Niedziela, 01 października 2023 r. 
11 szczecin
REKLAMA

„Przycisk życia” już ratuje

Data publikacji: 20 listopada 2016 r. 09:48
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:21
„Przycisk życia” już ratuje
„Przycisk życia" - skorzystało z niego 50 seniorów. Fot. Dariusz GORAJSKI  

Do roku 2020 ponad dwustu seniorów w Szczecinie ma zostać objętych programem „Przycisk życia". Niewielkie urządzenie ma pomagać w sytuacjach kryzysowych, ale i w codziennym funkcjonowaniu.

Od miesiąca w Szczecinie trwa pilotażowy program „Przycisk życia". Pięćdziesięciu seniorów będących pod opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie skorzystało z urządzeń przygotowanych przez firmę Mobi Care. Pilotaż potrwa do końca roku.

- Staramy się zapewnić naszym seniorom dobre warunki, ale chcemy też iść dalej i zadbać o tych, którzy mają słabe zdrowie, są sami w domu, dlatego chcemy być z nimi w kontakcie - mówi Piotr Krzystek, prezydent miasta.

Urządzenia umożliwiają prosty i szybki kontakt z centrum alarmowym MOPR, a w kryzysowych sytuacjach - wezwanie karetki jednym ruchem palca. Zamontowany nadajnik GPS wskaże ratownikom, gdzie znajduje się potrzebujący pomocy. Posiadają też czujnik Man Down, monitorujący położenie urządzenia. Akcelerometr alarmuje w przypadku wykrycia odchyleń od wcześniej ustawionego zakresu lub wykrycia bezruchu.

- System jest instalowany przez pracownika MOPR, który także udziela instruktarzu osobie starszej. W urządzeniu można zapisać numery telefonów, uruchamiane danymi przyciskami. Są to: numer wskazany przez seniora, interwencja kryzysowa MOPR, usługi opiekuńcze - tłumaczy Marta Giezek, dyrektorka MOPR w Szczecinie.  

Chodzi o łatwy kontakt z osobą, która profesjonalnie będzie mogła udzielić pomocy i wezwać stosowne służby w konkretne miejsce. Od początku trwania programu z „Przycisku życia" skorzystano 227 razy. Zgłoszenia zazwyczaj dotyczyły porady, czasami (w przypadku osób samotnych) wynikały z potrzeby rozmowy, ale w jednym wypadku najprawdopodobniej urządzenie uratowało życie, gdyż senior, który z niego skorzystał wymagał hospitalizacji. 

Do 2020 roku w Szczecinie objętych programem ma zostać 225 osób. Według szacunków Marty Giezek, w Szczecinie jest około tysiąca osób, które wymagałyby takiej pomocy. Miasto podpisało trzyletnią umowę z Mobi Care. Dotychczasowy miesięczny koszt użycia jednego urządzenia to 80 zł na osobę. Pokrywa go MOPR. ©℗

(szymw) 

Na zdjęciu: „Przycisk życia" - skorzystało z niego 50 seniorów.  

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

To jest już od dawna i bez takich kosztów.
2017-01-30 13:00:05
W Polsce od wielu lat funkcjonuje Przycisk Sieci Życia, czyli działalność non-profit prowadzona przez Krajowy Sztab Ratownictwa Społecznej Sieci Ratunkowej. Z sieci tej korzysta się bezpłatnie – opłaca się tylko niewielką składkę członkowską 5zł, a osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej są zwolnione z opłacania tych nawet skromnych składek. Samorządy jak chcą skutecznie zabezpieczyć starsze osoby to powinny zainteresować się społeczną Siecią Życia. Warto zobaczyć: ratownictwo.org
obserwator
2016-11-20 15:04:13
Brawo szczeciński MOPR !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA