Uczniowie, którzy przystąpili do próbnego egzaminu ósmoklasisty 2021 z języka polskiego musieli zmierzyć się z "Panem Tadeuszem" Adama Mickiewicza oraz wykonać analizę tekstu Józefa Tischnera – fragmentu z książki „Krótki przewodnik po życiu”. Wśród zadań znalazło się także polecenie napisania zaproszenia na otwarcie wystawy fotografii zorganizowanej pod hasłem „Nasze małe i wielkie sukcesy”.
- Spodziewałem się "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza, a w arkuszu na pierwszej stronie "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza - mówi Piotr, ósmoklasista z SP nr 54 w Szczecinie i dodaje - Było ciężko, ale pociesza mnie fakt, że egzaminy próbne z reguły są trudniejsze niż te właściwe. Muszę jeszcze popracować nad interpunkcją. W jednym z zadań trzeba było uzupełnić tekst właśnie o znaki interpunkcyjne.
Próbny egzamin jest dobrowolny, lecz większość szczecińskich szkół przystępuje do niego ze względu na dużą wartość diagnostyczną.
- To cenne doświadczenie dla młodzieży, rodziców i nas pedagogów, wychodzą bowiem wszystkie braki i niedociągnięcia. - mówi Jadwiga Romankiewicz, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 im, Konstantego I. Gałczyńskiego w Szczecinie. - Mimo pandemii i nauki zdalnej młodzież jest przygotowana do egzaminów. Zresztą część z uczniów korzystała z bezpośrednich konsultacji z nauczycielami w szkole, w małych 5-osobowych grupach.
Młodzież dobrze zna instrukcje i procedury zachowania w reżimie sanitarnym, który obowiązuje na egzaminach.
- Do próbnego egzaminu przystąpiło pięćdziesięciu uczniów. Mamy dużą salę gimnastyczną, w której możemy zachować odstęp między ławkami, a uczniowie wiedzą, że muszą mieć maseczkę, własne przybory szkolne, butelkę wody - dopowiada J. Romankiewicz. - Nikt się nie gromadził w dużych grupach, nikt nie przepychał przy dwóch wejściach do szkoły.
W czwartek ósmoklasiści usiądą nad arkuszami egzaminacyjnymi z matematyki, w piątek zmierzą się z wybranym językiem obcym.
(kel)