sobota, 21 września 2019.
Strona główna > Nauka > Muzyczne protestują

Muzyczne protestują

Muzyczne protestują
Data publikacji: 2016-11-30 10:19
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:42
Wywietleń: 2902 177615

Lada moment na biurko ministrów - kultury i edukacji - trafią setki petycji ze wszystkich ogólnokształcących szkół muzycznych w Polsce, w których rodzice i nauczyciele domagają się m.in. przedłużenia nauki w tych placówkach do ośmiu klas, analogicznie do planowanego przez rząd wydłużenia nauki do ośmiu klas w „normalnych” podstawówkach. Na razie bowiem decyzja ministerialna jest taka, że po sześciu latach nauki w dziennych szkołach muzycznych uczniowie nie będą mogli kontynuować jej w klasach siódmych w swoich macierzystych placówkach. Rodzice mają zabrać swoje dzieci, na dwa lata, do podstawówek rejonowych. W Szczecinie sytuacja dotyczy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. przy ul. Bolesława Śmiałego, gdzie są właśnie zbierane podpisy pod wspomnianą petycją.

Kiedy się okazało, że szóstoklasiści ze szkół muzycznych nie będą mogli kontynuować nauki w siódmych klasach w budynkach swoich placówek, bo nie przewiduje tego resort kultury (organem nadzoru lub prowadzącym szkoły artystyczne jest właśnie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego), w całej Polsce spotkało się to z ogromnym protestem rodziców i nauczycieli. W petycjach rodzice piszą o tym, że chcą, by szkoły muzycznej mogły funkcjonować w systemie - 8 lat szkoły I st. i cztery lata II st. (obecnie jest to: 6+6). Zwracają także uwagę na to, że pozostawienie cyklu sześcioletniego wiąże się z koniecznością zmiany szkoły, co jest to niezgodne z założeniami nowej reformy oraz z konstytucją, gwarantującą powszechny i równy dostęp do wykształcenia. W petycjach jest też mowa o tym, że nie jest możliwe, aby wszyscy uczniowie po klasie 6 dostali się do ogólnokształcących szkół II stopnia ze względu na ograniczoną liczbę miejsc. Uczniowie w takiej sytuacji będą musieli kontynuować naukę w 7 i 8 klasie szkoły rejonowej, co wymusi na nich adaptację do nowego, hermetycznego środowiska w okresie dorastania. W poznańskiej petycji znalazła się też taka obawa: „Biorąc pod uwagę niepokojące informacje o przemocy w szkołach (problem ten w szkołach muzycznych jest marginalny) mamy podstawy przypuszczać, że ofiarami takiej przemocy będą padać nowi uczniowie, czyli nasze dzieci". ©℗

(MON)

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

tata-do Muzyka
Zgadza się,że kiedyś szkoły muzyczne były 6+6. Teraz jednak posyłaliśmy dzieci innym systemem i nasze dzieci powinny mieć takie samo, konstytucyjne prawo jak dzieci z innych szkół podstawowych. Nie chodzi o to, że mogą nie zdać egzaminu do liceum muz. tylko o fakt zmiany środowiska, wejście do zintegrowanej już grupy na 2 lata:-( poza tym nie wszyscy chcą kontynuacji nauki w liceum muz.
2016-12-01 15:34:48
Muzyk
Warto podkreślić że przed wprowadzeniem gimnazjów, szkoły muzyczne funkcjonowały w tym samym systemie 6+6. A dzieci które nie nadają się do szkoły muzycznej II stopnia nie będą się nadawały także do klasy 7, gdyż o przejściu do kolejnego stopnia bądź klasy decyduje egzamin i ocena predyspozycji. Więc cała ta dyskusja nie ma znaczenia. Rodzice którzy nie mają zielonego pojęcia jak funkcjonuje szkoła muzyczna robią problem z niczego. A osoby które chcą jedynie podburzyć ludzi, wykorzystują ich niewiedzę na temat tego jak nauczanie w tych szkołach wygląda i wyglądało.
2016-12-01 14:18:25
Dobra zmiana
A jaki procent suwerena przedstawiają sobą szkoły muzyczne, że musimy się z nimi liczyć? W razie czego gotowych muzyków sprowadzimy z Ukrainy.
2016-11-30 14:26:30
Reforma niszczy szkoły muzyczne
Jeżeli zwykłe podstawówki mają być 8-letnie, to ogólnokształcące muzyczne też powinny być 8-letnie. Dlaczego tutaj zostawiać system 6+6, to będzie niekonsekwencja i brak równości wszystkich wobec prawa. Chcemy, aby nasze dzieci zostały w szkołach, w których obecnie się uczą, w tych samych klasach i z tymi samymi nauczycielami. Poziom nauczania w OSM w Szczecinie jest bardzo wysoki. Dlaczego Państwo chce zniszczyć te dzieci, które są takie zdolne, pracowite. One zasługują na takie samo traktowanie, jak inne dzieci. Należy je pozostawić w znanym sobie środowisku, tym bardziej, że dotyczy to trudnego okresu dojrzewania. W szczecińskiej OSM została zlikwidowana, niedawno SP nr 2 i tam są bardzo dobre warunki lokalowe dla szkoły 8-letniej.
2016-11-30 13:19:55

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie