piątek, 22 czerwca 2018.
Strona główna > Nauka > Przeciwko przemocy

Przeciwko przemocy

Przeciwko przemocy
Data publikacji: 2016-11-25 10:42
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:50
Wywietleń: 415 175922

W Szczecinie trwa siódma edycja antyprzemocowej Kampanii Białej Wstążki. Zainaugurowała ją konferencja "Gen przemocy", w czasie której wystąpiła m.in. Marta Giezek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, opowiadając o rozdźwięku między teorią a praktycznymi problemami, przed jakimi stają osoby niosące pomoc ofiarom agresji.

Beata Bugajska, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Szczecin, mówiła o tym, jak dalekosiężne są konsekwencje przemocy dla jej ofiar - ta przemoc tkwi w nich jak cierń, jest cieniem, w którym żyją jeszcze przez długie lata. Dlatego tak ważny jest społeczny sprzeciw wobec znęcania się nad rodzinami.

- Przeciwdziałanie zjawisku przemocy to jedno z naszych najważniejszych zadań - stwierdziła Marta Giezek. - W teorii niebieską kartę może założyć policja, pomoc społeczna, ochrona zdrowia, oświata, przedstawiciele gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. W praktyce natomiast karty wszczynają tylko policja i pomoc społeczna, sporadycznie wpływa niebieska karta z placówki oświatowej, jeszcze rzadziej - z placówki ochrony zdrowia czy gminnej komisji. To sygnał, że edukacja i uświadamianie o tej procedurze jest niezwykle ważne, bo wszczęci procedury założenia niebieskiej karty może komuś uratować życie.

Inny problem: ochrona dla ofiary przemocy powinna być wdrożona szybko, tymczasem podczas interwencji trzeba wypełnić siedem stron formularza A4, potem dokumentacji jest jeszcze więcej, to olbrzymia ilość papierów.

- W teorii od policji i pracowników opieki wymaga się kontrolowania środowiska - kontynuowała dyrektor MOPR. - W praktyce brak jest i środków, i ludzi. W gminie Szczecin przemocą zajmuje się sześć osób - pięciu koodynatorów plus Jacek Ciechowicz, który jest specjalistą od koordynowania. Do tego pracownicy socjalni, którzy mają mnóstwo swoich ustawowych zadań.

Dr Jerzy Sieńko z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego mówił o tym, że nie ma czegoś takiego jak gen przemocy - żadne uwarunkowanie genetyczne nie może być usprawiedliwieniem dla krzywdzenia innych osób. I choć niektóre cechy naszego charakteru wynikają z naszego DNA, to, po pierwsze, ogromną rolę w kształtowaniu psychiki odgrywają czynniki środowiskowe, po drugie, za to, kim jesteśmy, odpowiadamy my sami.

Z kolei prof. Jerzy Samochowiec, kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrii PUM, przypomniał m.in. doświadczenia Amerykanów, którzy dzięki wprowadzeniu zasady "zero tolerancji" w zauważalny sposób zmniejszyli liczbę przestępstw związanych z przemocą.

Kampania Biała Wstążka trwa do 6 grudnia. W jej czasie są organizowane dodatkowe dyżury w Punkcie Konsultacyjnym ds. Uzależnień i Przemocy w Rodzinie przy al.Papieża Jana Pawła II w Szczecinie. Z porad psychologów, prawników, terapuetów, policjantów i innych specjalstów można skorzystać w godzinach od 16 do 19.

©℗

Alan Sasinowski

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: Marta Giezek opowiadała o sprawach związanych z przemocą w rodzinie w ich aspekcie praktycznym i teoretycznym.

Komentarze

zenek
Nikt mi nie powie że panienka poznająca przyszłego męża nie wiedziała że on pije alkohol. A wystarczyło pogonić takiego w momencie jak się dowiedziała że ten np. zamawia alkohol w barze, a w szczególności jak pije piwsko. I problemu by nie było.
2016-11-27 10:37:26
Nie ma powodow... bez przyczyny...
A jak by padly Cyfry... to oczywiscie wszystkiemu w minimum 90 % sa zapewne "winni" mezczyzni - a kobiety w 90 % to "Aniolki"...??
2016-11-27 03:03:50
A niewinni to...... ? ?
A wszystkiemu sa "winni czy wspolwinni": Dziadek z Babcia, Rodzice i Brat z Siostra, Tescie jak i pozostala blizsza czy dalsza czesc Rodziny, Sasiedzi oraz Kolezanki i Koledzy, Przedszkola i Szkoly ze Studiami wlacznie, roznego rodzaju Religie, Ulica i Podworko, TV - Radio i innne Media Prasowe, Ksiegarnie i Biblioteki, Sklepy i Markety z Monopolowymi wlacznie, Cenzura, Internet, Lekarze, Pielegniarki oraz inni Specjalisci, MOPR, Policja, Prokuratura i inne Organy scigania przestepczosci, Wojsko, Urzedy Celne i Straz Graniczna, UE i inne Polityczno-Wojskowe Systemy Swiata - a na koncu nawet i te male Iphony...itd...itp...!!
2016-11-26 01:32:10

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy