środa, 18 lipca 2018.
Strona główna > Nauka > Robotycy spod Wałcza

Robotycy spod Wałcza

Robotycy spod Wałcza
Data publikacji: 2016-05-11 15:06
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:49
Wywietleń: 987 133058

Reprezentacja gimnazjum w Chwiramie obroniła tytuł mistrza Polski w konkursie robotyki „Bot For You”. Nie wiadomo jednak, czy uczniowie spod Wałcza będą reprezentować nasz kraj w finale w USA. Na ich wyjazd brakuje jeszcze około 10 tys. zł.

Ogólnopolski Konkurs Robotyki „Bot For You” jest organizowany od 2007 r. Mogą w nim brać udział uczniowie, którzy nie ukończyli jeszcze 17 lat. Pełni funkcję polskich eliminacji do międzynarodowego konkursu The International Botball Tournament, odbywającego się pod patronatem NASA. W tym roku finał odbędzie się w St. Augustine na Florydzie.

Zawody polegały na zbudowaniu robota z klocków Lego i zaprogramowaniu go do wykonywania określonych zadań. W pierwszym trzeba było przetransportować piłki golfowe z zielonego pola na czerwone, którego położenie nie było znane programistom. Drugi etap polegał na zbudowaniu rampy z klocków i przejechaniu po niej. W trzecim należało umieścić jak najwięcej piłek na polu przeciwnika.

Reprezentacja gimnazjum w Chwiramie podzielona była na cztery drużyny. „Legacy Team” (Mikołaj Czeppil, Piotr Rados i Bogusz Świderski) okazał się najlepszy, a ubiegłoroczni zwycięzcy, czyli „Power Control 1” (Krystian Frydryk, Zuzanna Sierpińska, Natalia Szulc i Damian Dziadosz), tym razem musieli się zadowolić miejscem tuż za podium.

Ci ostatni obecnie przygotowują się intensywnie do międzynarodowego finału, który ma się odbywać od 6 do 10 lipca w USA. Ich udział w nim jest możliwy dzięki wsparciu sponsorów. Na to, aby do Stanów mogli polecieć również tegoroczni zwycięzcy, brakuje pieniędzy.

- Nadal gromadzimy środki - zapewnia Anna Pietraszkiewicz, nauczycielka z gimnazjum w Chwiramie. - Niestety na wyjazd na konkurs międzynarodowy potrzebna jest znaczna kwota. Jeśli jej nie zbierzemy, tegoroczna zwycięska drużyna nie będzie mogła polecieć USA. A szkoda, bo gdyby się udało, dwie szkolne drużyny z Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Chwiramie reprezentowałyby Polskę na prestiżowym konkursie z robotyki.

Jarosław SPIRYDOWICZ

fot. Anna Pietraszkiewicz

Na zdjęciu: Reprezentacja gimnazjum w Chwiramie na ogólnopolski konkurs z robotyki.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy