piątek, 06 grudnia 2019.
Strona główna > Nauka > Uniwersytet świętuje. Będzie dyktando

Uniwersytet świętuje. Będzie dyktando

Uniwersytet świętuje. Będzie dyktando
Data publikacji: 2019-05-17 22:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-25 11:20
Wywietleń: 1094 391415

Uniwersytet Szczeciński świętuje. Odbył się już koncert zespołu Haydamaky oraz Andrzeja Stasiuka, a przed nami Dyktando Uniwersyteckie w sobotę oraz występ chóru Uniwersytetu US zaplanowany na 23 czerwca. 

- Święto Uniwersytetu to realizacja trzeciej misji uczelni, którą oprócz nauki i kształcenia jest oddziaływanie na otoczeni społeczno-gospodarcze - mówi prorektor do spraw finansów i rozwoju US Waldemar Gos. - Staramy się szerzyć kulturę, sport, naukę nie tylko dla mieszkańców Szczecina, ale całego regionu. Ten rok może nie jest szczególnie obfity w takie wydarzenia, z prostej przyczyny: jesteśmy w trudnym momencie reorganizacji wynikającej ze zmian ustawowych, większą część czasu poświęcamy się do nowych przepisów. Mimo tego pewne wydarzenia chcemy kontynuować. 

W sobotę uczestnicy piątego już Dyktanda Uniwersyteckiego zmierzą się z tekstem związanym tematycznie ze Szczecinem i Pomorzem. O tytuł Uniwersyteckiego Mistrza Ortografii będą ubiegać się mieszkańcy wyłącznie województwa zachodniopomorskiego i studenci wszystkich szczecińskich uczelni.

- Tekst jest napisany, okraszamy go szczególnie trudnymi wyrazami - opowiada prof. Ewa Kołodziejek, pomysłodawczyni dyktanda. - Jest to z jednej strony miła zabawa dla użytkowników polszczyzny, bo ludzie lubią sprawdzać się w takich zmaganiach, z drugiej strony to celowe, ze strony językoznawców, rozbudzanie zainteresowania językiem ojczystym.

Uczestnicy sobotniego wydarzenia wezmą też udział w zajęciach związanych z dziennikarstwem.

- Zajęcia będą zawierały w sobie trzy formy: miniwykład, część warsztatową i część konkursową - informuje dr Paulina Olechowska z Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa US.

Z kolei koncert chóru rozpocznie się 23 czerwca o g. 19 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Zespół przygotowany przez dr. Tadeusza Buczkowskiego z towarzyszeniem orkiestry Capelli Thoruniensis i solistów Aldony Bartnik (sopran), Lucyny Boguszewskiej (sopran), Michała Czerniawskiego (kontratenor), Łukasza Ratajczaka (tenor) oraz Jarosława Kitali (bas) wykona m.in. „Te Deum” M.-A. Charpentiera oraz „Ludate Pueri Dominum” G.F. Haendla. Muzyków w tym wydarzeniu poprowadzi gwiazda światowej sławy – brytyjski kontratenor i dyrygent Paul Esswood. ©℗

(as)

Na zdjęciu: Jedna z poprzednich edycji Dyktanda US

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Pomaszerowali w imię ekologii

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie