Sobota, 18 maja 2024 r. 
REKLAMA

Kolejne zmiany w oświacie. HiT do kosza, teraz czas na edukację obywatelską

Data publikacji: 20 kwietnia 2024 r. 13:32
Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia 2024 r. 15:55
Kolejne zmiany w oświacie. HiT do kosza, teraz czas na edukację obywatelską
HiT, który zastąpił inny przedmiot – wiedzę o społeczeństwie, już na starcie wywoływał kontrowersje, a szczególnie treści podręcznika do Historii i Teraźniejszości dla klas pierwszych szkół ponadpodstawowych, autorstwa prof. W. Roszkowskiego. Książkę palono na manifestacjach – w Szczecinie dokonali tego Młodzi Demokraci. Podręcznik był także przedmiotem politycznych dyskusji i awantur. Pozycję Roszkowskiego ocenił nawet prezydent Szczecina, Piotr Krzystek, uznając go za kit. Fot. Dariusz GORAJSKI  

Nauczycieli, uczniów i ich rodziców czekają kolejne zmiany w polskiej szkole. Tym razem dotyczą przedmiotu, który na samym starcie wywołał wiele emocji – Historia i Teraźniejszość znika z planów nauczania. Od 1 września 2024 roku już żaden rocznik rozpoczynający naukę w szkołach ponadpodstawowych nie będzie się uczył przedmiotu, który był flagowym pomysłem poprzednika Barbary Nowackiej, Przemysława Czarnka. MEN zaproponował już nowe lekcje, roboczo nazwane „edukacja obywatelska”.

HiT, który wszedł do szkół 1 września 2022 roku, pozostanie tylko do zakończenia cyklu kształcenia przez uczniów klas drugich liceów oraz trzecich technikum, czyli zakończy swój żywot w latach 2025/2026. Już z początkiem nowego roku szkolnego – od 1 września 2025 r. w liceach, technikach i szkołach branżowych pierwszego stopnia, a także liceach ogólnokształcących dla dorosłych mają być realizowane lekcje z edukacji obywatelskiej. Na razie od drugiej klasy wymienionych placówek. Uczeń ma zobaczyć, jak funkcjonuje samorząd, nowy przedmiot ma zawierać elementy debaty oksfordzkiej, nauczyć kontaktu z ludźmi o innych poglądach.

– Szkoła jest tym miejscem, w którym powinno kształtować się postawy obywatelskie, patriotyczne, uczyć o mechanizmach demokracji – podkreśliła Barbara Nowacka, szefowa resortu edukacji, prezentując założenia nowego przedmiotu.

Ale to nie wszystko, MEN oznajmia o kolejnych zmianach. To nie tylko rezygnacja z przedmiotu historia i teraźniejszość, ale wejście do publicznych szkół podstawowych obowiązkowych zajęć z udzielania pierwszej pomocy, bo ta umiejętność jest jedną z najważniejszych – powinien posiadać ją każdy człowiek. Lekcje z pierwszej pomocy przedmedycznej będą mieli już uczniowie w najmłodszych klasach – od I do III, oczywiście w sposób dostosowany do możliwości dzieci w tym wieku. Takie zajęcia będą się odbywały w ramach edukacji wczesnoszkolnej – edukacji przyrodniczej.

– Zajęcia te wpisują się i uzupełniają treści uwzględnione w podstawie programowej edukacji wczesnoszkolnej w zakresie rozwijania nawyków i zachowań uczniów w obszarze dbałości o bezpieczeństwo własne i grupy, a w szczególności w obszarze reagowania stosownym zachowaniem w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa, zdrowia jego lub innej osoby – informuje MEN.

W klasach IV-VIII szkoły podstawowej oraz w szkołach ponadpodstawowych nauka udzielania pierwszej pomocy będzie realizowana na zajęciach z wychowawcą, ale mogą się również odbywać z udziałem zaproszonych specjalistów w danej dziedzinie, wolontariuszy, przedstawicieli stowarzyszeń i innych organizacji, których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły.

MEN, jak w przypadku poprzednich zmian w edukacji, m.in. odrabiania prac domowych, skrócenia listy lektur czy odchudzenia podstawy programowej w szkołach, także i w tej sprawie stawia na konsultacje – potrwają one do 2 maja. Swoje uwagi na adres: sekretariat.dkotc@men.gov.pl. mogą przesyłać nie tylko specjaliści – opinie mogą wyrazić także sami uczniowie i ich rodzice. ©℗

(kel)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Centrobrzeże
2024-04-22 00:18:52
Serio, typek rozwala publicznie książkę po latach żenujących spektakli tego typu? Polityka xD na pełnej farsie.
Bravo
2024-04-21 20:08:21
Fahrenheit 451
@Propaganda
2024-04-21 15:41:12
W tym przypadku nie tylko niszczyć, ale i wypalać gorącym żelazem Pisowską propagandę należy! Chcielibyście średniowiecza z klechami na czele prawda? Środkowy palec !!
!
2024-04-21 10:45:33
Precz z komuną i jej szkodliwymi reformami!
Stettin
2024-04-21 10:17:26
Aż ciarki mnie przechodzą kiedy młodzi ludzie palą książki w Szczecinie. Pojawia się analogia do " kryształowej nocy " która rozpoczęła II WŚ właśnie od Szczecina. Może gdyby HiT-u nie spalili to by się o tym dowiedzieli , że mieszkają w mieście które zaważyło przed 1939 rokiem o sukcesie politycznym Adolfa Hitlera !
Andrzej
2024-04-21 10:15:15
B według minister Nowackiej młodzi Polacy nie mają prawa znać własnej historii tej dawnej a w szczególności tej najnowszej bo pogonili by ten nowy rząd gdzie pieprz rośnie . Bo z Polski trzeba być dumnym i trzeba zrobić wszystko by była silna i niepodległa i żadne Nowackie w tym nie przeszkodzą .
Edukacja obywatelska
2024-04-21 09:56:18
Czyli jak głosować na PO i jej przystawki.
Sztafeta
2024-04-21 09:54:43
Komuniści z PO i Nowacka to propagandziści. Rezygnują z podręcznika o historii Polski, bo przecież wiadomo jak zbrodniczą rolę odegrali komuniści. To zbrodniarze. Uczniowie nie mogą się o tym dowiedzieć. Widzicie na zdjęciu tych młodych ludzi niszczących książki o historii Polski ? Jak się dowiecie z jakich rodzin pochodzą to wszystko zrozumiecie. I jeszcze ten mikrofon komunistycznej szczekaczki TVN-u. Ustawka.
@Propaganda
2024-04-20 22:31:22
Po co kłamiesz? Ci młodzi, uśmiechnięci ludzie wyrażali obywatelski sprzeciw nie paląc książki jak to kłamliwie sugerujesz (bo byłoby to średniowiecze i ciemnogród) ale używali niszczarki czyli progresywnie, naukowo, bez emisji CO2 a więc dbając o naszą planetę.
Propaganda
2024-04-20 21:34:39
W latach 30 książki palili niemieccy faszyści Hitlera, czy socjaliści. Dzisiaj to samo robią komuniści z PO, SLD i Młodzi Demokraci, czyli dzieci komunistów. Ale największe zagrożenie dla młodych ludzi, którymi łatwo manipulować, to nowy przedmiot, tak zwana Edukacja Obywatelska. Piękna nazwa, ale będzie to antypolska komunistyczna propaganda. Komunistka Nowacka mówi o komunistycznym patriotyżmie, czyli miłości do Berlina i Moskwy.
MD jak hitlerjungen
2024-04-20 21:32:00
kultywują młodzi demokraci.
@Dramat uczniów
2024-04-20 21:29:36
Masz rację . Tow. Lewacka ma tyle kasy ,ze swój przychówek może ksztalcić za granicą . Nie zdziwi bystrych - nawet w szkole katolickiej. Natomiast dzieci FRAJERSTWA , które głosowalo na lewactwo i jewrofilów brukselskich ma się nauczyć zawodu i posłusznie za marne stawki rabotat w niemieckich fabrykach .No , ale skoro im to pasuje -za pare ojro Polskę sprzedadza, tak jak obecni administratorzy naszego kraju.
Czytelnik
2024-04-20 20:56:02
Smarkacze palą książki - to już historia przerabiała, brawo rodzice, idziecie w tą samą zagładę społeczną jak w latach trzydziestych ubiegłego wieku.
Roma
2024-04-20 20:36:42
Historia magistra vitae est
Dramat uczniów
2024-04-20 20:32:49
Za tymi szkodliwymi dla uczniów zmianami stoi radykalny lewak Donald Tusk. Nowacka wykonuje jego polecenia. Dlaczego ona? Bo pochodzi z komunistycznej rodziny i jest milionerką, czyli jest ustawiona w życiu. Edukacja obywatelska ma obejmować: LGBT, seksedukację, zmiany płci, szkodliwy wpływ kościoła na Polskę w historii, faszyści na prawicy itd. Dziwne jest to, że w prywatnych szkołach, gdzie chodzą też córki Nowackiej nie będzie seks edukatorów. Dlaczego ?
@@@Stary zgred
2024-04-20 20:05:15
Wszystko zależy jakiej historii się uczymy... dlatego Niemcy wyremontują drzwi w synagodze którą wysadzili w powietrze a Polacy odbudowali ale to my będziemy płacić setki miliardów (już płacimy tylko o tym nie wiecie). Jaka historia taka przyszłość bo historia się powtarza...
Tolerancja
2024-04-20 19:13:11
Nienawiść do książki i do słowa drukowanego, do wiedzy i poznania czegoś nowego i innego to jakaś aberracja. W jaki sposób ma powstać kultywowana różnorodność i multikulturowość którą domaga się nowa Europa z tymi fanatykami niszczącymi książki? Niedługo zaczną niszczyć biblię i Koran bo usłyszą że tak trzeba by być nowoczesnym. Jaki nowoczesny wynalazek i udoskonalenie wymysli ta niewykształcona młodzież? Azja i Ameryka uciekają Europie, już są daleko przed Europą!
@@Stary zgred
2024-04-20 18:58:46
Jeżeli chcecie aby rządzili wami absolwenci po Hicie, to proszę. Ale ja wolę jak rządzą mną absolwenci szkół technicznych, lub ekonomicznych typu Donald Trump w USA, co to własne biznesy prowadzili i wiedzą coś o technice i ekonomii. Zobaczcie ile "polityków" w Polsce jest po studiach historii i oceńcie ich czy coś znaczą, a tak pchają się do koryta. Bo to najłatwiejsze studia.
bania
2024-04-20 18:38:33
na szparagach nie wymagają wiedzy, a po-stkomuchy historii rosji albo niemiec uczyć będą. zawsze menda sie do kogoś przyklei albo ruska albo t uska!
Precz z HITem !!
2024-04-20 17:43:48
Jeżeli taki Roszkowski piętnuje dzieci z in vitro , rozbitych związków , to więcej szkoda czytać , wszystko na katolską kościelną modłę . Młodzież , choć rzadko przyznaję MA RACJĘ !!!
@Staryzgred
2024-04-20 17:42:56
Tematu nie ogarniasz, książki nie czytałeś. Po co w ogóle się odzywasz.
@ Stary zgred
2024-04-20 17:39:03
Po obchodzie komuchów i germanofilów w uriadach? Stare tawariszczi znajut. Flacha i łapówa dla czerwonego pacholka Merkilesztain.Tego maja sie uczyć ?Dla pachołów to wiedza dostateczna , ale nie dla POLKÓW. Sam wychlej tę myszowatą lure.
białe mury Jerycha
2024-04-20 17:37:12
Po czym poznać półgłówków? Po tym, że niszczą książki. I nie ma różnicy czy niszczą dzieła Lenina, podręcznik HiT, czy Biblię. Książka to relikt ludzkości i powinna być zachowana z szacunkiem w nietkniętej formie - tylko tak możemy być mądrzejsi, tworzyć prawdziwą cywilizację i nie powtarzać ewentualnych błędów naszych poprzedników. A co robią ci kretyni? Niszczą dla samego niszczenia. Banda pajaców w rękach starych złodziei. Kukiełki, które myślą, że też się kiedyś załapią na jakiś stołek.
@Zew rozsądku
2024-04-20 17:23:43
Książka kończy sie na 2010 roku??? To jeszcze nie dotarło do demokratycznej głowy że wyszedł drugi tom??? Ha ha ha, co za pacany bez szkoły po zwykłej gimbazie w sam raz do obecnego profili edukacji czyli aborcja, brak zadań domowych, pigułka PO i wolne bulwary a potem nie wiedzą czy Kopernik była kobietą i znalazła promieniotwórczość
rodzice muszą być...
2024-04-20 17:09:19
Rodzice tych chłopców ze zdjęcia muszą być du.ni, tak ich wychowali. Dzieciaczki tylko powtarzają to co widzą i słyszą w domach, są za mali, żeby sami na to wpaść. Ewentualnie na zebraniach aktywu-kolektywu Młodych Demokratów to wchłonęli, ale i tak nie powinni się obnosić swoją nienawiścią do książek. Jeśli tak zaczynają, to gdzie skończą?
Stary zgred
2024-04-20 16:52:11
Co się zmienia że nauka historii jest w podstawówce, potem to samo powtarza się w szkole średniej lub w zawodówce. Po co jeszcze jakiś HIT?. Po co trzy razy to samo wałkować?. Chyba tylko po to by absolwenci studiów po historii, typu Pinokio mieli mieć pracę po studiach. Stawiam litr dobrej whisky przeciw Szczecińskiej Starce w upadłości że normalny uczeń głęboko w swoim odbycie ma tyle lekcji historii i wolałby coś innego, co pomoże mu w obyciu się po wizytach w urzędach i załatwianiu spaw.
Zew rozsądku
2024-04-20 16:15:36
Czego tu pyszczycie PISowskie spaczone miernoty?? Ręka do góry , który przeczytał podręcznik HIT ...?? Dlaczego kończy się na 2010 roku ? Tendencyjne interpretacje faktów historycznych pseudopatriotów z kościelnego nadania nie akceptuje nikt , a zwłaszcza ci do których ta indokrynacja była przeznaczona !!
Jbie
2024-04-20 16:15:21
HiT do kosza? Do kosza powinna trafić ministra edukacji.
MArek
2024-04-20 16:07:53
Podręcznik czy książka HiT była za trudna dla wielu krytyków, tak więc trudno powiedzieć że została przez nich przeczytana. Przywołany w tekście prezydent Krzystek też nie twierdził że ją przeczytał tylko że książkę przewertował z braku czasu. Warto wiedzieć że książka odniosła niebywały sukces wydawniczy, sprzedana w setkach tysięcy egzemplarzy na pewno poszerzyła wiedzę czytelników. To się nazywa efekt Streisand o którym młodzi demokraci do dziś nie wiedzą co znaczy;)
@@jg729
2024-04-20 16:01:32
Agitka Nowackoj budiet dla tiebia łuczszaja? Komuchy i germanofile paszli raus!
@jg729
2024-04-20 15:43:02
Bolszewicką agitkę nazywasz książką?
jg729
2024-04-20 15:37:01
Kto tych gówniarzy, mieniących się demokratami nauczył, namówił do palenia książek?
@@Radek
2024-04-20 15:25:15
postkomuniści ( przemalowani na PO i Lewice ) zrobią wszystko aby mlodzieży nie pokazywać mechanizmów historii współczesnej.Kształćmy dalej matołów mających problemy w kojarzeniu podstawowych faktów , może dalej będą wierzyć w wolność równość i oczywiście praworządność.
czytam
2024-04-20 15:10:10
Edukacja obywatelska - jaka? Taka jak w CCCP ? Tow. Nowackaja robi z Polaków jaja?Jej dzieci , wnuki w ogóle nie powinny mieć zadań domowych i obowiazkowej szkoły - beda dobrymi pionierami-janczarami komuny.Nawiasem ile godzin lekcyjnych z tej pierwszej pomocy -2-4 tygodniowo ?Mydlenie oczu. Za okupacji niemieckiej Polacy mieli ograniczone nauczanie - byle rozumiał/a po niemiecku i zasuwal dla bauera. Brawo ministro !
Radek
2024-04-20 15:08:54
Niszczenie wlasnosci intelektualnej jest karalne! I mam nadzieję iz autorzy zniszczonego podrecznika wystapią na drogę sądową przeciw tym, ktorzy ten podrecznik zniszczyli ! Rodzice, obudzcie! Wasze dzieci mają byc DEMORALIZOWANE jak w niemczech!!
Radek
2024-04-20 15:06:26
Moze sie wreszcie chociaz z imienia przedstawisz tuskowy dzbanie? W mojej rodzinie ani ja ani moi kuzyni i kuzynki oraz i tu uwaga mlodzi sadsiedzi nie puscimy dzieci aby braly udział w tym przedmiocie! Złozymy w szkolach oswiadczenie na pismie iz nie wyrazamy zgody NA DEMORALIZACJĘ NASZYCH DZIECI! Wiem od innych rodzicow iz takie oswiadczenie tez złozą a dzieci w domach, w tym ja takze bedziemy z tego podrecznika historycznego poprzedniego rządu nauczać.
normalny
2024-04-20 14:55:26
Lewaczka Nowacka nie dość,że ograniczona umysłowo,chce narzucac poglądy lewicowe ,żeby ogłupić młodych!!!!!!1
Edek
2024-04-20 14:49:50
Już byli tacy co palili książki i wiemy czym się to skończyło. Naród który nie szanuje swojej historii skazany jest na wynarodowienie i upadek. Czy o to w tym wszystkim chodzi? Młodzi ludzie niedostatecznie wykształceni wg programu lewaków i postkomunistów zamienią się w niekształtną masę która będzie można w dowolny sposób formować. Ciekawe ilu młodych ludzi wykształconych wg wytycznych nowej lewackiej ministry nowak zrobi karierę i zawojuje prestiżowe uczelnie? Szparagi i zlewozmywaki czekają
Młodzi D.
2024-04-20 14:45:36
Palenie książek kojarzy się jednoznacznie. Wstyd, że niektórzy tego nie rozumieją, nie czują, nie wiedzą.
Jan
2024-04-20 14:33:53
Edukacja obywatelska była za komuny w szkołach. Czyli 1980 rok do kosza. Teraz jedynie słuszna partia Tuska.
Max
2024-04-20 14:29:49
Palenie podręcznika HIT to przywołuje najczarniejsze czasy z lat 30 ubiegłego wieku w niemczech. Młodzi "demokraci".jak ich koledzy z tamtych lat . Kim są ich rodzice?
@Radek
2024-04-20 14:19:33
Próbuj swą fobię leczyć ! Czy to nie szkoła jest od edukowania , aby przygotować dzieci i młodzież do życia w dorosłym życiu wraz z tego konsekwencjami ? Ciekawe co powiedzieliby uczestnicy ankiety ( dzieci młodzież), gdyby mieli decydować o edukacji seksualnej przez takiego dzbana , jak ty ?? Idź przewietrzyć ten zakompleksiony PISI beret :)))
Radek
2024-04-20 13:56:35
Czyli nauka o komunie, o tusku niszczycielu Polski. Nie o żołnierzach wyklętych ani o cichociemnych i o powstaniu Warszawskim! Plus edukacja seksualna, do której prawa nie ma żadna szkola! Tylko rodzice mają prawo w tym zakresie edukowac swe dzieci! Lewica 6% a rządzi jakby wybory wygrała!
Anonim
2024-04-20 13:45:52
Czyli zemsta lewaka

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA