Szczecińskie uczelnie stworzyły urządzenia, które mają pomóc w walce z koronawirusem. A teraz nadszedł czas na sprawdzenie tych prototypów w warunkach rzeczywistych - między innymi w szpitalu w Zdrojach. To kolejny etap projektu "Odpowiedzialny społecznie PROTO_LAB".
"PROTO_LAB” jest kompleksowym zestawem wsparcia przygotowanym przez Urząd Marszałkowski w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego. Dzięki niemu ośrodki akademickie z regionu przygotowały prototypy sprzętu przydatnego w wojnie z pandemią. Powstały w sumie 22 projekty.
– Naukowcy przedstawili pakiet innowacyjnych pomysłów, których w trudnej walce z koronawirusem nie można było zaprzepaścić. W tym celu, dzięki elastycznemu podejściu Komisji Europejskiej, uruchomiliśmy specjalne środki unijne, które świat nauki przyjął z zadowoleniem, gdyż pomogły mu stworzyć prototypy bezpiecznych rozwiązań dla kadry medycznej i mieszkańców Pomorza Zachodniego. Teraz przyszedł czas na testowanie innowacyjnej myśli technologicznej w warunkach rzeczywistych – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Po ocenie złożonych przez uczelnie wniosków, granty przyznano obecnie 5 projektom przygotowanym przez zespoły badawcze z Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. To: robot dezynfekujący do walki z COVID-19, transporter materiału zakaźnego, mobilna stacja sterylizacji, specjalna śluza sprawdzająca i długopisy o trwałych właściwościach przeciwdrobnoustrojowych. W najbliższym czasie prototypy będą testowane w warunkach rzeczywistych m.in. w szpitalu w „Zdrojach”, Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej SPWSZ w Szczecnie, na Uniwersytecie Szczecińskim i Pomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Przygotowane przez naukowców rozwiązania sprawdzać będą też urzędnicy marszałka w trakcie codziennej pracy.
Uczelnie na przeprowadzenie testów otrzymają granty od 230 tys. zł do 388 tys. zł. ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Prace sprawdzające prototypy powinny ruszyć w najbliższych tygodniach. Obecnie trwa przygotowywanie odpowiednich umów.
(as)