poniedziałek, 18 stycznia 2021r.

Nagrodzono "systemową zmianę kulturową" w Akademii Sztuki

Data publikacji: 2020-12-18 07:36
Ostatnia aktualizacja: 2020-12-21 17:43
Nagrodzono "systemową zmianę kulturową" w Akademii Sztuki
Fot. Ryszard Pakieser  

Akademia Sztuki w Szczecinie otrzymała Nagrodę Sztuki im. Marii Anto & Elsy von Freytag-Loringhoven w kategorii: specjalne wyróżnienie za wsparcie obecności i widzialności kobiet w edukacji i kulturze. Szczecińska uczelnia jest pierwszą instytucją, którą wyróżniono tym laurem. Akademia w tym roku poinformowała, że jako pierwsza szkoła wyższa w Polsce w sposób kompleksowy wprowadza w swoim statucie żeńskie odpowiedniki dla wszystkich osób i funkcji związanych z uniwersytetem. 

Kapituła nagrody decyzję AS uznała za "głęboko pionierską, systemową zmianę kulturową". Nagroda Sztuki jest przyznawana przez kapitułę złożoną z artystek i artystów, kuratorek i kuratorów, krytyczek i krytyków, historyczek i historyków sztuki. Podczas ceremonii wręczenia nagród uczelnię reprezentowała rektor AS, prof. Mirosława Jarmołowicz (to pierwsza kobieta, która objęła władzę w szczecińskiej wyższej szkole publicznej). 

 – Język prawniczy wbrew pozorom jest bardzo elastycznym narzędziem i można nim bardzo wiele opowiedzieć, szczególnie jeśli traktuje się go jako narzędzie kształtowania pewnych relacji wewnątrz instytucji. Za każdym razem kiedy jest mowa o rektorze, używana jest formuła „Rektor, Rektorka (lub Rektora)” i każda z form jest poprawna – opowiadał "Kurierowi" Maciej Mizgalski, rzecznik prasowy AS w czasie, gdy wprowadzano zmiany. – O tym, która forma zostanie użyta, decyduje autor dokumentu powołującego się na zapis w statucie. Pozostałe zmiany są bardzo proste - „studenci i studentki”, „kandydaci lub kandydatki” et cetera. Problemem było napisanie na nowo każdego artykułu, gdzie należało dokonać takich zmian. Sama nowelizacja liczyła około 45 stron tekstu prawnego.

W tym roku laureatkami III Edycji Nagrody Sztuki im. Marii Anto i Elsy von Freytag-Loringhoven 2020 zostały także: Małgorzata Mirga-Tas (nagroda za odwagę, pokonywanie i przekraczanie granic dla młodej polskiej artystki), Olga Wolniak (nagroda za wybitne osiągnięcia i postawę artystyczną dla polskiej artystki) oraz Barbara Kruger (nagroda honorowa za wybitne osiągnięcia i postawę artystyczną dla artystki zagranicznej). Ta międzynarodowa nagroda dla artystek sztuk wizualnych, z inicjatywy Zuzanny Janin, przyznawana jest przez Fundację Miejsce Sztuki od 2018 roku.©℗

(as)

Komentarze

Kaczor
2020-12-21 17:41:40
Nad rzeczką opodal krzaczka mieszkała Kaczka-Lewaczka. I zamiast trzymać się rzeczki robiła euro-wycieczki.. Aż wreszcie znalazł się kupiec:"Na obiad można ją upiec!" Pan kucharz kaczkę starannie piekł, jak należy, w brytfannie. Lecz zdębiał, obiad podając, bo z kaczki zrobił się zając.
Sztorm i Odry cofka.
2020-12-21 14:12:03
Myśliwy i myśliwa, marynarz i marynarka, leśniczy i leśniczyna, kominiarz i kominiarka, ochroniarz i ochroniarka, sędzia i sędzicha, kupiec i kupczyni, kapuś i kapuścicha, ubek i ubeczka, komuch i komuchinka. Sztorm i Odry cofka, femino-urawniłowka.
jerzy
2020-12-20 20:59:44
Zuzanna Janin znana z "Szaleństwa Majki Skowron", w którym zagrała główną rolę Majki jako aktorka dziecięca. międzynarodowa Nagroda dla artystek sztuk wizualnych została ustanowiona przez Zuzannę Janin, Prezeskę Fundacji Miejsce Sztuki, artystkę wizualną i córkę malarki Marii Anto (Wikipedia). I taka to "międzynarodowa nagroda" im. Marii Anto & Elsy von Freytag-Loringhoven. Parę obcych słów i "unikatowe statuetki", dedykowane poszczególnym laureatkom obiekty rzeźbiarskie autorstwa Zuzanny Janin, które "Mają formę kuli o śr. ok. 20 cm i wykonane są techniką kolażu z użyciem fotografii i żywicy epoksydowej". Taka to nagroda - jakieś bzdury natury pseudofeministycznej. I znowu - ta koślawa nowomowa - „Rektor, Rektorka (lub Rektora)” „studenci i studentki”, „kandydaci lub kandydatki” et cetera". Już to było w innym wydaniu . Obywatele i obywatelki. Towarzysze i towarzyszki. Robotnicy, chłopi i inteligenci. I co z tego zostało? Zero. Akademio! Nie ośmieszaj się!
Twórcy żenady
2020-12-18 21:29:54
przestańcie ośmieszać nasze miasto!
L
2020-12-18 11:38:22
@Bethoven Kiedyś tak było, ale na razie to przeszłość. Może wróci kiedyś
Beethoven
2020-12-18 10:45:04
Myślałem, że wyższe szkoły artystyczne nagradza się za jakieś osiągnięcia w sztuce.
paranoja
2020-12-18 09:55:21
a to jak odmienice: prof. Mirosława Jarmołowicz?!

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ