Piątek 01 lipca 2022r. 
REKLAMA

Więcej klas w liceach w 2019

Data publikacji: 2016-11-29 22:48
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:42
Więcej klas w liceach w 2019
 

Więcej oddziałów w liceach, przy których wygasną gimnazja bezrejonowe - deklaruje prezydent Szczecina Piotr Krzystek rodzicom uczniów obecnych klas szóstych podstawówek i pierwszych gimnazjalnych. Oba te roczniki skumulowane w 2019 r. będą rywalizować o miejsca w najlepszych liceach ogólnokształcących. 

Drugie z serii trzech spotkań konsultacyjnych przed reformą edukacji prezydent Krzystek odbył z rodzicami uczniów szczecińskich szkół w Szkole Podstawowej nr 55 "Błękitnej" na Pomorzanach. We wtorek (28 listopada) prezydent wraz Lidią Rogaś, dyrektor miejskiego Wydziału Oświaty, w wystąpieniu z prezentacją multimedialną, przedstawili obecny stan szczecińskiej oświaty. Podali też, że do 30 marca samorządy muszą przygotować nową sieć szkół, a kuratoria oświaty do 15 kwietnia mają wydać zarządzenie w sprawie rekrutacji.

Szczecińskie gimnazja i licea, co od lat potwierdzają wyniki egzaminów, osiągają jedne z najlepszych krajowych efektów nauczania. Szczecińscy uczniowie plasują się dużo powyżej średniej krajowej.

- Nie jestem fanem tej zmiany, bo nasze gimnazja są dobre, mają dobrą kadrę, dobrze kształcą, oferują szereg zajęć pozalekcyjnych - mówił prezydent. - Toczące się od września spotkania z dyrektorami szkół i obecne spotkania z rodzicami są po to, byśmy proces tych zmian przeszli jak najlepiej.

Dyrektor Rogaś dodała: - Mamy zapowiedź medialną, że reforma jest nieuchronna i w przyszłym roku nie będzie naboru do gimnazjów, a będzie klasa siódma. Reforma to nie tylko likwidacja gimnazjów, ona zmieni cały system oświaty: szkołę podstawową, liceum ogólnokształcące, technikum i zasadniczą szkołę zawodową. 

Dyrektor przedstawiła dane, z których wynika, że liczba szkół podstawowych w Szczecinie z obecnych 43 w 2018 r. wzrośnie do 54.

- Będziemy zachęcać rodziców, by zapisywali swoje dzieci do szkół nowo utworzonych w budynkach po gimnazjach. Także rodziców sześciolatków - dodała dyrektor. - Będą to kameralne szkoły, bez dwóch zmian, nie przepełnione. Projekt ustawy mówi o "przenoszeniu" całych klas do innej szkoły albo wskazaniu innych miejsc.

W spotkaniu uczestniczyło ok. 50 osób.

- Mają być nowe: podstawy programowe, ramowe plany nauczania, siatki godzin, podręczniki. Zmiany będą ogromne, ale nie wiemy jeszcze, jakie będą - odpowiadała dyrektor. Jak z kolei przyznał Piotr Krzystek, pytania rodziców skierowane zostaną do ministerstwa.

Elżbieta KUBERA

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Rodzic
2016-11-30 09:49:32
Ta reforma- likwidacja gimnazjów to nic innego, jak przykrycie zmian w programach nauczania niestety. Inaczej nie mogliby tego zrobić i wprowadzić jednego słusznego programu indoktrynacji dzieci w szkołach. Brak słów. Mam tylko nadzieję, że nauczyciele staną na wysokości zadania i wspólnie z rodzicami uda nam się wykształcić mądrych i myślących młodych ludzi. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA