Czworo artystów i naukowców z Kenii spędziło kilka tygodni w Akademii Sztuki w Szczecinie. Prof. John Mugubi, dr Mercy Wanduara, dr Priscilla Gitonga i Anne Mwiti z Uniwersytetu Kenyatta doskonalili swoje umiejętności zawodowe i uczestniczyli w międzykulturowych działaniach po to, by lepiej poznać i zrozumieć sztukę współczesną w Europie oraz formy edukacji artystycznej na obu kontynentach. W sobotę do Szczecina przyjeżdża kolejna delegacja z kenijskich uczelni.
Chociaż ograniczenia i zamknięcia spowodowane panującą pandemią Covid-19 utrudniały interakcję z wykładowcami i studentami Akademii Sztuki, przez kilka tygodni goście mieli z nimi kontakt oczywiście, jak zapewniają organizatorzy, z zachowaniem dystansu społecznego i zgodnie ze środkami ostrożności.
W raporcie z wizyty goście zwrócili szczególną uwagę na sposób nauczania szczecińskiej uczelni:
"Zauważyliśmy, że program nauczania na Akademii Sztuki oparty jest na filozofii wyniku. Oznacza to, że program nauczania musi odpowiadać roli artysty w jego kraju. Dlatego jest bardziej techniczny niż teoretyczny. Jeśli chodzi o filozofię nauczania, Akademia wierzy w tworzenie przemysłu, a nie na odwrót. Przemysł wyrasta ze społecznej dynamiki edukacji artystycznej. W związku z tym program nauczania ma na celu pomóc absolwentowi w budowaniu branży, a nie w staniu się częścią branży. (…) Większość pracowników akademickich Akademii działa w przemyśle. Są artystami, a nie tylko naukowcami per se. Dzieje się tak, ponieważ filozofia Akademii jest taka, że kadra nauczycielska nie może uczyć branży, której nie jest częścią. Po drugie, pracownicy akademiccy otrzymują zarówno dotację na badania i jak i na twórczość, a praktyczne prace twórcze i ich wystawy mogą być równoważne z artykułami naukowymi i liczą się w procesie awansu i oceny.”
Artyści z Kenii podzielili się też wrażeniami na temat miasta:
„Szczecin to nowoczesne i zwarte miasto, które znacznie różni się od innych europejskich miast, które odwiedziliśmy ze względu na dużą liczbę otwartych terenów zielonych. Zwłaszcza dostępność lasów, jezior i rzek sprawia, że Szczecin jest wyjątkowo atrakcyjnym miastem. Miasto jest niezwykle bezpieczne, bardzo czyste, a dojazdy nowoczesnymi MRT są tanie i wygodne” - napisali w raporcie z wizyty.
W sobotę (2 stycznia) przyjeżdża do Akademii Sztuki w Szczecinie kolejna delegacja z Kenii, tym razem z Uniwersytetu Pwani koło Mombasy. Goście spędzą tu miesiąc. Efektem współpracy będzie powołanie kierunku edukacji w dziedzinie sztuki i kultury na Uniwersytecie Pwani oraz polsko-kenijski Festiwal Sztuki i Kultury „DUOS”, nad którym objęła Patronat Honorowy Ambasada Rzeczpospolitej Polski w Nairobi.
Projekt jest finansowany przez Komisję Europejską w ramach Marie Sklodowska-Curie Actions, Research and Innovation Staff Exchange, Horizon2020.
(k)