studia podyplomowe pozwoliłyby wziąć udział osobom tylko z wykształceniem wyższym natomiast kurs jest dostępny dla wszystkich - wyjaśnia prof. Katarzyna Włodarczyk z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania US. - Startujemy w najbliższą sobotę, kończymy w ostatni weekend czerwca. Cały kurs to 120 godzin, 10 zjazdów. W ramach 120 godzin 60 przeznaczyliśmy na język polski. Będzie to lektorat z elementami języka specjalistycznego - związanego z rynkiem pracy, po to, aby gdy nasi słuchacze pójdą na rozmowę rekrutacyjną, potrafili się tym językiem posługiwać. Po lektoracie wejdą kolejne przedmioty. Pierwszy blok będzie dotyczył historii naszego regionu, miasta, również elementów kultury, elementów polityki. Już w najbliższą niedzielę planujemy wyjście do Centrum Dialogu "Przełomy". Później wejdą przedmioty związane z polityką - dotyczące na przykład aktywności obywatelskiej na szczeblu lokalnym. Kolejna część to przedmioty dotyczące rynku pracy. Czwarty blok to przedmioty o charakterze prawnym - dotyczą na przykład możliwości rozpoczęcia działalności gospodarczej przez cudzoziemca na terenie Polski.

 

Na kurs zapisać się można do piątku, pod telefonem 91 444 13 14. Wszyscy zainteresowani mogą też wejść na stronę ua.usz.edu.pl. Projekt współfinansuje szczeciński magistrat. ©℗

(as)

Fot. Tomasz Tokarzewski

Na zdjęciu: Symbolem obecności obywateli Ukrainy w Szczecinie jest sklep Ukrainoczka.

Komentarze

Badzmy Ostrozni ! ! !
Im wiecej beda wiedzieli... tym wiecej "przesla czy wywioza" na Ukraine, gdzie o Szpiegostwie i Przemyslowo / Zakladowym Polskiego Panstwa NATO, juz nie ws-PO-mne - a stamtad maja juz bardzo bllisko do "Rasiji" ! A w Doniecku i Lugansku... to Ukrainskich Terenow - maja chyba "Bronic" inni Europejczycy ??
2018-04-14 00:15:42
Pytanie do Uniwersytetu...
Co to znaczy bezplatny ?? Pracuja, zarabiaja... to i niech za Dodatkowa Wiedze... zaplaca - a nie ze zarobiona Kassse wysylaja na Konta czy wywoza Sobie na Ukraine ! GDYZ NIC, nie ma za darmo i zawsze jest... "Cos za cos" !!
2018-04-13 23:57:19
us
Najważniejsze, aby były zajęcia z polskiej historii, o Wołyniu itp.
2018-04-12 09:26:01
ON
Ceny w sklepie Ukrainoczka są z kosmosu!!
2018-04-12 08:33:17
anonim
dlaczego US przyjął politykę wspierania obcokrajowców? Już od kilku lat można zaobserwować że erazmusi mają "lepiej". W jaki sposób wynagradza się Polaków że w ogóle zdecydowali się tam studiować...
2018-04-12 08:22:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Pokaz pierwszej pomocy na wodzie
Wodowanie pierwszego bezzałogowca
Powstaje Morskie Centrum Nauki
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy liczniki czasu światła sprawdzają się na szczecińskich skrzyżowaniach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy