piątek, 14 sierpnia 2020.
Strona główna > Nauka > Uczniowie przeszkoleni. Już umieją pomóc

Uczniowie przeszkoleni. Już umieją pomóc

Uczniowie przeszkoleni. Już umieją pomóc
Data publikacji: 2019-12-11 21:13
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-01 17:53
Wywietleń: 736 432545

Ponad 600 uczniów Szczecina zostało przeszkolonych z udzielania pierwszej pomocy. Dziewiąta edycja ogólnopolskiej akcji "Umiem Pomóc"odbyła się w szczecińskich szkołach podstawowych, a zakończyła warsztatami w Szkole Podstawowej nr 3 w Szczecinie.

Ideą przedsięwzięcia jest nie tylko przekazanie nastolatkom wiedzy, ale także wypracowanie w nich przeświadczenia o konieczności reakcji, gdy są świadkami sytuacji zagrożenia czyjegoś zdrowia lub życia. Jak się okazuje, taka sytuacja może się przydarzyć każdemu z nas, ponieważ to NZK (nagłe zatrzymanie krążenia) stanowi główną przyczynę zgonów na całym świecie.

Cel akcji "Umiem Pomóc" to edukacja dzieci i młodzieży w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Podczas zajęć instruktorzy Akademii Ratownictwa LUX MED ćwiczyli z uczniami zasady przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz pokazywali schematy postępowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Młodzież miała okazję przećwiczyć wszystkie te elementy na nowoczesnych fantomach podczas praktycznej części warsztatów.
Przez ostatnie tygodnie zespół doświadczonych ratowników zrealizował nieodpłatne szkolenia dla klas siódmych i ósmych i przeszkolono 600 uczniów. Szczecińscy uczniowie nauczyli się praktycznej umiejętności udzielania  pierwszej pomocy zgodne z aktualnymi wytycznymi Polskiej oraz Europejskiej Rady Resuscytacji. Dotychczas, dzięki kampanii „Umiem Pomóc”, ze szkoleń skorzystało ponad 5,6 tys. uczniów z całej Polski. Ta wiedza i umiejętności są bardzo potrzebne.

Z danych statystycznych wynika, że każdego roku w Europie notowanych jest około 400 tys. zdarzeń NZK, z czego ok.  350 tys. sytuacji dzieje się poza szpitalem: na ulicy, w pracy, w trakcie ćwiczeń fizycznych lub w domu. Szybka reakcja i umiejętność udzielenia pierwszej pomocy w takiej sytuacji są zatem kluczowe. Jak powiedział Mariusz Pacałowski, dyrektor merytoryczny Akademii Ratownictwa LUX MED, pozostawienie poszkodowanego bez pomocy, po około 7-10 minutach może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w mózgu, a w konsekwencji do śmierci. Dlatego szybkie podjęcie czynności resuscytacyjnych przez świadków zdarzenia jest tak ważne dla podtrzymania funkcji życiowych poszkodowanego do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.  

Organizatorzy akcji podkreślają, że w przypadku nagłego stresu, często nie wiemy co robić. Radzą więc zainstalować na swoim telefonie bezpłatną aplikację Pierwsza Pomoc LUX MED. Dostępna jest ona w sklepach z aplikacjami App Store i Google Play, a została przygotowana z myślą o wsparciu osób, które zechcą w nagłym zdarzeniu udzielić pierwszej pomocy. Aplikacja podaje, w jaki sposób przeprowadzić reanimację, jak bezpiecznie ułożyć nieprzytomną osobę oraz postępować w czasie wypadku drogowego. Są tam też praktyczne porady dotyczące postępowania w przypadku np. zranień, oparzeń, odmrożeń, krwotoków, porażenie prądem czy zatrucia. Jak twierdzi Maciej Pająk, dyrektor Ratownictwa Medycznego LUX MED,  taka aplikacja to niezbędnik w każdym telefonie, zawiera jasne schematy postępowania w najczęstszych stanach zagrożenia zdrowia i życia.


Ogólnopolska kampania „Umiem Pomóc” została zorganizowana i jest prowadzona przez Akademię Ratownictwa LUX MED od 2011 r. Każdego roku zajęcia teoretyczne i praktyczne realizowane są w innym regionie Polski. Dotychczas w ramach kampanii przeszkolono ponad 5,6 tys. uczniów z Warszawy, Piaseczna, Krakowa, Katowic, Wrocławia, Trójmiasta, Poznania, Torunia, Rzeszowa, Olsztyna i Szczecina. Obecna edycja kampanii „Umiem Pomóc” uzyskała patronat honorowy: ministra zdrowia, marszałka województwa zachodniopomorskiego, prezydenta Szczecina oraz zachodniopomorskiego kuratora oświaty. ©℗ 

(el)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi, gdy będzie taka możliwość?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie