Badacze Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie opracują metodę wykrywania pierwszych oznak powstawania uszkodzeń w nierdzewnych zbiornikach, w których magazynowany jest wodór. Bazować będą na technice obserwacji procesu magnesowania zmiennym polem magnetycznym.
Wodór, jako obiecujące źródło czystej energii, wymaga magazynowania pod wysokim ciśnieniem ze względu na swoją niską gęstość objętościową. Jest to wyzwanie pod względem bezpieczeństwa, jak i kosztów, ponadto cząsteczki wodoru mogą oddziaływać na wnętrze stalowych pojemników, w których są przechowywane, prowadząc do wzrostu twardości i kruchości tych powierzchni.
Stale nierdzewne, stosowane do produkcji pojemników na wodór posiadają słabe właściwości magnetyczne, ale w wyniku oddziaływania wysokich ciśnień pojawiają się w nich naprężenia mechaniczne, które powodować mogą przemianę materiału, skutkującą zmianą jego właściwości magnetycznych. Te właściwości można obserwować magnesując materiał (za pomocą elektromagnesu zmiennym polem magnetycznym) i mierząc czujnikiem pola magnetycznego zmianę poziomu namagnesowania tego materiału. Badacze ZUT mają za zadanie opracowanie precyzyjnej nieniszczącej metody obejmującej zarówno lokalny pomiar jak i późniejszą analizę i interpretację danych pomiarowych.
Projekt naukowców ZUT pod kierownictwem prof. Grzegorza Psuja z Wydziału Elektrycznego wraz z drem inż. Michałem Maciusowiczem z WE i drem inż. Pawłem Kochmańskim z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki we współpracy z zespołem z Narodowego Instytutu Nauk Stosowanych w Lyon INSA Lyon (fr. Institut Nationale des Sciences Appliquées de Lyon), kierowanym przez prof. Benjamina Ducharne wystartował w grudniu 2024 roku i potrwa 2 lata.
Celem projektu jest zbudowanie międzynarodowego interdyscyplinarnego zespołu ekspertów i zacieśnienie współpracy. Budżet zadania (niecałe 30 tys. zł) nie jest duży, bo jest to projekt Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, którego celem jest wsparcie mobilności naukowców z Polski i Francji realizujących projekty badawcze, uzgodnione i prowadzone wspólnie. NAWA sfinansuje staże pracowników ZUT w ośrodku INSA we Francji, a zaplanowane badania będą opłacone ze środków własnych partnerów projektu.
(as)