Już w sobotę (17 września) w Szczecinie rozpoczyna się XVI Zachodniopomorski Festiwal Nauki. W bogatym programie imprezy znalazły się warsztaty, wykłady, laboratoria i wystawy
– Festiwal adresowany jest do szerokich kręgów dorosłego społeczeństwa oraz do młodzieży szkolnej i akademickiej, a jego celem jest zaprezentowanie osiągnięć naukowców danego regionu w zakresie uprawiania dyscyplin z położeniem akcentów na znaczenie nauki i jej praktyczne zastosowanie – informuje prof. Ewa Komorowska, prezes organizatora festiwalu, czyli Szczecińskiego Towarzystwa Naukowego. – Uczestnicy będą mieli okazję zajrzeć do miejsc, które na co dzień nie są dostępne, a bezpośredni kontakt nauczycieli akademickich z gimnazjalistami i licealistami daje szansę na zachęcenie młodzieży do studiowania w Szczecinie.
I tak w sobotę na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego przy al. Wojska Polskiego 107-109 o godz. 10 zaprezentuje się Uniwersytet Dziecięcy „Mały poliglota”. Dzieci dowiedzą się, jakie są zasadzki językowe, poznają kulturę Chin z podstawami języka chińskiego, posłuchają, co oznacza grzeczność w różnych kulturach. Zapisy e-mailowe: malypoliglota@univ.szczecin.pl.
Z kolei w Centrum Badań Strukturalno-Funkcjonalnych Człowieka przy ul. Narutowicza 17C w godz. 9-14 odbywać się będzie laboratorium pod hasłem „Czy masz geny mistrza?”, które poprowadzą prof. Agnieszka Maciejewska-Skrendo oraz prof. Marek Sawczuk. Każdy uczestnik będzie mógł wyizolować własny materiał genetyczny i samodzielnie przeprowadzić analizy genetyczne markera badanego rutynowo w genetyce sportowej, włącznie z uzyskaniem wyniku w zakresie własnego genotypu. Tutaj także obowiązywały zapisy (tel. 601 738 066).
Dla tych, którzy nie zdążyli z zapisami będzie jeszcze okazja do uczestnictwa w festiwalu, bowiem potrwa on do 23 września. Uroczysta inauguracja zaplanowana jest na poniedziałek. O godz. 17 na Wydziale Biologii przy ul. Wąskiej 13 zagrają studenci Akademii Sztuki. Potem odbędzie się dyskusja panelowa o migracjach ludności we współczesnej Europie.
A co w kolejnych dniach? W programie imprezy wykłady na szczecińskich uczelniach (przykłady: „Jak to jest być nietoperzem w poezji?” – zastanowi się dr Piotr Krupiński, dr Piotr Goniszewski zaproponuje pierwszą lekcję języka hebrajskiego, prof. Dorota Jankowiak opowie o wilczych instynktach psa), wystawy i warsztaty w Książnicy Pomorskiej, warsztaty terenowe.
Więcej informacji i zapisy: festiwal.stn.szczecin.pl.
(as)
Fot. Dariusz Gorajski (arch.)