Piątek, 22 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Rozwijać technikę, chronić środowisko [GALERIA]

Data publikacji: 16 stycznia 2019 r. 19:14
Ostatnia aktualizacja: 15 sierpnia 2021 r. 20:38
Rozwijać technikę, chronić środowisko
Fot. Dariusz Gorajski  

Akademia Morska w Szczecinie otworzyła nową jednostkę - laboratorium chłodnictwa i klimatyzacji w Zakładzie Maszyn i Urządzeń Okrętowych Wydziału Mechanicznego. Urządzenia chłodzące mają ogromny wpływ na środowisko naturalne, a szczecińska uczelnia chce szukać rozwiązań, dzięki którym efekty oddziaływania będą możliwie najmniejsze.

 - Laboratorium zostało wykonane przez naszych pracowników za środków uczelni - informuje prof. Wojciech Ślączka, rektor AM. - Jest nam niezwykle potrzebne do szkolenia studentów zwłaszcza w zakresie klimatyzacji i chłodnictwa, nie tylko tych, którzy będą pracowali na morzu, ale także tych, którzy na lądzie będą zajmowali się ochroną środowiska, pozyskiwaniem energii.

- Kształcimy ludzi, którzy muszą umieć stawić czoło najróżniejszym sytuacjom - dodaje dr inż. Ewelina Złoczowska z Wydziału Mechanicznego AM. - Na przykład: są w tropiku i przestaje działać system klimatyzacji. Albo przestają funkcjonować chłodnie pokarmowe. W dzisiejszych czasach odchodzimy od statków - wielkich chłodni na rzecz przewozów kontenerowych. A one też mają w sobie chłodnictwo.

Laboratorium pozwoli opracować rozwiązania energooszczędne - czyli efektywne ekonomicznie i bezpieczne dla środowiska. Znajduje się tu m.in. stanowisko do badań automatyki chłodniczej. Może być wykorzystywane i do dydaktyki, i do badań naukowych. Studenci poznają na nim budowę i zasadę działania zaworów rozprężnych sterowanych elektronicznie. Jest też stanowisko do badań centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła. A także stanowisko dydaktyczne do napełniania i odzysku czynnika chłodniczego. Tu studenci poznają podstawowe wyposażenie serwisowe urządzeń chłodniczych oraz uczą się ich prawidłowego zastosowania.

- Mamy zajęcia nie tylko dla studentów, prowadzimy także kursy dla kadry oficerskiej - dodaje dr inż. Ewelina Złoczowska. - Zainteresowanie jest duże. Ludzie, którzy mają już doświadczenie z pracy na statku, cenią sobie te kursy.©℗

(as)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Janusz
2021-08-15 20:18:41
A ja skończyłem prawie 30 lat temu i to samo było i był Pan dr So......( Rodo) co potrafił więdzą zaszczepić , że za to obcy armatorzy szanowali kadrę ta z przez 20 lat . Jak się skończyło studium wojskowe to poziom na psy zszedł. Wykres moliera dla R 22 R 134 czy R 507 to w palcu był jedno i wielostopniowe z przechłodzeniem przegrzaniem a nawet z doładowanień inzektorowym skraplacza. Tak samo było na materiałoznawstwie czy jego eminencja Da.. ( Rodo). No cóż Świat sie zmienia
Absolwent K.
2019-01-16 22:52:28
Hehe, ciekawa sprawa większość zdjęć pochodzi z laboratorium które istnieje już od kilkunastu lat, jak skończyłem akademię 9 lat temu to już było jakiś czas, jedyne miejsca co wyglądają nowo to tam gdzie są władze uczelni A to pomieszczenie z tego co się orientuję nie jest częścią tego laboratorium, więc jest jakiś błąd chyba :)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA