Na Hannover Messe 2017, największych targach przemysłowych na świecie, prezentują się także naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Założony przez nich startup Aerobits opracował technologię, dzięki której drony nie będą zderzać się z samolotami pasażerskimi. Co jest o tyle istotne, że takich wypadków z roku na rok zdarza się coraz więcej.
– Technologia DDA polega na miniaturyzacji rozwiązań, które są w normalnych samolotach, na potrzeby dronów – tłumaczy dr inż. Rafał Osypiuk z Katedry Automatyki Przemysłowej i Robotyki ZUT. – Kiedyś wydawało się, że taka miniaturyzacja jest niemożliwa, ale technika idzie do przodu. Nad tą technologią pracuje kilka zespołów, ale tylko my zajmujemy się jej fizyczną realizacją. Mamy tylko jednego konkurenta, zespół z USA. Od dwóch tygodni jesteśmy spółką. Naszym inwestorem jest Polska Fundacja Przedsiębiorczości.
W tym roku Polska jako kraj partnerski targów w Hanowerze stworzyła specjalną strefę dla naukowców – SciTech Poland. To miejsce dla odkrywców i badaczy. Właśnie tam swoje stanowisko mają naukowcy z naszego miasta.
– Jest tu tak dużo ludzi, że nawet nie zdążyłem zobaczyć jeszcze wszystkich polskich propozycji – opowiada dr inż. Rafał Osypiuk. – Na pewno polskie technologie są ciekawe i konkurencyjne. Nawiązaliśmy ciekawe kontakty. Zbieramy już pierwsze zamówienia. To, co stworzyliśmy, to baza do kolejnych rozwiązań, które można zastosować i w sektorze cywilnym, i w przemyśle lotniczym. ©℗
Alan Sasinowski
Na zdjęciu: Targi w Hanowerze
Fot. EPA/MARKUS HIBBELER