W Szczecinie po raz pierwszy zostało zorganizowane Sympozjum Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego. Tematem spotkania były przeszczepy wielonarządowe.
- Mamy jedne z największych w Polsce doświadczeń, jeśli chodzi o przeszczepienia wielonarządowe. Dotyczą one najciężej chorych pacjentów, którzy mają niewydolność kilku narządów jednocześnie i przeszczepiamy im co najmniej dwa narządy. Najczęściej jest to wątroba z nerką - opowiadał prof. Marek Myślak, ordynator Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek szpitala przy ul. Arkońskiej. - Szczecin jest szczególnie predysponowany do najbardziej złożonych wielonarządowych przeszczepień z racji szerokiej działalności transplantacyjnej. Dlatego zdecydowaliśmy się podjąć ten temat w ramach sympozjum. W naszym ośrodku, w szpitalu wojewódzkim, rękami głównie dr Samira Zeaira oraz prof. Marty Syczewskiej, przygotowaliśmy pacjentów do przeszczepów wątroby z nerką. W sumie zostało ich wykonanych kilkanaście. Z racji nabywanego doświadczenia te przeszczepienia są coraz lepsze.
Prof. Syczewska zwróciła uwagę na niedobór narządów do przeszczepu. Z powodu tego braku jednym z celów sympozjum było wypracowanie uniwersalnych kryteriów kwalifikujących do przeszczepu wielu narządów.
- Przygotowujemy pacjentów, którzy będą potrzebowali przeszczepu płuc i wątroby, a także płuc i nerki - mówił prof. Myślak.
Na pytanie, kiedy te operacje się odbędą, odpowiedział prof. Tomasz Grodzki:
- To nie jest takie proste, bo nie chodzi o to, żeby przeprowadzić operację tylko dla samego faktu jej przeprowadzania. Po pierwsze - muszą być wskazania. Po drugie - chory musi umieć znieść dwie ciężkie operacje. Trzeba wybrać złotą godzinę, kiedy inne metody działania już nie działają, a pacjent jest na tyle sprawny, że jest w stanie wytrzymać dwa ciężkie zabiegi. To absolutne wyżyny medycyny. Bo jeżeli przeszczepy są wyżynami medycyny, to przeszczepy wielonarządowe to creme de la creme.
W sympozjum wzięli udział m.in. lekarze z Mayo Clinic w USA, która uznawana jest za jedną z najlepszych placówek medycznych na świecie. ©℗
(as)
Fot. Ryszard Pakieser