Niedziela 25 września 2022r. 
REKLAMA

Spotkali się absolwenci szkół morskich [GALERIA]

Data publikacji: 2019-09-29 16:09
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-25 11:20
Spotkali się absolwenci szkół morskich
 

W związku z inauguracją kolejnego roku akademickiego przez Akademię Morską w Szczecinie absolwenci tej uczelni i jej poprzedniczek spotkali się w sobotę (28 września) przy kamieniu upamiętniającym Państwową Szkołę Morską. Spotkanie było okazją do zaprezentowania nowego sztandaru szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej.

– Jest nadzieja, że jak tu będziemy się spotykać, to odnowimy dawne przyjaźnie, może zawiąże się współpraca, a może powstanie stowarzyszenie szkół morskich Szczecina – mówił na początku kpt. ż.w. Włodzimierz Grycner, wiceprzewodniczący szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej oraz inicjator upamiętnienia PSM specjalnym głazem.

Dziękował rektorowi AM prof. Wojciechowi Ślączce za uwzględnienie tego spotkania w programie uroczystości uczelni.

– Każde takie spotkanie przypomina nam o tradycjach morskich miasta – podkreślił prof. Aleksander Walczak, były rektor.

Kapitan żeglugi wielkiej Józef Gawłowicz mówił, że ludzie morza nie mogą nic robić połowicznie – prowadzić statku czy dokonać przerzucenia masy ładunków, spełniając wielką misję cywilizacyjną.

– Przenosimy z jednego kontynentu na drugi tę legendę polskich szkół morskich tak doskonale kształcących – stwierdził.

Prorektor ds. nauczania, dr inż. Agnieszka Deja wyraziła nadzieję, że dzięki takim spotkaniom utworzy się wielka wspólnota pod auspicjami Akademii Morskiej.

Z kolei kpt. ż.w. Jerzy Hajduk przypomniał, że niedawno obchodzono 70-lecie szkolnictwa morskiego w Szczecinie, a obecnie mija 50 lat od powołania Wyższej Szkoły Morskiej.

– Od 1 października uczelnia pracuje w nowej strukturze, oby się rozwijała i trwała wiecznie w naszym pięknym Szczecinie – życzył.

Prezes Zachodniopomorskiego Okręgu Ligi Morskiej i Rzecznej Zenon Kozłowski podkreślił, że dla niego wielkim sukcesem było powołanie po raz pierwszy koła LMiR w Akademii Morskiej.

– Najważniejsze chyba jest to, że faktycznie staramy się kultywować tradycje i wspieramy wszystkie te inicjatywy, które z tradycją morską się wiążą – dodał prof. Arkadiusz Tomczak, prorektor ds. morskich AM.

Przy pamiątkowym kamieniu, który znajduje się przed głównym budynkiem uczelni, kpt. ż.w. Mirosław Folta złożył wiązankę kwiatów od Polskiej Żeglugi Morskiej.

Na spotkaniu zaprezentowano też nowy sztandar szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej.

Tekst i fot. Elżbieta Kubowska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

wasiak
2019-09-30 09:32:39
Przemytnik który wywiózł magazyny muzeum narodowego za granice firmuje klubowi kapitanów to jakas parodia.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA