Poniedziałek, 27 marca 2023 r. 
5 szczecin
REKLAMA

Stypendium dla najlepszych maturzystów za studiowanie w Zachodniopomorskiem

Data publikacji: 10 lipca 2020 r. 08:54
Ostatnia aktualizacja: 14 lipca 2020 r. 13:17
Stypendium dla najlepszych maturzystów za studiowanie w Zachodniopomorskiem
 

Najlepsi maturzyści, którzy na miejsce swoich studiów wybiorą zachodniopomorską uczelnię, otrzymają stypendium Marszałka Województwa. Warunkiem jest średnia ocen na świadectwie nie mniejsza niż 4,5 bardzo, dobre wyniki z egzaminu maturalnego oraz sukcesy w olimpiadach przedmiotowych i tematycznych. Nabór wniosków trwa.

Świadczenie w wysokości 500 zł będzie wypłacane studentom każdego miesiąca roku akademickiego. Studenci pobierać je będą zatem przez 9 miesięcy. Tegoroczny nabór stypendystów jest  trzecim z kolei. Jego celem jest zahamowanie odpływu najlepszych absolwentów z naszego regionu.

- To jest czas, kiedy maturzyści podejmują decyzje, jaki kierunek studiów i na jakiej uczelni wybrać. Wychodzimy im naprzeciw. Przygotowaliśmy kolejną edycję programu stypendiów edukacyjnych. Ma on zachęcić młodzież do pozostania na zachodniopomorskich uczelniach, ale też przyciągnąć na studia ludzi z całej Polski. Jak pokazują statystyki studiujących w naszym województwie nie brakuje. Jest ich obecnie 42 tysiące – mówi członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Stanisław Wziątek.

Stypendium może otrzymać w tym roku 30 absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. To dwukrotnie więcej niż w dwóch poprzednich edycjach programu. O stypendium mogą się  ubiegać osoby, które na koniec nauczania w swojej szkole osiągnęli średnią ocen nie mniejszą niż 4,5 oraz uzyskali średni wynik z egzaminu maturalnego na poziomie co najmniej 80 proc. Dodatkowe punkty otrzymają także laureaci i finaliści olimpiad.

Dotychczas na stypendia przekazano ponad 140 tys. zł. W tym roku została podwojona pula stypendiów. Ponadto w nowym regulaminie przyjętym w bieżącym roku znalazł się także zapis o olimpiadach tematycznych, dający dodatkowe szanse młodzieży o uzdolnieniach technicznych, informatycznych czy matematyczno-przyrodniczych.

Wnioski o stypendium można składać do 15 września br. Szczegóły znajdują się na stronie Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego - www.edukacja.wzp.pl. ©℗

(el)

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: Najlepsi kandydaci na zachodniopomorskie uczelnie mogą otrzymać stypendium marszałka. Na zdjęciu ubiegłoroczna inauguracja na ZUT

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

lokalni oligofrenicy otrzymają dotację
2020-07-14 13:06:23
Za kilka lat będą urzadzać łapanki do ciecińskich szkółek wyższego przysposobienia.
Darek
2020-07-13 21:42:53
Jedyna nadzieja, że żaden z tych młodych zdolnych ludzi, nie trafi do jakiś niepublicznej pseudo uczelni, liderów sprzedaży pustych dyplomów o poziomie zawodówki.
poznaniak
2020-07-10 10:52:08
Nie ma takich absolwentów chcących zostać w Szczecinie na studia. wszyscy walą drzwiami i oknami do Poznania na uczelnie o randze światowej do elitarnego grona studentów- elity intelektualnej i światowej.
JA
2020-07-10 10:09:42
Do pincet:właśnie zostanie w Szczecinie dobrych absolwentów podniesie poziom nauczania na uczelniach!Najlepsi uciekają do innych ośrodków. Jedynie PUM trochę podnosi statystykę
pińcet
2020-07-10 09:03:50
A nie lepiej podnieść poziom lokalnych uczelni, a nie doktoryzować i habilitować byle kogo?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA