niedziela, 24 czerwca 2018.
Strona główna > Nauka > Reforma oświaty. Na głos o niepokoju

Reforma oświaty. Na głos o niepokoju

Reforma oświaty. Na głos o niepokoju
Data publikacji: 2016-12-07 11:02
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:51
Wywietleń: 1653 182537

Samorządy z całej Polski na forum przedstawią w czwartek problemy, z jakimi zetkną się w obliczu wprowadzenia zmian w oświacie. Wysłuchanie publiczne w sprawie reformy edukacji odbędzie się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Szczecin nie będzie tam reprezentowany.

Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Powiatów Polskich, Unia Metropolii Polskich, Unia Miasteczek Polskich zwróciły się do klubów poselskich i parlamentarnych o zorganizowanie wysłuchania publicznego w Sejmie. Jednak, jak podają samorządowcy, Sejmowe Komisje Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej odrzuciły ich wnioski. Przeprowadzenie wysłuchania publicznego o reformie szkolnictwa złożyły też PO, Nowoczesna i PSL, a poparli je posłowie Kukiz'15. Posłowie PiS się nie zgodzili.

W imieniu samorządów zorganizuje je 8 grudnia Związek Miast Polskich. Do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie zaprasza nie tylko samorządy. ale także posłów. Zdaniem ZMP projekty nowych ustaw powinny stać się przedmiotem debaty parlamentarnej, a argumenty różnych środowisk wzięte pod uwagę przez posłów i senatorów. Wysłuchanie publiczne ma umożliwić ich reprezentantom przedstawienie swoich racji. Żaden miejski urzędnik nie wybiera się na tę debatę. Jak nam powiedziała Marta Kufel z biura prasowego UM Szczecin nie miał wcześniej na ten temat informacji, bo nie należy do ZMP, który ją organizuje, a do Unii Metropolii Polskich. 

Wysłuchanie publiczne popiera ZNP. Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz uważa że nie tylko nauczyciele, ale także samorządy staną się ofiarami tej reformy. Związek chce po raz kolejny przeciwstawić się reformie. Rozważa  dwu-, trzytygodniowy strajk, który obejmie wiele szkół w całej Polsce.

(el)

Fot.: Mirosław WINCONEK

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy