sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Nauka > Szansa dla przyszłych inżynierów

Szansa dla przyszłych inżynierów

Szansa dla przyszłych inżynierów
Data publikacji: 2018-01-05 15:17
Ostatnia aktualizacja: 2018-01-14 23:19
Wywietleń: 1055 308199

Porozumienie o współpracy zawarły w piątek pomiędzy sobą Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie i Zespół Szkół Budowlanych im. Kazimierza Wielkiego w Szczecinie. Daje ono możliwość korzystania przez uczniów Technikum Zawodowego nr 1 z wykładów otwartych, konferencji oraz ćwiczeń i laboratoriów uczelni.

Klasy ZSB kształcące w siedmiu zawodach zostały objęte patronatem przez dwa wydziały ZUT. Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ZUT podejmie w ramach umowy współpracę z klasami: technik architektury krajobrazu, technik geodeta, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Natomiast Wydział Budownictwa i Architektury ZUT opiekę nad klasami: technik robót wykończeniowych w budownictwie, technik budowy dróg, technik renowacji elementów architektury, technik inżynierii sanitarnej.

- Współpraca szkoły z uczelnią wyższą niesie ogromne korzyści dla naszych uczniów, do których zaliczyć należy możliwość zdobywania przez młodzież wiedzy praktycznej w warunkach uczelnianych, możliwość nabycia tzw. miękkich umiejętności.  To także większa mobilność naszych absolwentów na rynku pracy - powiedziała Agnieszka Jaksim, p.o. dyr. Zespołu Szkół Budowlanych - Technikum Zawodowego nr 1 w Szczecinie.

Dla uczelni zaś, co podkreślał rektor ZUT dr hab. inż. Jacek Wróbel, prof. nadzw. ZUT, porozumienie to stwarza możliwość rekrutacji kandydatów z grona najzdolniejszych absolwentów. Rektor dodał, iż warto wybierać kształcenie na ZUT, gdyż ta uczelnia kształci poszukiwanych specjalistów i swym absolwentom daje duże możliwości odniesienia sukcesu na rynku pracy. Rektor i dyrektor wyrazili nadzieję, że podpisane porozumienie przyniesie obopólne korzyści. Udział w zajęciach na uczelni da szansę rozwoju indywidualnych zainteresowań i pasji uczniów.

- Mam nadzieję, że ta współpraca spowoduje wzrost zainteresowania nauką u naszych uczniów oraz pokaże im możliwości poszerzenia swojej wiedzy. Będą mogli uczestniczyć w zajęciach prowadzonych metodą laboratoryjną oraz wykonywania doświadczeń i eksperymentów pod nadzorem wykwalifikowanej kadry naukowej - podkreśliła dyrektor A. Jaksim. - Różnorodność form współpracy: wykłady, zajęcia otwarte dla zainteresowanych, lekcje przedmiotowe ze specjalistą, wyjazdy w teren, ćwiczenia, laboratoria i fakultety akademickie dadzą możliwość zapoznania się z pracą naukowców oraz przyczynią się do poznania oferty uczelni, a w perspektywie pomogą w dokonaniu wyboru dalszej drogi kształcenia.

Szczeciński ZSB to szkoła o wysokim poziomie kształcenia. Spora grupa jej absolwentów rokrocznie podejmuje studia na ZUT. Podpisana w piątek umowa o współpracy umożliwi uczniom już na etapie szkoły średniej udział w wykładach, konferencjach, ćwiczeniach i laboratoriach oraz poznanie wybranych pracowni badawczo-dydaktycznych ZUT. To kolejna płaszczyzna współpracy ZSB z otoczeniem, gdyż od lat szkoła ta współpracuje z lokalnymi pracodawcami oraz krajowymi firmami producenckimi.

W uroczystym podpisaniu umowy uczestniczyli również dziekan WBiA dr hab. inż. Maria Kaszyńska prof. nadzw. i dziekan WKŚiR dr hab. inż. Edward Meller prof.nadzw oraz pracownicy ZUT, nauczyciele i uczniowie ZSB.

Elżbieta KUBERA

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy