W czwartek w Szczecinie rozpocznie się XXVI Zjazd Polskiego Stowarzyszenia Szkół Pracy Socjalnej. Będzie mu towarzyszyła konferencja naukowa zatytułowana "Transgresje w pracy socjalnej". Organizatorzy wydarzenia to Katedra Pedagogiki Społecznej, Instytut Pedagogiki, Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego wraz z Zarządem Polskiego Stowarzyszenia Szkół Pracy Socjalnej.
W ich zamierzeniu dyskusje skupiać się będą wokół określenia nowego wymiaru współczesnej pracy socjalnej. Praca socjalna dzisiaj opiera nade wszystko na idei empowermentu czyli pobudzaniu człowieka w różnych sytuacjach życiowych do aktywności na swoją rzecz, jego upodmiatawiania, upełnamacniania, samostanawiania się ludzi żyjących obok nas, gotowych do pokonywania różnorodnych barier i ograniczeń rozwojowych, społecznych i intelektualnych czy funkcjonalnych.
Jak piszą organizatorzy: "Jeśli przyjmiemy, chociażby za Józefem Kozieleckim, że człowiek to istota wielowymiarowa i niezwykle złożona, która poszukuje i znajduje szczęście w ustawicznym przekraczaniu siebie i swojego świata wówczas jawi się przed nami pytanie o sens działania człowieka, jego obszary i mechanizmy. Zatem człowiek będzie ustawicznie dążył do przekraczania samego siebie i doskonalenia swoich relacji ze światem innych ludzi".
Konferencyjne rozważania skupiać się będą w sposób szczególny wokół następujących problemów: filozoficzny wymiar działań w pracy socjalnej a praktyka społeczna; transgresja ku „Innym” w integracji międzykulturowej; transgresja czyli droga od tradycyjnych do współczesnych działań wobec osób, grup, społeczności zagrożonych wykluczeniem i marginalizacją społeczną; problemy kształcenia i doskonalenia zawodowego pracowników socjalnych oraz wszelakich służb społecznych.
Obrady rozpoczną się w czwartek o g. 10 w Auli Wydziału Humanistycznego przy ul. Krakowskiej. W piątek zwieńczy je dyskusja otwarta, sprawozdanie z pracy poszczególnych sekcji i ogłoszenie terminu i miejsca kolejnego Zjazdu PSSPS.
Organizatorzy XXVI Zjazdu PSSPS żywią nadzieję, iż obrady będą płaszczyzną bardzo owocnej dyskusji teoretyków i praktyków zajmujących się pracą socjalną i pozwolą dogłębniej określić jej "wielowarstwową istotę oraz uczynić z człowieka- podmiotu w pracy socjalnej jednostkę przekraczającą utarte granice, ograniczenia i słabości".
(as)
Fot. Dariusz GORAJSKI/archiwum