W czwartek (12 września) na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie rozpocznie się 11. Kongres Societas Humboldtiana Polonorum - „Science in the age of globalization – Nauka w dobie globalizacji". Do Szczecina przyjadą światowej sławy osobistości – w kongresie weźmie udział ponad 140 badaczy z kilkunastu ośrodków naukowych z całej Europy.
Kongres rozpocznie się o godz. 17.30 w hotelu Radisson Blu. Wszyscy zaproszeni goście będą mogli wysłuchać wykładu sekretarza generalnego prof. Hansa – Christiana Pape na temat Aleksandra Humboldta - założyciela fundacji, która przyznaje stypendia za wybitne osiągnięcia naukowe.
- Ideą kongresu jest przeprowadzenie dyskusji wybitnych naukowców z Europy i Polski na temat najnowszych osiągnięć nauki i jej roli w tworzeniu i kreowaniu przyszłości w dobie globalizacji. Kongres w swym zamyśle ma interdyscyplinarny charakter i poświęcony będzie różnorodnym aspektom rozwoju nauki i jego wpływu na otaczający nas świat – zapowiedział przewodniczący komitetu organizacyjnego, prof. Ryszard Pałka.
Fundacja im. Aleksandra von Humboldta powołana została do życia w roku 1860 w Berlinie, celem upamiętnienia wybitnego przyrodnika i podróżnika, dyplomaty i męża stanu - Aleksandra von Humboldta (1789-1859), nazywanego ostatnim uniwersalnym uczonym Europy. Do chwili obecnej liczba stypendystów i laureatów nagród badawczych rozmaitych programów Fundacji przekracza 28 000 z ponad 140 krajów.
Kongres odbywa się pod patronatem honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz prezydenta RFN Franka-Waltera Steinmeiera. Patronatu udzielili również Olgierd Geblewicz - marszałek województwa zachodniopomorskiego - oraz Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. Obrady będą się odbywały w audytorium im. prof. Stanisława Skoczowskiego w Wydziale Elektrycznym ZUT przy ul. 26 Kwietnia.
(as)
Fot. ZUT
Na zdjęciu: Audytorium im. prof. Stanisława Skoczowskiego