czwartek, 02 lipca 2020.
Strona główna > Na Luzie > ZUT ma sztuczną krowę do nauki dojenia

ZUT ma sztuczną krowę do nauki dojenia

ZUT ma sztuczną krowę do nauki dojenia
Data publikacji: 2019-09-10 23:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-11 08:11
Wywietleń: 1763 414211

Wykonany z włókna szklanego model krowy, który pozwala symulować dojenie zwierzęcia, stanął na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Krowa będzie pomocą dydaktyczną dla studentów zootechniki, ma też pomagać w edukowaniu mieszkańców regionu i promować wydział.

- Model umożliwia przeprowadzenie doju i chcielibyśmy, żeby dzieci, ale też każdy, kto ma chęć, mógł podczas naszych wydarzeń skorzystać i zobaczyć, jak wykonuje się taką czynność. Zakładam, że niewiele osób miało taką okazję - powiedział dr inż. Adam Lepczyński z Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Fantom ma też pomóc studentom zootechniki podczas zajęć praktycznych.

- Nasi studenci jeżdżą oczywiście na praktyki na farmy, natomiast zanim rozpoczną przygodę na farmie, chcielibyśmy ich do tego przygotować - powiedział Lepczyński. Wyjaśnił, że na modelu można pokazać fizjologię laktacji i przedstawić prawidłowy sposób dojenia.

- To wydaje się proste, natomiast trzeba wykonać szereg czynności, które umożliwią pozyskanie produktu o wysokich walorach. Trzeba przygotować wymię, przeprowadzić masaż, przeddój, później dopiero dój właściwy. Tego wszystkiego będziemy uczyli naszych studentów - zaznaczył naukowiec.

W fantomie można też umieścić mleko o różnych właściwościach, dzięki czemu studenci będą mogli rozpoznawać ewentualne nieprawidłowości. Z fantomu studenci skorzystają także podczas zajęć z zoohigieny, przygotowując się do poskromienia zwierzęcia, np. przed pobraniem krwi czy korekcji racic.

* * *

 

Krowa ma też być wizytówką wydziału - na Facebooku ogłoszony został konkurs na imię dla niej, dostanie także specjalną apaszkę i akcesoria. Na co dzień będzie stała w bibliotece wydziałowej. Będzie też jedną z atrakcji podczas szczecińskiej Nocy Naukowców 27 i 28 września.

(pap)

Fot. PAP/Marcin Bielecki

ZUT ma sztuczną krowę do nauki dojenia ZUT ma sztuczną krowę do nauki dojenia ZUT ma sztuczną krowę do nauki dojenia

Komentarze

Byk
Społeczność byków cieszy się ze sztucznej krowy.Nie może być tych krów trochę więcej?I czy na sztuczną krowę też ZUT dostanie 500+?W razie strajków nauczycielskich też będzie można wypożyczyć sztuczną krowę nie trzeba będzie się przebierać.Zachodniopomorskie jest dumne ze swej sztucznej krowy a imię jej będzie Krasula!
2019-09-11 06:11:27

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Dom Jutra Ikei

Nekrologi

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie