Wtorek, 25 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Szkolenia dla rodziców i nauczycieli. Mają pomóc uczniom z problemami

Data publikacji: 12 maja 2024 r. 10:28
Ostatnia aktualizacja: 12 maja 2024 r. 13:31
Szkolenia dla rodziców i nauczycieli. Mają pomóc uczniom z problemami
Koordynatorką Miejskiego Programu Wsparcia Psychologicznego jest Beata Bugajska, dyrektorka Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Szczecin, która uważa, że szkolenia dla rodziców i pracowników szkół  za niezwykle istotny element programu.   

W ramach pilotażowego Programu Wsparcia Psychologicznego Dzieci, Młodzieży i Nauczycieli w Szczecinie tym razem szansę na warsztaty, szkolenia i spotkania dostali rodzice najmłodszych szczecinian i ich nauczyciele. Dobrostan uczniów zależy bowiem w dużej części od wsparcia dorosłych. Jednak aby pomagać skutecznie dzieciom i młodzieży, muszą zostać wyposażeni w odpowiednie narzędzia, które im to umożliwią.

Szczecin, jako pierwsze miasto w Polsce, zdecydowało się na przeprowadzenie analizy stanu emocjonalnego szczecińskiego środowiska szkolnego. Z badań wynika, że uczniowie borykają się między innymi z takimi problemami jak niepokój, niska samoocena, bezradność, obniżony nastrój oraz stany depresyjne. Z kolei nauczyciele muszą mierzyć się ze stresem, przygnębieniem, obawami o przyszłość uczniów oraz wypaleniem zawodowym.

Właśnie dlatego, Szczecin w ramach realizacji programu, zdecydował się również na dotarcie z działaniami do rodziców i opiekunów prawnych młodych szczecinian, którym proponuje warsztaty i szkolenia prowadzone w szkołach przez organizacje pozarządowe dotyczące między innymi problematyki rozwoju dziecka, budowania relacji na linii rodzic-dziecko, wsparcia emocjonalnego, umiejętności słuchania i rozmowy z dzieckiem czy też rozpoznawania sytuacji kryzysowych. Przeszkoleni zostaną również pracownicy niepedagogiczni, a placówki biorące udział w pilotażowej edycji Programu zostaną wyposażone w pakiet certyfikowanych narzędzi służących diagnozowaniu uczniów.

Po przeprowadzeniu cyklu szkoleń, pracownicy szczecińskich szkół zyskają nowe kompetencje m.in. w zakresie rozpoznawania sytuacji kryzysowych, budowania relacji na linii nauczyciel – uczeń, nauczyciel – rodzic, nauczyciel – nauczyciel. Warsztaty i spotkania pomogą również w wypracowaniu strategii zapobiegania i reagowania na występujące w danej szkole sytuacje trudne, zagrażające rozwojowi dzieci i młodzieży. Opracowane zostaną również wewnątrzszkolne systemy wsparcia dzieci i młodzieży, które bezpośrednio przełożą się na wzmacnianie dobrostanu uczniów oraz zadbanie o ich zdrowie psychiczne.

Program na razie prowadzony jest w kilku szczecińskich placówkach edukacyjnych: Szkołach Podstawowych nr 61 i 74, Technikum Łączności i Multimediów Cyfrowych, XVI Liceum Ogólnokształcące oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 9. Jednak wnioski zebrane z tych szkół mają w przyszłości posłużyć innym placówkom oświatowym.

(kel)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

nic dobrego.
2024-05-12 15:45:09
Po jakiego boga zwracać się do boga ? Od boga nic dobrego nie ma. Od boga jest tylko to co najgorsze : katastrofy, nieszczęścia, choroby - to sa dary od boga. Pożytek z boga mają tylko właściciele boga.
FIGO
2024-05-12 13:21:26
ja korzystam ze srajfona i mi nie szkodzi ! Przeczytaj tyle co ja w życiu przeczytałem , to się wydatnie zbliżysz do mojej " głupoty " ! . Swoje wiem . Co do dzieci " uszkodzonych " brakiem zainteresowania rodziców też mógłbym robić wykłady ! Niestety wielu słuchających nie zrozumie o czym jest mowa ! Porozmawiaj z równie ograniczonymi w wiedzy jak TY i zapytaj , czy wie o czym do niego mówisz ? Jak postawisz mądrzejsze pytanie to Ci odpowie , że nie rozumie co do niego mówisz ! Słów nie zna !
Garbaty jąkała
2024-05-12 12:35:18
To co piszecie to bzdura. To uczeń musi chcieć sobie pomóc. Inaczej to kolejna kasa wywalona w błoto. Mają za dobrze w domach, to i motywacji do nauki i bycia lepszym brak. Ja wychowałem się w biedzie, to robiłem wszystko by moje dzieci miały lepiej. Łatwo nie było, ale innej drogi nie ma.
@FIGO
2024-05-12 12:05:38
Ty i bez komórki głęboko szurnięty i nawiedzony jesteś co widać po twoich wPISach:))) Na leczenia , jak i na naukę nigdy nie za późno ...
FIGO
2024-05-12 11:02:11
No i po co te szkolenia ? Co za debil diabła będzie to prowadził i uczył ? , czego ? . Po pierwsze: Rodzice jak macie jeszcze nie ochrzczone dzieci , to niezwłocznie należy je ochrzcić ! Po drugie : nie pozwólcie wyrzucić , albo skrócić religii w szkole . Po trzecie dajcie dzieciom w domu przykład modlitwy do Boga Ojca , niech się dzieci uczą , że jest SIŁA WYŻSZA i czasami uczeni ludzie są wobec NIEJ bezradni . Nie potrzeba będzie psychologów do odwracania szkód jakie niesie ze sobą komórka !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA