wtorek, 19 stycznia 2021r.

Przedstawiciele Uniwersytetu Kenyatta gościli w Akademii Sztuki

Data publikacji: 2021-01-02 14:27
Ostatnia aktualizacja: 2021-01-09 13:01
Przedstawiciele Uniwersytetu Kenyatta gościli w Akademii Sztuki
Fot. Akademia Sztuki  

Czworo artystów i naukowców z Kenii spędziło kilka tygodni w Akademii Sztuki w Szczecinie. Prof. John Mugubi, dr Mercy Wanduara, dr Priscilla Gitonga i Anne Mwiti z Uniwersytetu Kenyatta doskonalili swoje umiejętności zawodowe i uczestniczyli w międzykulturowych działaniach po to, by lepiej poznać i zrozumieć sztukę współczesną w Europie oraz formy edukacji artystycznej na obu kontynentach. W sobotę do Szczecina przyjeżdża kolejna delegacja z kenijskich uczelni.

Chociaż ograniczenia i zamknięcia spowodowane panującą pandemią Covid-19 utrudniały interakcję z wykładowcami i studentami Akademii Sztuki, przez kilka tygodni goście mieli z nimi kontakt oczywiście, jak zapewniają organizatorzy, z zachowaniem dystansu społecznego i zgodnie ze środkami ostrożności.

Wrażenia z uczelni i ze Szczecina

W raporcie z wizyty goście zwrócili szczególną uwagę na sposób nauczania szczecińskiej uczelni: 

"Zauważyliśmy, że program nauczania na Akademii Sztuki oparty jest na filozofii wyniku. Oznacza to, że program nauczania musi odpowiadać roli artysty w jego kraju. Dlatego jest bardziej techniczny niż teoretyczny. Jeśli chodzi o filozofię nauczania, Akademia wierzy w tworzenie przemysłu, a nie na odwrót. Przemysł wyrasta ze społecznej dynamiki edukacji artystycznej. W związku z tym program nauczania ma na celu pomóc absolwentowi w budowaniu branży, a nie w staniu się częścią branży. (…) Większość pracowników akademickich Akademii działa w przemyśle. Są artystami, a nie tylko naukowcami per se. Dzieje się tak, ponieważ filozofia Akademii jest taka, że ​​kadra nauczycielska nie może uczyć branży, której nie jest częścią. Po drugie, pracownicy akademiccy otrzymują zarówno dotację na badania i jak i na twórczość, a praktyczne prace twórcze i ich wystawy mogą być równoważne z artykułami naukowymi i liczą się w procesie awansu i oceny.”

Artyści z Kenii podzielili się też wrażeniami na temat miasta:

„Szczecin to nowoczesne i zwarte miasto, które znacznie różni się od innych europejskich miast, które odwiedziliśmy ze względu na dużą liczbę otwartych terenów zielonych. Zwłaszcza dostępność lasów, jezior i rzek sprawia, że ​​Szczecin jest wyjątkowo atrakcyjnym miastem. Miasto jest niezwykle bezpieczne, bardzo czyste, a dojazdy nowoczesnymi MRT są tanie i wygodne” - napisali w raporcie z wizyty.

Kolejna akademicka delegacja z Kenii 

W sobotę (2 stycznia) przyjeżdża do Akademii Sztuki w Szczecinie kolejna delegacja z Kenii, tym razem z Uniwersytetu Pwani koło Mombasy. Goście spędzą tu miesiąc. Efektem współpracy będzie powołanie kierunku edukacji w dziedzinie sztuki i kultury na Uniwersytecie Pwani oraz polsko-kenijski Festiwal Sztuki i Kultury „DUOS”, nad którym objęła Patronat Honorowy Ambasada Rzeczpospolitej Polski w Nairobi.

Projekt jest finansowany przez Komisję Europejską w ramach Marie Sklodowska-Curie Actions, Research and Innovation Staff Exchange, Horizon2020.

(k)

Komentarze

Afryka
2021-01-10 16:57:10
Ciekawe, czy w Kenii dopuszczono by do tak absurdalnej nazwy jak "rektorka" , czy tak "rektora"...
Janusz
2021-01-10 11:41:29
Może i miło....tyle że nieprawdziwe jest stwierdzenie o czystości miasta. Może w porównaniu z Kenia?
Janusz
2021-01-10 11:41:29
Może i miło....tyle że nieprawdziwe jest stwierdzenie o czystości miasta. Może w porównaniu z Kenia?
Wawrzyniec
2021-01-09 12:48:40
Bardzo dobrze, że uczelnie otwierają się na świat.
Kula
2021-01-02 15:23:04
Miło że tak piszą w raporcie o Szczecinie

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ