Profesor Arkadiusz Tomczak, prorektor ds. morskich Akademii Morskiej w Szczecinie, znalazł się w Radzie Koordynacyjnej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Radę powołano na mocy porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, którego szczecińska uczelnia jest sygnatariuszem.
A. Tomczak to praktyk i badacz w dziedzinie nawigacji i pomiarów hydrograficznych. Posiada dyplom kapitana żeglugi wielkiej i hydrografa kategorii A. Jest kierownikiem Katedry Geodezji i Pomiarów Offshore oraz liderem zespołu naukowego prowadzącego badania w zakresie morskiej inżynierii hydro-przestrzennej.
Zadaniem Rady Koordynacyjnej będzie monitorowanie celów porozumienia na rzecz rozwoju energetyki wiatrowej, powoływanie grup roboczych oraz przygotowanie corocznych sprawozdań z realizacji strategicznych założeń.
Akademia Morska już od pewnego czasu jest mocno zainteresowana ekologicznym wytwarzaniem energii. W ub. roku przy uczelni powstała Rada Naukowa, która mają zająć się między innymi współpracą z biznesem i administracją przy budowaniu morskich farm wiatrowych. W skład rady weszli przedstawiciele szczecińskich szkół wyższych i eksperci branżowi.
– Morska Energetyka Wiatrowa w Polsce w ostatnich miesiącach wyszła z fazy mglistych dalekosiężnych planów inwestycyjnych i stała się rzeczywistością – mówiła wtedy Weronika Gocłowska, rzecznik AM. – Polskie przedsiębiorstwa od dawna z sukcesem działają w tym sektorze, budując elementy turbin wiatrowych, konstrukcje wsporcze, czy zadaniowe jednostki pływające, a instytucje naukowe i administracyjne pracują nad rozwiązaniami, dzięki którym najbliższe plany inwestycyjne nabierają konkretnego kształtu.
Planowane farmy wiatrowe w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej są w zaawansowanym etapie rozwoju, a wejście w życie ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych urealnia powstanie polskich farm w perspektywie kilku najbliższych lat.
(as)
Prof. Arkadiusz Tomczak to lider zespołu naukowego prowadzącego badania w zakresie morskiej inżynierii hydro-przestrzennej.