Poniedziałek, 27 marca 2023 r. 
4 szczecin
REKLAMA

Szczecińscy naukowcy w światowym rankingu

Data publikacji: 20 października 2022 r. 18:49
Ostatnia aktualizacja: 21 października 2022 r. 14:41
Szczecińscy naukowcy w światowym rankingu
Liczba cytowań jest w rankingach naukowców kluczowa. Fot. Dariusz Gorajski  

Uczeni ze Szczecina znaleźli się w rankingu najbardziej wpływowych ludzi nauki. Zestawienie 2 proc. najczęściej cytowanych na świecie naukowców zostało przygotowane przez Uniwersytet Stanforda, wydawnictwo Elsevier oraz firmę SciTech Strategies Ranking.

Lista opiera się na dwóch zestawieniach. Pierwsze ocenia całościowy dorobek naukowy badaczy od początku kariery do 2021 roku według indeksu bibliometrycznego, uwzględniając takie kryteria jak: indeks Hirscha, liczbę cytowań, autocytowań, czy miejsce na liście autorów. Drugi ranking zawiera nazwiska najczęściej cytowanych naukowców w 2021 roku przez innych autorów. W rankingu badacze z całego świata zostali podzieleni na 22 dziedziny naukowe i 176 poddziedzin. Na listach uwzględniono 200 tysięcy osób.

Reprezentanci Uniwersytetu Szczecińskiego na pierwszej liście to: Jerzy Ciosłowski z Instytutu Fizyki, Joanna Kruk z Instytutu Nauk o Kulturze Fizycznej, Bogumiła Skotarczak z Instytutu Biologii oraz Jarosław Wątróbski z Instytutu Zarządzania. 

Na tej drugiej liście - obejmującej ubiegły rok - oprócz J. Ciosłowskiego, J. Kruk, J. Wątróbskiego, B. Skotarczak znaleźli się także Paweł Ziemba i Radosław Miśkiewicz z Instytutu Zarządzania. 

Najbardziej wpływowi ludzie nauki z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego wskazani przez Uniwersytet Stanforda to: Marek Gryta (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej), Andrzej Błędzki (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki), Maria Tomaszewska, Sylwia Mozia, Ewa Mijowska, Antoni Waldemar Morawski, Beata Tryba, Zbigniew Czech (wszyscy z WTiIC), Sławomir Maksymilian Kaczmarek (WIMiM), Wojciech Sałabun (Wydział Informatyki), Elżbieta Tomaszewicz (WTiIC) oraz Jacek Piskorowski (Wydział Elektryczny).

Najczęściej cytowani naukowcy ZUT w ub. roku to oprócz M. Gryty, A. Błędzkiego, S. Mozi, M. Tomaszewskiej, E. Mijowskiej Wojciech Sałabun z Wydziału Informatyki, Beata Michalkiewicz i Sadeqh Hamidreza  z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej oraz Magdalena Zdanowicz z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa. 

Topowi naukowcy to także Jan Lubiński i Dariusz Chlubek z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. 

(as)

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA