Program "IT for SHE" otrzymał prestiżową nagrodę European Digital Skills Award 2017. Okrzyknięto go zwycięzcą w kategorii działań na rzecz umiejętności cyfrowych kobiet. O nagrodę ubiegało się 247 projektów z 27 krajów Unii Europejskiej. Nagroda w kategorii "Kobiety w IT" została wręczona po raz pierwszy. To uznanie dla osiągnięć i potencjału odważnych młodych kobiet i dziewcząt.
Zaledwie 13 proc. studentów informatyki w Polsce to kobiety. W korporacjach technologicznych jest ich jeszcze mniej. Projekt "IT for SHE" powstał, aby to zmienić. Realizuje go Fundacja Edukacyjna Perspektywy i siedem firm technologicznych: Cisco, Ericsson, Intel, Citi, Goldman Sachs, Roche, IGT oraz Koalicja Polskich Innowacji. Celem programu jest zwiększenie udziału kobiet w branży technologicznej, poprzez pomoc utalentowanym studentkom kierunków informatycznych w wejściu na rynek pracy.
Projekt został bardzo wysoko oceniony także poza Polską. Nagroda została wręczon w Brukseli. rąk Mariyi Gabriel, komisarz UE ds. gospodarki i społeczeństwa cyfrowego odebrała Bianka Siwińska Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.
- Gratuluję serdecznie "IT for SHE" i Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Polski projekt "IT for SHE" najlepszym działaniem w Europie dla kobiet w informatyce. Mam nadzieję że Wasza energia i motywacja będą zarażać całą Europę!" - powiedziała komisarz M. Gabriel.
W ramach projektu odbywa się największy w Europie obóz inspiracyjny dla dziewcząt w IT. Prowadzony jest także wolontariat przez studentki informatyki, które uczą dzieci wsi i małych miasteczek podstaw programowanie podczas wakacji. Uczestniczki mogą też skorzystać z programu mentoringu. Projekt się rozwija, na listopad 2018 roku zaplanowano w Warszawie organizację największego w Europie wydarzenia dla kobiet działających w dziedzinie technologii - "Women in Tech Summit".
Uroczystość wręczenia nagród European Digital Skills Award 2017 odbyła się podczas konferencji "Digital Skills and Job Coalition".Tam też powiadomiono, że w latach 2018-20 sześć tysięcy studentów Europy w ramach programu Erasmus+ będzie mogło odbyć praktyki w firmach branży "Digital opportunities traineeships". Koalicja na rzecz Pracy i Umiejętności Cyfrowych skupia 300 członków reprezentujących 100 instytucji europejskich, które prowadzą akcje angażujące miliony Europejczyków. W Polsce brakuje 50 tysięcy specjalistów z zakresu nowych technologii, a w Europie, do 2020 r. niedobór ten wyniesie milion osób. Wprowadzenie większej liczby kobiet na rynek pracy w informatyce może powiększyć europejski PKB o 9 miliardów euro rocznie.©℗
(el)
Fot. Technopark Pomerania