Wtorek 17 maja 2022r. 
REKLAMA

Szczecinianka wygrała w Konkursie Naukowym E(x)plory

Data publikacji: 2019-10-25 23:15
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-25 23:57
Szczecinianka wygrała w Konkursie Naukowym E(x)plory
Na zdjęciu: Anna Aldona Skierska ze Szczecina  

Anna Aldona Skierska, Szymon Kanikowski i Bartosz Piechocki stanęli na podium w finale największego w kraju konkursu naukowego organizowanego przez Fundację Zaawansowanych Technologii. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się na zakończenie wydarzenia Gdynia E(x)plory Week w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym.

56 młodych ludzi w wieku 13-20 lat wzięło udział w krajowym finale Konkursu Naukowego E(x)plory. 33 projekty wyłonione spośród 177 podczas eliminacji w 5 miastach Polski, przez ostatnie 3 dni obserwowane były przez autorytety naukowe z całego kraju. Jury zdecydowało, że to właśnie w poniższych pomysłach drzemie największy potencjał:

Nagroda główna, 10 000 zł, trafiła do Anny Aldony Skierskiej ze Szczecina za projekt „Zmodyfikowane nanokrystaliczne ogniwo słoneczne”. Druga Nagroda, 7 000 zł, do Szymona Kanikowskiego z Poznania za projekt „Wykrywacz raka”. Trzecia Nagroda, 5 000 zł, do Bartosza Piechockiego z Poznania za projekt „Safe flight – innovative idea for a wing modification”.

- W tym roku mieliśmy niezwykle trudne zadanie. Poziom był bardzo wyrównany – nie tylko jakość tych projektów jest wielka, ale także poziom wiedzy młodych naukowców jest bardzo imponujący – powiedział przewodniczący jury, dr Wojciech Kuźmierkiewicz z Fundacji Naukowej Polpharmy.

Nagrody główne na rozwój badań ufundowała Grupa LOTOS S.A. Przyznano również nagrody specjalne, a także wyłoniono zwycięzcę internetowego plebiscytu „Innowator jutra”, w którym internauci głosowali na najlepszy ich zdaniem projekt.

Zwycięzcą plebiscytu „Innowator jutra” został Oskar Makowski, autor projektu „Ocena możliwości wykorzystania larw Zophobas moria do utylizacji styropianu na skalę przemysłową”.

Zdobył 1168 głosów i otrzymał bon w wysokości 2 000 zł na udział w wybranej przez siebie konferencji naukowej.

Nagroda Prezydenta Gdyni oraz banku Ochrony Środowiska trafiła do Mateusza Malikowskiego, Julii Kosińskiej, Kamili Wiśniewskiej z Torunia za projekt „Ibuprofen w środowisku: czy szkodzi roślinom? Na ratunek - fotokatalityczny reaktor przepływowy”

Wrocławski Park Technologiczny oraz Firma DPD wyróżnili Jacka Orszulika za projekt „BWSD – Bicycle Warning System for the Deaf”.

Zakłady Farmaceutyczne Polpharma - Piotra Walczaka z Warszawy za projekt „Badania mechanizmów oddziaływania bakteriocyn na komórki bakterii na przykładzie acydocyny M”

Fundacja Zaawansowanych Technologii uhonorowała także Krzysztofa Piotrowskiego z Białegostoku Nagrodą za Innowacje społeczną za projekt „Przystosowanie roweru trójkołowego dla osób niepełnosprawnych intelektualnie – zdalnie sterowany rower rehabilitacyjny”.

Gdynia E(x)plory Week zrzesza ponad 3000 uczestników rocznie. W ciągu trzech dni odbywały się warsztaty i pokazy naukowe dla szkół, IX Kongres „Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji” oraz finał Konkursu Naukowego E(x)plory. Była to już 8 edycja wydarzenia. Program E(x)plory wspiera jednak młodych naukowców przez cały rok, realizując staże i programy naukowe oraz umożliwiając młodym ludziom udział w konkursach i konferencjach międzynarodowych.

Więcej o Programie E(x)plory na www.explory.pl

Mecenasem Programu E(x)plory jest Grupa LOTOS S.A. Partnerami strategicznymi są: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, Miasto Gdynia oraz Zakłady Farmaceutyczne Polpharma.

(a)

Fot.  SLOW PR

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA