Piątek, 22 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Szczecińscy naukowcy w tygodniku NATURE

Data publikacji: 06 sierpnia 2023 r. 12:44
Ostatnia aktualizacja: 10 sierpnia 2023 r. 15:47
Szczecińscy naukowcy w tygodniku NATURE
Szczecińscy biolodzy prowadzili swoje badania za darmo. Fot. Aurelia KOŁODZIEJ / ZUT  

Profesor Katarzyna Stepanowska i doktor Marcin Biernaczyk z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie wraz z badaczami z całego świata opublikowali wyniki swoich prac w artykule tygodnika NATURE. To najbardziej prestiżowe czasopismo przyrodnicze na świecie.

Wiemy już, że każdego roku około 14 milionów ton plastiku trafia do oceanów. Najnowsze badania, prowadzone także przez naukowców ZUT-u, potwierdzają skalę zanieczyszczenia wód słodkich mikroplastikiem. W Polsce znaleziono go w każdym jeziorze, z którego pobierane były próbki. To ogromne zagrożenie dla środowiska. Badania dowodzą, że zbiorniki słodkowodne gromadzą te zanieczyszczenia w tempie porównywalnym, a nawet większym niż morza i oceany.

W pracach udział wzięło blisko 80 naukowców z całego świata. Z Polski w projekt zaangażowali się specjaliści z Poznania, Warszawy i Krakowa, w tym współpracująca od lat z zespołem naukowców z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT prof. Agnieszka Pociecha z PAN.

Szczecińscy badacze pobierali próbki m.in. z jeziora Dąbie. Badania odbyły się w latach 2019-2021. Biolodzy ZUT prowadzili je zupełnie za darmo, wykorzystując własne środki i wymieniając się sprzętem oraz wiedzą z kolegami z Polski.

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Nie zawiodłem się!
2023-08-12 13:47:43
I po yo są rankingi uczelni, na ktorym miejscu jest uniwersytet Szczeciński a na ktorym ten w Utrechcie. Obstawiam że ten w Utrechcie stoi znacznie wyżej. Jak to jest że szczecińscy naukowcy podają dane zbliżone do tzw "konsesusu globalnego ocieplenia" czyli religii klimatystycznej a naukowcy z NL mówią że plastiku jest 100 raxy mniej (mimo że może spotkać ich za to ostracyzm wyznawców religii klimatyzmu)?
Nie zawiodłem się!
2023-08-10 15:45:08
Obstawiałem, że sukces szczecińskich naukowców będzie na polu ekologizmu, bo gdzież by indziej. Tymczasem badania naukowców z Utrechtu wskazują, że plastiku w wodzie jest znacznie mniej niż to deklarują ekologiści. W stosunku do skrajnych szacunków ekologistów zaledwie nieco ponad 1% tego czym oni straszą świat.
Potrzebujemy
2023-08-06 15:00:12
Jeszcze wiecej biodegradowalnego plastiku czyli takiego który rozpada się na mikrocząstki i łatwo rozprasza w środowisku...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA