Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Szczęście w przekraczaniu siebie

Data publikacji: 26 października 2016 r. 11:06
Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia 2019 r. 18:42
Szczęście w przekraczaniu siebie
 

W czwartek w Szczecinie rozpocznie się XXVI Zjazd Polskiego Stowarzyszenia Szkół Pracy Socjalnej. Będzie mu towarzyszyła konferencja naukowa zatytułowana "Transgresje w pracy socjalnej". Organizatorzy wydarzenia to Katedra Pedagogiki Społecznej, Instytut Pedagogiki, Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego wraz z Zarządem Polskiego Stowarzyszenia Szkół Pracy Socjalnej.

W ich zamierzeniu dyskusje skupiać się będą wokół określenia nowego wymiaru współczesnej pracy socjalnej. Praca socjalna dzisiaj opiera nade wszystko na idei empowermentu czyli pobudzaniu człowieka w różnych sytuacjach życiowych do aktywności na swoją rzecz, jego upodmiatawiania, upełnamacniania, samostanawiania się ludzi żyjących obok nas, gotowych do pokonywania różnorodnych barier i ograniczeń rozwojowych, społecznych i intelektualnych czy funkcjonalnych.

Jak piszą organizatorzy: "Jeśli przyjmiemy, chociażby za Józefem Kozieleckim, że człowiek to istota wielowymiarowa i niezwykle złożona, która poszukuje i znajduje szczęście w ustawicznym przekraczaniu siebie i swojego świata wówczas jawi się przed nami pytanie o sens działania człowieka, jego obszary i mechanizmy. Zatem człowiek będzie ustawicznie dążył do przekraczania samego siebie i doskonalenia swoich relacji ze światem innych ludzi".

Konferencyjne rozważania skupiać się będą w sposób szczególny wokół następujących problemów: filozoficzny wymiar działań w pracy socjalnej a praktyka społeczna; transgresja ku „Innym” w integracji międzykulturowej; transgresja czyli droga od tradycyjnych do współczesnych działań wobec osób, grup, społeczności zagrożonych wykluczeniem i marginalizacją społeczną; problemy kształcenia i doskonalenia zawodowego pracowników socjalnych oraz wszelakich służb społecznych.
Obrady rozpoczną się w czwartek o g. 10 w Auli Wydziału Humanistycznego przy ul. Krakowskiej. W piątek zwieńczy je dyskusja otwarta, sprawozdanie z pracy poszczególnych sekcji i ogłoszenie terminu i miejsca kolejnego Zjazdu PSSPS.


Organizatorzy XXVI Zjazdu PSSPS żywią nadzieję, iż obrady będą płaszczyzną bardzo owocnej dyskusji teoretyków i praktyków zajmujących się pracą socjalną i pozwolą dogłębniej określić jej "wielowarstwową istotę oraz uczynić z człowieka- podmiotu w pracy socjalnej jednostkę przekraczającą utarte granice, ograniczenia i słabości".

(as)

Fot. Dariusz GORAJSKI/archiwum

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Quistorp
2016-11-04 14:47:46
Autor tego tekstu jest najwybitniejszym specem o mówieniu dla mówienia.Idealny kandydat na rzecznika kogokolwiek i gdziekolwiek. Za przebrzydłej komuny, były stworzone zakłady pracy chronionej, gdzie można było przyjmować każdego dzisiaj nazywanego tzw. "Wykluczonego". Przedtem nazywanego "sprawnego inaczej". Czyli inwalidę. Praca socjalna to tam , gdzie mimo,że rodziny mają pracę , lub tylko połowa pracuje, to środowiska funkcjonujące patologicznie. Alkoholizm, narkomania, wielodzietność rodziny, ponad możliwości materialnych dochodów, gdzie dzieci rodzą dzieci, starość osób, mimo ,że zamożnych ale nieporadnych życiowo, wdowieństwo, "Alzheimer'ek", demencje starcze, itp, itd., od których dzieci wyprowadziły się w szeroki światy. Jeszcze nie odtworzono , bazy zakładów dla "sprawnych inaczej", to mówienie o pracy socjalnej , jest kosmosem! Żadne konferencje! Pieniądze dla opiekunów socjalnych! Basta.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA