Czwartek, 07 listopada 2024 r. 
REKLAMA

„Sztuka na receptę" już po raz drugi. Zapisy do piątku

Data publikacji: 28 marca 2024 r. 17:05
Ostatnia aktualizacja: 28 marca 2024 r. 17:05
„Sztuka na receptę" już po raz drugi. Zapisy do piątku
Warsztaty i spotkania mogą zwiększyć potencjał twórczy młodzieży, poprawić zdrowie psychiczne i interakcje społeczne, a tym samym ogólne samopoczucie.  

Już po raz drugi w INKU w Szczecinie Stowarzyszenie Media Dizajn organizuje kreatywne warsztaty dla młodzieży od 16. do 24. roku życia. W projekcie „Sztuka na receptę", który rozpoczyna się zaraz po świętach wielkanocnych, będzie mogło uczestniczyć piętnaścioro młodych ludzi, trzeba się zatem spieszyć z zapisami. 

Poprzednia edycja projektu, która odbywała się od listopada 2023 r. do stycznia tego roku, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Różnorodne warsztaty kreatywne przypadły młodym ludziom do gustu i spełniły swoje zadanie. Ich nadrzędną rolą miało być bowiem promowanie zdrowia psychicznego wśród młodzieży, tak ostatnimi czasy nadwątlonego. Kiepski stan psychiczny młodych potwierdzają wszak badania i dane statystyczne, zarówno ogólnopolskie, jak i regionalne. Z raportu ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Młode Głowy” dotyczącego zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi, który został opracowany przez Fundację UNAWEZA założoną przez podróżniczkę i dziennikarkę Martynę Wojciechowską wynika, że ponad 52 proc. dzieci i młodzieży odczuwa brak motywacji do działania, 29,3 proc. uczniów ma podejrzenie depresji, a 37,5 proc. uczniów czuje się samotnych. 

W tej turze projektu młodzież będzie miała szansę na niezwykłą podróż przez świat kreatywności i sztuki. Spotkania będą odbywać się regularnie dwa razy w tygodniu, dając uczestnikom możliwość nie tylko rozwoju sfery psychicznej, ale także artystycznej. W programie znajdzie się wiele aktywności: warsztaty tworzenia świec i naturalnych kosmetyków, zajęcia z improwizacji, sztuka malowania obrazów poprzez rozlewanie farb, ubarwiania bawełnianych toreb, tworzenie puzzli i zinów, zajęcia plastyczne np. malowanie kwiatowych kompozycji albo... emocji. Odbędą się również wizyty studyjne - w minionej edycji młodzież zaprosiły dwie szczecińskie instytucje kultury: Opera na Zamku i Teatr Polski.

„Sztuka na receptę" nie jest programem terapeutycznym - zastrzegają organizatorzy. Dzięki przestrzeni wspierającej kreatywność, uczestnicy mają możliwość zagłębienia się w działaniach wymagających koncentracji i skupienia. Zaangażowanie w działania artystyczne wydaje się również zapewniać możliwości dla wyobraźni, ekspresji estetycznej i emocjonalnej, redukcji stresu i poprawy samooceny. Angażując się w działania grupowe, młodzież może także rozwijać więzi społeczne.

Całkowicie bezpłatny projekt, który będzie realizowany od 4 kwietnia do 6 czerwca, jest działaniem pilotażowym Stowarzyszenia Media Dizajn przy współudziale INKU Inkubator Sektorów Kreatywnych - wydarzenia są jednym z elementów międzynarodowego projektu „Sztuka na receptę" w regionie Morza Bałtyckiego współfinansowanego przez Unię Europejską.

Zapisy - tylko do 29 marca pod linkiem  https://tiny.pl/dg2tq. Więcej informacji udzieli Magda Roman e-mail: mroman@mediadizajn.pl tel: 91 424 04 64.

(kel)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA