niedziela, 22 września 2019.
Strona główna > Nauka > Więcej klas w liceach w 2019

Więcej klas w liceach w 2019

Więcej klas w liceach w 2019
Data publikacji: 2016-11-29 22:48
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:42
Wywietleń: 2080 177710

Więcej oddziałów w liceach, przy których wygasną gimnazja bezrejonowe - deklaruje prezydent Szczecina Piotr Krzystek rodzicom uczniów obecnych klas szóstych podstawówek i pierwszych gimnazjalnych. Oba te roczniki skumulowane w 2019 r. będą rywalizować o miejsca w najlepszych liceach ogólnokształcących. 

Drugie z serii trzech spotkań konsultacyjnych przed reformą edukacji prezydent Krzystek odbył z rodzicami uczniów szczecińskich szkół w Szkole Podstawowej nr 55 "Błękitnej" na Pomorzanach. We wtorek (28 listopada) prezydent wraz Lidią Rogaś, dyrektor miejskiego Wydziału Oświaty, w wystąpieniu z prezentacją multimedialną, przedstawili obecny stan szczecińskiej oświaty. Podali też, że do 30 marca samorządy muszą przygotować nową sieć szkół, a kuratoria oświaty do 15 kwietnia mają wydać zarządzenie w sprawie rekrutacji.

Szczecińskie gimnazja i licea, co od lat potwierdzają wyniki egzaminów, osiągają jedne z najlepszych krajowych efektów nauczania. Szczecińscy uczniowie plasują się dużo powyżej średniej krajowej.

- Nie jestem fanem tej zmiany, bo nasze gimnazja są dobre, mają dobrą kadrę, dobrze kształcą, oferują szereg zajęć pozalekcyjnych - mówił prezydent. - Toczące się od września spotkania z dyrektorami szkół i obecne spotkania z rodzicami są po to, byśmy proces tych zmian przeszli jak najlepiej.

Dyrektor Rogaś dodała: - Mamy zapowiedź medialną, że reforma jest nieuchronna i w przyszłym roku nie będzie naboru do gimnazjów, a będzie klasa siódma. Reforma to nie tylko likwidacja gimnazjów, ona zmieni cały system oświaty: szkołę podstawową, liceum ogólnokształcące, technikum i zasadniczą szkołę zawodową. 

Dyrektor przedstawiła dane, z których wynika, że liczba szkół podstawowych w Szczecinie z obecnych 43 w 2018 r. wzrośnie do 54.

- Będziemy zachęcać rodziców, by zapisywali swoje dzieci do szkół nowo utworzonych w budynkach po gimnazjach. Także rodziców sześciolatków - dodała dyrektor. - Będą to kameralne szkoły, bez dwóch zmian, nie przepełnione. Projekt ustawy mówi o "przenoszeniu" całych klas do innej szkoły albo wskazaniu innych miejsc.

W spotkaniu uczestniczyło ok. 50 osób.

- Mają być nowe: podstawy programowe, ramowe plany nauczania, siatki godzin, podręczniki. Zmiany będą ogromne, ale nie wiemy jeszcze, jakie będą - odpowiadała dyrektor. Jak z kolei przyznał Piotr Krzystek, pytania rodziców skierowane zostaną do ministerstwa.

Elżbieta KUBERA

Komentarze

Rodzic
Ta reforma- likwidacja gimnazjów to nic innego, jak przykrycie zmian w programach nauczania niestety. Inaczej nie mogliby tego zrobić i wprowadzić jednego słusznego programu indoktrynacji dzieci w szkołach. Brak słów. Mam tylko nadzieję, że nauczyciele staną na wysokości zadania i wspólnie z rodzicami uda nam się wykształcić mądrych i myślących młodych ludzi. Pozdrawiam
2016-11-30 09:49:32

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie