Piątek, 19 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Szczecin okiem historyków i archeologów

Data publikacji: 03 kwietnia 2023 r. 22:45
Ostatnia aktualizacja: 04 kwietnia 2023 r. 09:55
Szczecin okiem historyków i archeologów
Sesja popularnonaukowa odbyła się z okazji 780-lecia lokacji Szczecina na prawie magdeburskim. Fot. Agata Jankowska  

W Zamku Książąt Pomorskich odbyła się sesja popularnonaukowa pt.: „Z dziejów Szczecina” z udziałem znawców historii miasta. Wydarzenie organizowane było we współpracy z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Zgromadzeni w sali Anny Jagiellonki mogli posłuchać między innymi o badaniach archeologicznych przeprowadzonych na terenie zamku, wczesnej historii grodu na wzgórzu zamkowym czy dworskich zwyczajach w epoce nowożytnej. 

W niedzielnej (2 bm.) konferencji udział wzięli historycy i archeolodzy, w tym pracownicy Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Wydarzenie związane było z obchodami 780. rocznicy nadania praw miejskich Szczecinowi.

Zaprezentowane wykłady dotyczyły historii miasta od czasów najdawniejszych, czyli wczesnego średniowiecza, po wiek XX. Prelegenci przedstawili wyniki swoich badań oraz nowe hipotezy na rolę i znaczenie Szczecina w dziejach. Niewątpliwie najbardziej fascynujące są dzieje miasta we wczesnym średniowieczu, ponieważ są wciąż najbardziej enigmatyczne ze względu na brak źródeł. Interesujące uwagi na temat początków istnienia Szczecina do jego lokacji przedstawił prof. Andrzej Janowski. Marek Dworaczyk opowiedział o zabudowie wzgórza zamkowego w XII i XIV wieku na podstawie przeprowadzonych badań archeologicznych. Rafał Simiński z IH US opowiedział o historii lokacji Szczecina, natomiast prof. Paweł Gut zaprezentował Szczecin jako ośrodek władzy monarszej w epoce nowożytnej. W drugiej części sesji swoje referaty przedstawili: Radosław Gaziński, Eryk Krasucki, Agnieszka Szudarek i Agnieszka Gut. Pierwsza prezentacja prof. R. Gazińskiego dotyczyła historii Szczecina w czasach szwedzkich i pruskich, prof. Agnieszka Szudarek opowiedziała o dziejach miasta na przełomie XIX i XX wieku z perspektywy kobiet. O Szczecinie po roku 1945 mówił Eryk Krasucki, a Agnieszka Gut przedstawiła symbole i insygnia miasta. Moderatorami wystąpień byli prof. Radosław Gaziński i prof. Paweł Gut. Wydarzenie zakończyła dyskusja z udziałem słuchaczy.©℗

(aj)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Jarl Bischek
2023-04-04 09:46:52
Daj spokój tym marnym prowokacjom, nikogo nie ruszają. Niemcy to upadły naród znajdujący się pod okupacją, zresztą za chwilę przestaniecie istnieć wyparci przez żywotniejsze narody... Już umiesz zaśpiewać turecki hymn?
toi
2023-04-04 06:51:40
i ręce w kieszeni ten w okularach....wstyd
Jarl Bischek
2023-04-04 02:09:56
Was können sie wissen? Wahre Geschichte ist natürlich deutsche Geschichte.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA