Profesor Katarzyna Stepanowska i doktor Marcin Biernaczyk z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie wraz z badaczami z całego świata opublikowali wyniki swoich prac w artykule tygodnika NATURE. To najbardziej prestiżowe czasopismo przyrodnicze na świecie.
Wiemy już, że każdego roku około 14 milionów ton plastiku trafia do oceanów. Najnowsze badania, prowadzone także przez naukowców ZUT-u, potwierdzają skalę zanieczyszczenia wód słodkich mikroplastikiem. W Polsce znaleziono go w każdym jeziorze, z którego pobierane były próbki. To ogromne zagrożenie dla środowiska. Badania dowodzą, że zbiorniki słodkowodne gromadzą te zanieczyszczenia w tempie porównywalnym, a nawet większym niż morza i oceany.
W pracach udział wzięło blisko 80 naukowców z całego świata. Z Polski w projekt zaangażowali się specjaliści z Poznania, Warszawy i Krakowa, w tym współpracująca od lat z zespołem naukowców z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT prof. Agnieszka Pociecha z PAN.
Szczecińscy badacze pobierali próbki m.in. z jeziora Dąbie. Badania odbyły się w latach 2019-2021. Biolodzy ZUT prowadzili je zupełnie za darmo, wykorzystując własne środki i wymieniając się sprzętem oraz wiedzą z kolegami z Polski.
(as)