czwartek, 20 lutego 2020.
Strona główna > Nauka > Czy Uniwersytet Szczeciński pozostanie uniwersytetem?

Czy Uniwersytet Szczeciński pozostanie uniwersytetem? [FILM]

Czy Uniwersytet Szczeciński pozostanie uniwersytetem?
Data publikacji: 2019-04-20 12:22
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-25 11:20
Wywietleń: 2527 386592

Reforma szkolnictwa wyższego wprowadza nowy system oceny uczelni - od niego zależy, czy Uniwersytet Szczeciński zachowa status uniwersytetu. Między innymi o tym rozmawiano podczas spotkania „Zasady ewaluacji jakości działalności naukowej jednostek – kryteria i procedury, uwagi praktyczne” zorganizowanego na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania US. 

- To problem niezmiernie ważny - stwierdził prof. Jacek Styszyński, prorektor US ds. kształcenia. - Od tego, jak dyscypliny zostaną ocenione, zależy wiele spraw, między innymi to, czy zachowamy nazwę "uniwersytet", uprawnienia do prowadzenia kierunków i decydowania o kształceniu bez zgody ministerstwa, i również wysokość subwencji. Od tego problemu zaczyna się wszystko. 

Dr Jarosław Woźniak z Instytutu Matematyki US, który przygotował wystąpienie na temat nowych regulacji, przekonywał, że zasady oceny wprowadzone przez resort nauki są zasadami uwzględniającymi pewne parametry a inne nie.

- Można pracować dobrze i zostać źle ocenionym, i na odwrót. Najlepiej wciąż pracować dobrze i w tych tabelkach, punkcikach też wypaść dobrze - powiedział. - Podejście, które obowiązywało praktycznie przez całą nowoczesną historię uniwersytetu w Polsce, drastycznie się zmieniło. Wcześniej mówiliśmy o dostępności kadry, o mądrościach z katedry, które spływają na nas i jesteśmy oświeceni, aktualnie samo posiadanie stopni naukowych jest mniej ważne, najważniejsze są bieżące wyniki naukowe, z naciskiem na bieżące. Mówię żartobliwie: jak ktoś zdobył nagrodę Nobla pięć lat temu, to już jest nieważne, musi mieć bieżące wyniki.

J. Woźniak przypomniał, że kryteria oceny dyscyplin są trzy: poziom naukowy (czyli publikacje), efekty finansowe (czyli granty) oraz wpływ na otoczenie społeczno - gospodarcze. To pierwsze kryterium jest najważniejsze.

- Bierzemy pod uwagę osiągnięcia wszystkich pracowników, a nie wybranych. Do tej pory można było w pewnym sensie, brzydko mówiąc, trochę kombinować, kogoś poprosić, żeby nie podpisywał oświadczenia, kogoś poprosić, żeby podpisał, mimo że nie bardzo pracuje, i dało się wpływać na listę osób, których osiągnięcia się podsumowuje. Teraz tak się nie da, przynajmniej teoretycznie - przyznawał naukowiec. -  Wpływ pracowników mało publikujących na wynik końcowy jest teraz znaczący. Niezdyscyplinowanie jednego pracownika będzie miało katastrofalny wpływ na wyniki całej dyscypliny.©℗

(as)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

mały żuczek Wielkiego Prezydenta
Zgłaszam Projekt na 2019 rok - nazwijmy Uniwersytet Szczeciński na nowo czyli Uniwersytet Piotra Krzystka - jest to wazne by za kadencji jako Prezydent zostala zmieniona nazwa oraz koniecznie zmieńmy ulicę Wyzwolenia na ulicę Piotra Krzystka ,
2019-04-29 02:56:04
entuzjasta
Z prawami fizyki się nie dyskutuje, ale ludowe sentencje przekazują mimo wszystko pewną prawdę socjologiczną w sposób celny i obrazowy. Uderz w stół, a gówno się odezwie.
2019-04-27 18:39:08
znudzony
Do Wawrzek To się już nie stanie, bo stado straciło zdolność samoodtwarzania. Rządzący przegięli, przez pokolenia upier...dal...ali społeczeństwo, aż straciło ochotę żyć. Funkcjonują na szczęście jedynie enklawy społeczne - rozpaczliwie walczą rolnicy oraz resztki klasy średniej ... Chciałbym się mylić.
2019-04-25 12:03:19
Wawrzek
Do "poznaniaka" - ten twój "pieprzowy raj" Poznania nie został jeszcze przez Ciebie zbadany- wyjeżdżając z Poznania pociągiem na południe dobrze obejrzyj krajobrazy zaraz za Dworcem a nawet w jego obrębie - kikuty byłych fabryk, setki rdzewiejących wagonów i lokomotyw zarośnięte torowiska, bezpowrotnie zniszczone Zakłady pracy w tym również słynny z walki z hakatą "H.Cegielski". Dalej na południe jest tak samo ba na północ również, gruzowiska Cukrowni,Zakładów produkcyjnych,Szamotuły, Kościan, Leszno itp, itd. Efekty działalności Balcerowiczów, Buzków i im podobnych uwoli, aferałów i oszołomów nadal popieranych przez "poznaniaków" chyba na "garnuszku" Deutschlandu. Ludzie opamiętajcie się tam powinno być Centrum gospodarcze Polski. A Szczecin? musi wykształcić KADRY, które potrafią odbudować dwa -trzy główne działy naturalnej gospodarki tego regionu - Gospodarkę Morską, Rolnictwo pozostałe jako uzupełnienie.
2019-04-25 10:58:42
Robert
Uniwersytet potrzebuje przede wszystkim zmiany pokoleniowej we władzach. Najbardziej produktywni, a zarazem już doświadczeni naukowcy to przedział wiekowy 40-50. Taki też powinien być zapis w statusie uczelni. Rektorzy, prorektorzy, dziekani do 50tki. A co do paeudopoznaniaka wypisującego bzdury o skądinąd coraz bardziej zapyziałej i przaśnej stolicy wielkopolski, to cierpi na chorobę dwubiegunową. Albo jest rodowitą pyrą albo został zmuszony do emigracji tam kilkanaście lat temu. Pozostałe teksty jego autorstwa wzbudzają politowanie...
2019-04-24 18:18:02
Pamiętaj, że gówno do dna płynącego okrętu się nie przylepi,
to takie proste prawo fizyki.
2019-04-23 21:49:07
entuzjasta
To prawda la nave va, a przyklejone do dna okrętu goo...wno z nim.
2019-04-23 12:00:38
zozo, naukowcy, którzy pracowali w WSP, dzisiaj są już w większości na emeryturach, lub ,,jeszcze dalej”.
Widać, że zatrzymałeś się w rozwoju. Pamiętaj, że ,,la nave va”.
2019-04-22 22:40:29
ZOZO
Gospodarczo Szczecin jest słaby (prezydent Sochański UW celowe niszczenie przedsiębiorstw i prezydent Krzystek PO) to i US się chwieje - pracownicy wydzialow humanistycznych to dawna kadra WSP sprawdzona w bojach z kontrewolucją marksistowsko leninowską - czego tu oczekiwać? Gdyby reaktywować marksizm jako wiodący kierunek to może wtedy US by był wysoko w rankingach uczelni w Polsce?
2019-04-22 06:50:09
Piter
Kadry na US to sukces jego władz! Najlepszym przykładem fakt, że kanclerzem uniwersytetu został jakiś pajac z Pcimia czy innego Koszalina.
2019-04-22 01:17:31
byly szczecinianin
US siedlisko lewactwa i popaprancow.
2019-04-21 21:01:29
sceptyk
Wszystko jedno na co postawią - na gender czy na teologię - zawsze z tego wyjdzie Uniwersytet Marksizmu i Leninizmu. Zawsze będą przekonywać, że "słaby jesteś" i że w każdej chwili potrafią ciebie up...ie...rd...olić.
2019-04-21 12:05:17
Poniższy tragender
Słaby jesteś, skoro nie wyjechałeś.
2019-04-21 01:54:27
Tragedia
I to ma być przyszłość Szczecina? Mentalność prowincjonalna w złym tego słowa znaczeniu a przecież wystarczy tylko chcieć. Mierni uczą miernych a ci z kolei stają się miernym społeczeństwem.Zdolni młodzi uciekają gdzie pieprz rośnie.Pieprz rośnie w Poznaniu,Wrocławiu,Gdańsku,Warszawie. W Szczecinie tramwaje jadą przez wieś. Tylko Gender ma być przodujący??
2019-04-20 17:19:31
marek
Ciekawe co z robią z osobnikami bez dorobku punktowego.
2019-04-20 17:02:29
US jako przechowalnia
i okazja do kariery poza uniwersyteckiej... Zgadzam się z przedpiśćsą
2019-04-20 14:57:36
poznaniak
co racja to racja. od kilku z uporem maniaka potwierdzam marginalizację Szczecina z punktu widzenia rodowitego Poznaniaka i apeluję o zahamowanie tej tendencji. Kilkanaście lat temu zostałem zmuszony do emigracji zarobkowej zagranicę do enklawy dobrobytu , nieustającego rozwoju , zielonej wyspy na mapie Polski i Europy czyli metropolii poznańskiej mlekiem i miodem płynącą. Zachęcam młodych , zdolnych , pracowitych i uczciwych krystalicznie do przejazdu do Poznania , aby tutaj spełniać swoje marzenia , aspiracje i realizować Poznań Dream . Czekamy z otwartymi ramionami.
2019-04-20 13:43:46
oj, chyba nie pozostanie
Mentalność pana prorektora jest charakterystyczna dla środowiska tej uczelni - najważniejsze jest to, żeby dobrze wypełnić właściwe rubryki w tabelkach. Tymczasem prawda jest okrutna: na bieżąco mamy do czynienia z impotencją. "Uniwersytet" pozostawia znikomy ślad w krajobrazie gospodarczym oraz intelektualnym regionu.
2019-04-20 13:01:29

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie