Wakacje ledwo się skończyły, ale przy planowaniu kolejnych urlopów, wyjazdów i innych aktywności warto spojrzeć w kalendarz tegorocznego roku szkolnego. Na początek informacja niezbyt ciesząca uczniów - ten rok szkolny jest najdłuższy od wielu lat, aż o sześć dni. Uczniowie spędzą w ławkach czas do 27 czerwca 2025, jednak - to dobra informacja - będzie także sporo wolnego. Dzieci i młodzież zyskają, oprócz przerw świątecznych i ferii, kilkanaście dotykowych dni bez nauki.
Dla uczniów i ich rodziców kalendarz nowego roku szkolnego to rzecz bardzo istotna także pod względem edukacyjnym, wszak informacja, kiedy muszą przystąpić do egzaminów, sprawi, że przyłożą się do bardziej wytężonej pracy. Terminarz na dziesięć miesięcy zajęć dydaktyczno-wychowawczych przedstawiło już Ministerstwo Edukacji i Nauki, na stronach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej można już także znaleźć daty najważniejszych egzaminów: ośmioklasistów i maturalnego.
Pierwszy dzień wolny czeka uczniów w Dzień Edukacji Narodowej - poniedziałek, 14 października jest dniem bez zajęć. Kolejny czeka ich w piątek, 1 listopada w Dzień Wszystkich Świętych. Święto Niepodległości wypada także w poniedziałek, zatem uczniów i rodziców czeka przedłużony weekend. Dłuższa, bo aż 12-dniowa przerwa należy się z okazji Świąt Bożego Narodzenia - ostatni dzwonek zabrzmi w piątek, 20 grudnia. W klasowych ławkach dzieci i młodzież zasiądą dopiero 2 stycznia 2025 r., ale już 6 stycznia z okazji Święta Trzech Króli znów będą mieli wolne. W szkołach nie pozostaną zbyt długo, wszak zaraz ferie... Dla Zachodniopomorskiego tym razem przypadł trzeci z czterech opracowanych przez MEN terminów - uczniowie będą wypoczywać od 3 do 16 lutego 2025 r. Sześć dni wolnego z okazji Wielkanocy, czyli wiosenna przerwa świąteczna w przyszłym roku przypada od 17 do 22 kwietnia. 25 kwietnia 2025 r. rok szkolny zakończą maturzyści z liceów ogólnokształcących i techników oraz branżowych szkół II stopnia.
Długi majowy weekend nie układa się w tym roku bardzo korzystnie (1 maja – czwartek, 3 maja – sobota), ale spowoduje, że piątek 2 maja uczniowie także nie idą do szkół, wówczas obowiązują tzw. dni dyrektorskie – zyskują zatem cztery dni wolnych od zajęć. Dla maturzystów to ostatni dzwonek na naukę przed egzaminem dojrzałości, wszak te pisemne, obowiązkowe na poziomie podstawowym będą trwać od 5 do 7 maja. Maturzyści pochylą się nad arkuszami, ale pozostali uczniowie mają w tym czasie labę. Podobnie stanie się w przypadku egzaminów ósmoklasistów - gdy kończący szkoły podstawowe będą sprawdzać swoją wiedzę (13-15 maja), ich młodsi koledzy mogą cieszyć się z wolnych dni. Ostatnim momentem na chwilę oddechu przed zakończeniem roku szkolnego będzie Boże Ciało, czyli wolny od nauki czwartek, 19 czerwca.
Zakończenie roku szkolnego 2024/2025 nastąpi w piątek 27 czerwca 2025 r. i uczniów znów czekają upragnione ponaddwumiesięczne wakacje, które potrwają do 31 sierpnia.
(kel)