niedziela, 12 lipca 2020.
Strona główna > Nauka > Uniwersytet świętuje. Będzie dyktando

Uniwersytet świętuje. Będzie dyktando

Uniwersytet świętuje. Będzie dyktando
Data publikacji: 2019-05-17 22:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-25 11:20
Wywietleń: 1327 391415

Uniwersytet Szczeciński świętuje. Odbył się już koncert zespołu Haydamaky oraz Andrzeja Stasiuka, a przed nami Dyktando Uniwersyteckie w sobotę oraz występ chóru Uniwersytetu US zaplanowany na 23 czerwca. 

- Święto Uniwersytetu to realizacja trzeciej misji uczelni, którą oprócz nauki i kształcenia jest oddziaływanie na otoczeni społeczno-gospodarcze - mówi prorektor do spraw finansów i rozwoju US Waldemar Gos. - Staramy się szerzyć kulturę, sport, naukę nie tylko dla mieszkańców Szczecina, ale całego regionu. Ten rok może nie jest szczególnie obfity w takie wydarzenia, z prostej przyczyny: jesteśmy w trudnym momencie reorganizacji wynikającej ze zmian ustawowych, większą część czasu poświęcamy się do nowych przepisów. Mimo tego pewne wydarzenia chcemy kontynuować. 

W sobotę uczestnicy piątego już Dyktanda Uniwersyteckiego zmierzą się z tekstem związanym tematycznie ze Szczecinem i Pomorzem. O tytuł Uniwersyteckiego Mistrza Ortografii będą ubiegać się mieszkańcy wyłącznie województwa zachodniopomorskiego i studenci wszystkich szczecińskich uczelni.

- Tekst jest napisany, okraszamy go szczególnie trudnymi wyrazami - opowiada prof. Ewa Kołodziejek, pomysłodawczyni dyktanda. - Jest to z jednej strony miła zabawa dla użytkowników polszczyzny, bo ludzie lubią sprawdzać się w takich zmaganiach, z drugiej strony to celowe, ze strony językoznawców, rozbudzanie zainteresowania językiem ojczystym.

Uczestnicy sobotniego wydarzenia wezmą też udział w zajęciach związanych z dziennikarstwem.

- Zajęcia będą zawierały w sobie trzy formy: miniwykład, część warsztatową i część konkursową - informuje dr Paulina Olechowska z Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa US.

Z kolei koncert chóru rozpocznie się 23 czerwca o g. 19 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Zespół przygotowany przez dr. Tadeusza Buczkowskiego z towarzyszeniem orkiestry Capelli Thoruniensis i solistów Aldony Bartnik (sopran), Lucyny Boguszewskiej (sopran), Michała Czerniawskiego (kontratenor), Łukasza Ratajczaka (tenor) oraz Jarosława Kitali (bas) wykona m.in. „Te Deum” M.-A. Charpentiera oraz „Ludate Pueri Dominum” G.F. Haendla. Muzyków w tym wydarzeniu poprowadzi gwiazda światowej sławy – brytyjski kontratenor i dyrygent Paul Esswood. ©℗

(as)

Na zdjęciu: Jedna z poprzednich edycji Dyktanda US

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie