Głosowanie w plebiscycie trwało do 31 grudnia 2020 roku. Uczestnicy mogli wybierać spośród listy słów zaproponowanych przez organizatorów lub przesyłać własne propozycje za pomocą formularza, który był dostępny na stronie internetowej Uniwersytetu Warszawskiego.
Jak informuje Uniwersytet Warszawski, na wyraz koronawirus oddano 1753 głosy, co stanowi 9,8% wszystkich głosów. Na drugim miejscu jest rzeczownik kobieta, na który oddano 1516 głosów (8,4%). Na trzecim miejscu znalazło się słowo spoza listy propozycji organizatorów konkursu: apostazja. Na ten wyraz oddano 1454 głosy (8,1%).
W pierwszej dziesiątce słów, na które głosowano najczęściej, znalazły się także takie wyrazy, jak: lockdown, Covid-19, pandemia, aborcja, strajk, kwarantanna, zdalny.
Organizatorzy nie uwzględniali w zestawieniu głosów oddanych na słowa, które wyklucza regulamin, czyli nazwy własne, np. nazwiska, imiona, pseudonimy, nazwy miejscowe, partyjne i organizacyjne, tytuły książek i filmów oraz słowa wulgarne, należące do mowy nienawiści.
W tym roku internauci wybierali także najważniejsze słowo ostatniego dziesięciolecia (2011-2020). Najwięcej głosów uzyskało wyrażenie pięćset plus – słowo roku 2016 w głosowaniu internautów. Na drugim miejscu znalazł się skrótowiec LGBT – słowo roku 2019 w głosowaniu internautów. Na trzecim miejscu uplasowała się konstytucja – słowo roku 2018 w werdykcie kapituły oraz internautów.
Konkurs organizowany jest przez Instytut Języka Polskiego UW oraz Fundację Języka Polskiego. W plebiscycie oddano blisko 18 tys. głosów.
Opr. (sag)